Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Toplumun en önemli sorunlarından bir olan panik ataklık birçok kişide boy gösteriyor. Peki, panik atak nasıl tedavi edilir?

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Panik atak insanların hayatlarını bir anda tehlikeye sokabilecek davranışların gelişmesinde büyük rol oynar. Bu durumdan kurtuldum düşüncesi ile hareket eden insanların büyük çoğunluğu yine aynı şekilde ortaya çıkan panik atak korkusu ile birtakım duygular yaşarlar. Panik atak olan kişilerin ömür boyu bu hastalık ile yaşamalarının zor olduğu uzmanlarca değerlendiriliyor. En ufak olay karşısında bile ne yapacağını şaşıran insanların kendilerinde oluşan panik durumunu yenmeleri için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Uzmanların söylediklerine göre panik atak olan kişilerin bunun üstesinden gelmeleri mümkündür.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak hastalığı olan insanların karşılaştıkları olaylar karşısında bir anda ortaya çıkan panik durumunun belli başlı belirtileri vardır. Panik yapan insanın kalbi bir anda şiddetli çarpmaya başlar. Nefes alırken zorlanan ve aniden terleyen bir belirti ortaya çıkar. Bayılma ve bilinç kaybı yaşanması muhtemeldir. Yaşadığı durumdan etkilenerek panik yapanların ilaç kullanmaya başlamaları günlük hayatta onlar için adeta bir kâbusa dönecektir.

Panik Atağın Oluşma Sebepleri

Düzensiz beslenen insanlar da oluşma riski olan panik atak hastalığı yine günlük hayatı stresli geçirme, alkol ve sigara gibi zararlı maddeleri tüketme, çeşitli sakinleştirici ilaçların kullanılması, yetersiz şekilde spor yapmak, sindirim sisteminin yeterince çalışmaması, insanlarda görülen yetersiz görme ve duyma durumunun ortaya çıkması, insandan meydana gelen şiddetli vücut ağrıları ve bronşit, astım gibi insanların günlük hayatlarını zorlaştıran ilaçların kullanımı panik atak riskini fazlasıyla arttıran faktörler arasındadır.

Panik Atak İçin Tedavi Yöntemleri

Bu hastalığa sahip olan kişilerin birtakım tedaviler alması gerekir. Özellikle uzmanların son dönemde yaptığı çalışmalar ile panik korkusunu yenen birçok insan bulunur. Alkol tüketimi yapan insanların bu alışkanlığından vazgeçerek panikten kurtuldukları gözlenir. Psikologlara başvurarak çeşitli tedavi yöntemleri alınabilir. Vücuda çeşitli fiziksel aktiviteler yapılarak panik durumunda ortaya çıkan ani hareketlerden kurtulmak mümkündür. Panik atak hastalığını yenmek için en önce yapılması gereken uzman bir hekim yardımına başvurmaktır.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Pandemi süreci sonrasında bazı psikiyatrik hastalıkların yaygınlaştığını belirten uzmanlar, bulguların çoğuna göre bu hastalıkların panik bozukluğu ve
  • Uzman klinik psikologu Yıldız Burkovik, panikatak rahatsızlığını anlattı ve belirtilerini sıraladı. Burkovik, bu rahatsızlığın en çok aldatan erkekler
  • Pandeminin üzerinden geçen bir yılda beyin sağlığının önemli derecede etkilendiğine dikkat çeken uzmanlar, pandemide en sık panik ve kaygı bozukluklar
  • Panik atak, kalp çarpıntıları, daralmalar, göğüste sıkışma, boğuluyormuş hissine girme gibi ani fiziksel semptomlarla ortaya çıkan korku nöbetleridir.
  • Panik atak ve panik bozukluktan söz ederken; öncelikle ikisinin de psikiyatride ayrı ayrı tanımları olduğunu belirtmek gerekiyor. Panik atak ve panik
  • Randevu Al