Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm Spektrum Bozukluğunda Multidisipliner Çalışma Önemi ve Otizm Merkezi...

Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm spektrum bozukluğu etkileşim ve iletişimdeki sınırlılıklar ile karakterize olup sınırlı ilgi alanları ve tekrarlayıcı davranışları olan nörogelişimsel bir bozukluktur. Sıklıkla doğum sonrası 12-24. Aylarda, sorulara anlamsız tepkiler veya tepki vermeme, akran grubuyla etkileşimdeki sınırlılıklar, rutinlerine aşırı bağlılık gösterme gibi belirtililer gözlemlenmektedir. Temel belirtiler göz önünde bulundurularak erken tanı ve müdahale, multidisipliner çalışma ve aile birlikteliği oldukça önem taşımaktadır. Bu noktada otizm merkezi kapsamlı bir müdahale programı sunmaktadır.

Otizm merkezinde ki amaç multidisipliner çalışma anlayışının benimsenerek otizm spektrum bozukluğuna yönelik günlük yaşam becerileri, akademik ve sosyal becerileri destekleyici rehabilitasyon programının oluşturulması ve uygulamaya geçirilmesidir.  Çocuk ve ergen psikiyatristleri, ergoterapi uzmanı, dil ve konuşma terapisti, klinik psikolog, çocuk gelişim uzmanı, özel eğitim uzmanı ve spor/hareket eğitimcisi uzman kadrosu eşliğinde Erken Çocukluk Programı, Okul Öncesi ve Okul Programları ve ev takip programları oluşturulmaktadır. Program içeriklerinde çocukların iletişim ve etkileşim becerileri, oyun becerileri, öğrenmeye hazırlık becerileri, ebeveyn ilişkisi, beslenme, uyku, tuvalet gibi günlük yaşam becerileri ve duyusal kazanımın sağlanması, akademik becerilere katılımı, günlük yaşam becerilerini yönetebilmesi, kendine bakım, oyun/üretici ve serbest zaman aktivitelerine katılımı, dil becerileri ve motor süreçlerin desteklenmesi ve ev takip sistemiyle çocukların ev ve okul içerisinde ki aktivite katılımı hedef alınmaktadır.

Otizm Rehabilitasyon Merkezi kadrosunu, çocuk ve ergen psikiyatristleri, ergoterapi uzmanı, dil ve konuşma terapisti, klinik psikolog, çocuk gelişim uzmanı, özel eğitim uzmanı ve spor/hareket eğitimcisi oluşturmaktadır. Merkez içerisinde yer alan alanlar, danışmanlık odaları, ergoterapi ve duyu bütünleme odası, floortime odası, dil ve konuşma bozuklarına yönelik oda, oyun terapi odası, özel eğitim odaları ve spor/hareket eğitimine yönelik odalardan oluşmaktadır.


Multidisipliner yaklaşımın benimsendiği otizm merkezi programlanmasında aile ve uzman kadro işbirliğiyle çocuğun bağımsızlığı ve günlük yaşam becerilerine katılımı hedeflenmektedir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • DIR/Floortime modeli çocukların işlevsel gelişim kapasiteleri, çocuğun biyolojik temelli işlemleme süreci, aile ilişkileri ve etkileşimlerini bir bütü
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Hürriyet Aile köşesinde bu hafta “Zaman Yönetimi” konusuna ilişkin bir yazı
  • Ya da Akademisyenler Neden Kimsenin Okumadığı Saçma Sapan Şeyler Yazıyor?
  • Yeni Bir Yıla Girerken Bilim İnsanlarına Kulak Vermek...
  • Üç aydır Amerika’dayım. Torunlarıma kitap almak için ünlü Barnes&Nobel Kitapevindeyiz.
  • Randevu Al