PANİK ATAK KİMLERİ HEDEF ALIYOR

Paylaş:

PANİK ATAK KİMLERİ HEDEF ALIYORKAYNAK: www.bugun.com.tr

Panik atak, genelde zeki, duyarlı, soyut ze­kası yüksek insanları hedef alıyor. 

ÇOK DERS ÇALIŞIP KENDİMİ MAHVETTİM

Başarı basamaklarını hızla tırmanan 24 yaşındaki A. K. Y da kendini hiç ummadığı bir anda panik atağın içinde bulmuş.

A. K.Y, "Başarıyorum derken başarısızlığın dibine gömülmüşüm. Kendim için hiçbir şey yapmamışım. Kendinizi ciddiye alın ve mut­lu olmak için muhakkak bir şeyler bulun. Kederin içinde boğulma­yın. Gerçekten zaman çok çabuk geçiyor" diyor. İşte başarılı bir genç ve pençesine düştüğü panik atakla savaşının hikayesi....

A. K.Y.., panik atak hastalığını yenmek için büyük mücadele veriyor. İstanbul'da yaşa­yan A.K.Y’ nin lisedeyken tek hedefi 'Ulus­lararası İlişkiler" bölümüne girmekti. Bunun için yapması için gereken tek şeyin "çalışmak" olduğu­nu düşünen Y. hedefine ulaşabilmek için gece gün­düz çalıştı. Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçlan açıklandığında, adını Türkiye'de derece yapan öğ­renciler listesinde adım gören Yenidünya, hemen kendisine yeni hedefler belirlemeye başladı.

OKUL BİRİNCİSİYDİ

Yeditepe Üniversitesi "Uluslar arası İlişkiler Bölümü'nü burslu kazanan A. K.Y. çevresindeki insanların yoğun ilgisiyle okula başladı. Girdiği her sınavdan 4 üzerinden 4 alan A.K.Y., not ortalaması­nın yüksekliği nedeniyle başka bir üniversiteye ya­tay geçiş yapmaya karar verdi. 3. sınıfa kadar not ortalamasını 4'ün altında düşürmeyen Y., başvur­duğu Ankara Üniversitesi'ne birincilikle girdi. O günlerde hep dana fazla basan elde etmek istediği­ni söyleyen A. K.Y., "Basan geldikçe, kendimi daha fazla çalışmak zorunda hissettim. O kadar başardı olmaya odaklanmıştım ki bir süre sonra dersin ba­şından hiç kalkamaz olmuştum. O günlerde kendi­me zarar verdiğimin farkında bile değildim" diyor.

İLK ATAĞI UNUTAMIYOR

Ders çalışmaktan yemek yemeğe bile fırsat bula­madığını anlatan A. K.Y., ilk atağını da bir sınav ön­cesi yaşadığım hatırlıyor. A.K.Y., "Bir tek başarılı ol­mayı düşünüyordum. O sınav öncesi ise çok geril­miştim. Arkadaşlarla birlikte kafe de otururken bir­den bire beynim çekilir gibi oldu. Ellerim titredi. Boğazım düğümlendi. Tansiyonum düştü. Sıram su kesti. Bir an öldüğümü düşündüm" diyerek o anın hayatının en zor anları olduğunu belirtiyor.

TEDAVİYİ YARIM BIRAKTI

Arkadaşlarının hemen hastanenin revirine gitti­ğine söyleyen A. K.Y. doktorların epilepsiden şüp­helendiklerini söylüyor. Ardından birkaç kez daha doktora gittiğini belirten A.K.Y., doktorların panik atak teşhisi koyduklarını kaydediyor. O günlerde yüksek lisans için başvurduğu İngiltere'deki bir üniversite burslu olarak kabul edildiği haberini alan Y. hastalığını rafa kaldırıyor. Oysa hastalık, A.K.Y’ nin yanı başında durmaya devam ediyordu.

İŞTE 0 GEÇMEK BİLMEYEN GÜNLER

İngiltere'de hastalığını daha belirgin hissetmeye başlayan A. K.Y., o günlerin ıstırapla dolduğunu be­lirtiyor. Yenidünya," O günlerde istediğim tek şey evde kalmaktı. Kendimi dışarıda güvende hissetmi­yordum. Sürekli insanlardan kaçıyordum. Kalaba­lıkta geriliyordum. Her şeyden korkuyordum" di­yor. Yenidünya, çareyi Türkiye'ye dönmekte bulu­yor. Hemen uzmanlardan destek almaya başlıyor.

GEREK YOKMUŞ BU KADAR ÇALIŞMAYA

Terapiler, ilaçlar ve sporla gerginliğini azalttığım anlatan A. K.Y., tedavi sırasında bugüne kadar kendisine hiç zaman ayırmadığını fark ediyor. Bu gerçeğin çok üzücü olduğunu dile getiren Y. "Başarıyorum derken başarısızlığın dibine gömülmüşüm. Kendim için hiçbir şey yapmamışım" diyor.

A. K.Y., "Kendinizi ciddiye alın. Kendinizi mut­lu etmek için muhakkak bir şeyler bulun. Kederin içinde boğulmayın. Gerçekten zaman çok çabuk ge­çiyor. Bugün geri dönüp baktığımda bir ne kadar çok hata yapağımı görüyorum. Ben sınav stresini yaşamamak için çok çalıştan. Gerek yokmuş bu ka­dar çalışmaya. Ben de kalbimin sınav stresiyle güm güm atmasını isterdim" diyor.

DENGE ŞART

Her şeyi dengede tutmak gerektiğini söyleyen A. K.Y. çok çalışkan bir insanla çok tembel bir insanın hastalığa aynı derecede yakın olduklarını belirtiyor.Y., "Tembel olsaydım da onun omuzlanma yüklediği sorumluluğu taşımak zorunda kalacaktım" diyor.

SPORA BAŞLADI

"En çok sevdiğim şey çalışmaktır" di­yen A. K.Y., "Fikrimi değiştirmeye çalışıyorum. Daha sosyal olmak için spora başladım. Belki ilerde müzik aleti de çalmasını öğrenebilirim" diyerek, hayata tutunabileceği dalların olduğunu anlatıyor.

BİR BAŞARI DAHA

Bugünlerde yeni bir başarıya daha imza artığı­nın haberinin geldiğini söyleyen A.K.Y. "Doktora için başvurduğum üniversiteye burslu olarak ka­bul edilmişim. Ama bu sefer iyileşmeden gitme­yeceğim" diyor.

AİLELER HEP BAŞARI BEKLEMESİN

Her ailenin çocuğundan başarı beklediğini vurgulayan A. K.Y.. "Hep başarılı olmaya çalışan bir öğrenciy­dim. Ben başarılı oldukça çevremdeki insanlar benimle gurur duydular. Ben de yapmam gerekten tek şeyin başarmak olduğunu düşündüm. Sonrasında benden hep basan bektendi, de onların umutlarını boşa çıkarmamak için daha fazla çalıştım. Ancak başarma hevesi içinde kendime hiç zaman ayırmadığımı gördüm. Oysa ben sınavlardan 3 alınca da geçebilirdim" diyerek her şeyin çoğunun zarar olduğunun altını çiziyor.