Otizmde bu 3 işarete dikkat!

Otizm hastalığı Üsküdar Üniversitesi’nde ele alındı.

Otizmde bu 3 işarete dikkat!
Paylaş:

Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü ile Dil ve Konuşma Terapisi Kulübü’nün birlikte organize ettiği “Nörolojik Açıdan Otizm Spektrum Bozukluğu” isimli etkinliğin konuğu Uzm. Dr. Semih Ayta'ydı.

Otizmde bu 3 işarete dikkat!Uzun zamandır otizm konusunda çalışmalar yürüten ve tedavisi konusunda tecrübeli olan Ayta, rahatsızlığın ortaya çıkışı ve seyri hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

Çarşı Yerleşke Duha Beker Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü öğrencilerinin ilgisi büyük oldu.

Üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlık olarak bilinen otizmi, sistemsel muayenede fark etmenin bazen zor olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Semih Ayta, çekilen beyin MR'ının da normal gözükebildiğini belirtti.

Otizim’in erken çocukluk çağının sık görülen hastalıklarından birisi olduğunu söyleyen Ayta; "Otizmli hastada üç temel sorun gözlemliyoruz. Birincisi, toplumsal ilişkilerde sorun. İkincisi, sözel ve sözel olmayan iletişimde ve oyun etkinliğinde çeşitli bozukluklar, üçüncüsü de kısıtlı ilgi ve sık sık tekrarlanan hareketler olarak dikkat çekiyor. Otizmli kişide iletişim genel olarak bozuktur ve zaman zaman tamamen sessiz kalmayı tercih edebiliyor." dedi.

Otizmde bu 3 işarete dikkat! 2Otizimin genetik bir hastalık olduğuna dair çok fazla veri olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Semih Ayta, erkek çocuklarda daha çok görüldüğünü vurgulayarak, hem çocuk hem de ailesi için çok zor bir hastalık olduğunu belirtti.

Etkinliğin sonunda, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dilek Eroğlu Uzun, katılımından dolayı Uzm. Dr. Semih Ayta'ya bir teşekkür belgesi takdim etti.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: