PANİK ATAK VE PANİK BOZUKLUK FARKLI

PANİK ATAK VE PANİK BOZUKLUK FARKLI
Paylaş:

DR. SEMRA BARİPOĞLU
PSK.YILDIZ BURKOVİK

Panik atak ve panik bozukluğun ikisinin de psikiyatride ayrı ayrı tanımları var.

Panik atak ve panik bozukluktan söz ederken; öncelikle ikisinin de psikiyatride ayrı ayrı tanımları olduğunu belirtmek gerekiyor. Şöyle ki; panik atak, bir an boyunca yaşanan korku nöbeti olarak tanımlanabilir. Buna, kişinin bedeninde bir anda hissettiği korku veren belirtiler diyebiliriz ki, bunlar nöbet gibi gelişiyor.

En sık görülen belirtiler: Kalp, göğüs kafesinden çıkacakmış (boşa atar) gibi duyumsanır, midede kelebek uçuşması gibi bir duygu olarak tanımlanan his gelişir, dengesizlik, baş dönmesi, şiddetli göğüs ağrısı gibi kalp hastalığını ya da beyin kanamasını taklit eden bir durum ve kısa süreli bir yaşantıdır bu. Bedensel belirtiler şiddetlendiğinde kişi iyice korkar. Ve bunu yaşayan kişi, ‘Ne oluyor bana kalp krizi mi, beyin kanaması mı geçiriyorum?’ gibi korkulara kapılır. Korku, kalp çarpıntısı ve krizi tetikler. Genel anlamda bu bir ataktır.

Panik bozukluk ise bu atakların tekrarlaması halidir. Hatta denilebilir ki, süreğen hale gelmesidir. Panik atak tek başına bir hastalık değildir. Tek bir atak ya da seyrek ataklar, depresyonun bir parçası olabilir ya da sosyal fobi durumunda kişi korktuğu bir durumla karşılaştığında, bunları yaşayabilir çünkü atak, heyecan durumunun abartılı halidir.