Panik atak 3-5 dakika sürüyor

Panik atak, hiçbir neden yokken ortaya çıkan ve insanların yaşam kalitesini düşüren bir ruhsal hastalık olarak tanımlanıyor.

Panik atak 3-5 dakika sürüyor

Belirtiler görülüyorsa vakit kaybetmeden acile gidilmeli…

Panik atakların genelde 3-5 dakika sürdüğünü ve nadiren de olsa 1 saat sürebildiğini belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Firdevs Seyfe Şen, belirtileri tüm vücutta terleme, hemen ardından yoğun bir üşüme, ürperme, titreme, uyuşma, karıncalanma bazen birden karna giren kramplar olarak sıralıyor. Şen, panik atağın insanları ‘boğuluyorum, nefes alamıyorum, ölüyorum, ben gerçek değilim’ gibi düşüncelere kaptıran bir rahatsızlık türü olduğunu söylüyor ve belirtiler görülmesi halinde vakit kaybetmeden acile başvurulması gerektiğini vurguluyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Firdevs Seyfe Şen, panik atak rahatsızlığının belirtilerine dikkat çekti ve önemli tavsiyelerde bulundu.

Hiçbir neden yokken aniden ortaya çıkıyor

Panik atak rahatsızlığının ismini Pan diye bilinen mitolojik yaratıktan aldığını belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Firdevs Seyfe Şen, “Pan, ormanda insanları birden ortaya çıkıp korkutan, şakalar yapan eğlenmeyi çok seven basit bir tanrı. Panik atak da böyle bir rahatsızlık. Bu yüzden ismini Pan'dan alıyor. Hiçbir neden yokken aniden ortaya çıkan ve insanların yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlık. Beyindeki serotonin ve noradrenalin dediğimiz çeşitli nörotransmitter dengesindeki bozulmayla, yetiştirildiğimiz ortam ve çevresel etkenler sorumlu tutuluyor ama çok net bir nedeni bulunmuyor. İnsanları ‘boğuluyorum, nefes alamıyorum, ölüyorum, ben gerçek değilim’ gibi düşüncelere kaptıran bir rahatsızlık türü olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Genelde ataklar 3-5 dakika sürüyor

Panik atak rahatsızlığının genellikle çok yoğun bir göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, ‘nefes alamıyorum’ duygusu ve ‘boğuluyorum’ duygusu ile anlaşıldığını vurgulayan Psikiyatri Uzmanı Firdevs Seyfe Şen, “Panik atak halinde kişide çok derin nefes alma ihtiyacı ortaya çıkar. Tüm vücutta terleme, hemen ardından yoğun bir üşüme, ürperme, titreme, uyuşma, karıncalanma bazen birden karna giren kramplar ve toplumda yabancı hissetme gibi belirtiler ile hastalar birden acile gitmek isterler. Tüm bu belirtileri yaşayan bir kişinin panik atak geçirdiği anlaşılır. Genelde bu ataklar üç veya beş dakika sürüyor. Nadiren bir saat süren ataklar da olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Vakit kaybetmeden acile gidilmeli

Panik atağın en belirgin özelliğinin herhangi bir durumda ortaya çıkabilmesi olduğuna dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Firdevs Seyve Şen, “Üzüntü, sıkıntı, yaşanan kötü bir olay ile ilişkisi yoktur, herhangi bir sebepten ötürü ortaya çıkabilir. Panik atak geçirdiğini anlayan bir kişi vakit kaybetmeden acile gitmeli. Panik atak birçok organik rahatsızlıkla karıştırılabilir, buna dikkat edilmelidir. Hastaların bütün tetkikleri temiz çıkarsa doktorun ya da hastanın panik atak geçirdiğinden şüphe etmesi gerekir. En kısa zamanda ise bir uzmana başvurması çok önemlidir. Tedavi süreci ne kadar erken başlarsa hastanın yaşam kalitesi artar.” diye konuştu.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alman psikoterapist Bert Hellinger, ailelerde kuşaktan kuşağa aktarılan bağları çözümleyerek bir psikoterapi yöntemi olarak aile dizimini keşfetmiştir
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Randevu Al