Panik Atak nasıl yenilir?

Panik atak, kişinin içinde bulunduğu stresli durumdan dolayı beyninin korumaya yönelik ortaya çıkardığı savunma mekanizmasına verilen isimdir.

Panik Atak nasıl yenilir?

Ani korku nöbetleri ile kendini göstermekte olan panik atakta en yaygın belirtiler fiziksel semptomlardır. Bu semptomların en yaygın olanları ise; kalp çarpıntısı, daralma hissi, astım krizinde hissedilen belirtiler vb. sayılabilmektedir. Kişi panik atak nöbeti sırasında delirdiğini veya öldüğünü düşünmektedir. Hayatı oldukça zorlaştıran bu ciddi nöbetler aslında tamamen psikolojiktir. Fizyolojik herhangi bir problem olmasa da kişi o anda ciddi bir probleminin olduğunu düşünmektedir. Hayatınızı zorlaştıran bu psikolojik durumun tabi ki tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kişi bu yöntemleri uygulayarak ve tabi panik atak probleminin olduğunun farkına vararak bu rahatsızlığı yenebilmektedir. Peki panik atak nasıl yenilir?

Panik Atak İçin Tedavi Yolları

Eğer panik atak krizleri yaşıyorsanız kesinlikle bir psikoloğa gitmeli ve probleminiz ile yüzleşmelisiniz. Ataklarınızın boyutuna göre doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanmak panik atak nöbetleri için tabi ki önemlidir ancak yeterli değildir. İlaçlarla beraber panik atak nöbetleri geçiren hastaların bu durumu kabullenmiş olmaları gerekmektedir. Yani aslı nöbet sırasında ölmeyeceğini veya delirmeyeceğini kısa süre sonra bu durumun geçeceğini düşünmelidir. Tüm bunlarla beraber hastanın uygulayacağı farklı yöntemler de bulunmaktadır. ‘’Panik atak nasıl yenilir?’’ başlığında aslında en önemli nokta bu yöntemleri uygulayabilmektir.

Panik Atak Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Panik atak yaşayan insanların en büyük sıkıntısı kaygı bozukluğu içinde olmalarıdır. Onlar aslında tehlikeli bir durumun içinde olmasalar bile düşünceleri ile kendilerini endişe içine sokmaktadırlar. Yani panik atak krizi yaşayanların yapmaları gereken birinci yöntem aslında her şeyin kendi kafalarında gerçekleştiğinin bilincine varabilmektir.

Panik atak krizi yaşayan hastaların yalnızca ilaçlara sığınmamaları gerekir. Daha önce de değindiğimiz gibi ilaç tedavileri bu süreçte çok etkili olmayacaktır. Nefes egzersizi bu süreçte oldukça etkili yöntemlerden biridir. Nefes egzersizleri ile nöbetlerin yaşandığı an daha kontrollü olabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki bu süreçte en etkili ve kesin yöntem durumun farkına vararak yani kendi kendinize yaratmış olduğunuz korkuların farkına vararak engelleyebilmenizdir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Pandemi süreci sonrasında bazı psikiyatrik hastalıkların yaygınlaştığını belirten uzmanlar, bulguların çoğuna göre bu hastalıkların panik bozukluğu ve
  • Uzman klinik psikologu Yıldız Burkovik, panikatak rahatsızlığını anlattı ve belirtilerini sıraladı. Burkovik, bu rahatsızlığın en çok aldatan erkekler
  • Pandeminin üzerinden geçen bir yılda beyin sağlığının önemli derecede etkilendiğine dikkat çeken uzmanlar, pandemide en sık panik ve kaygı bozukluklar
  • Toplumun en önemli sorunlarından bir olan panik ataklık birçok kişide boy gösteriyor. Peki, panik atak nasıl tedavi edilir?
  • Panik atak, kalp çarpıntıları, daralmalar, göğüste sıkışma, boğuluyormuş hissine girme gibi ani fiziksel semptomlarla ortaya çıkan korku nöbetleridir.
  • Panik atak ve panik bozukluktan söz ederken; öncelikle ikisinin de psikiyatride ayrı ayrı tanımları olduğunu belirtmek gerekiyor. Panik atak ve panik
  • Randevu Al