Oruçluyken öfkenize hâkim olun

Uzun günlere denk gelen Ramazan’da öfke kontrol sorunları yaşanabiliyor.

Oruçluyken öfkenize hâkim olun

Özellikle akşam saatlerine doğru susuzluğun etkisiyle hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü)  oluştuğuna bunun da öfke, tahammülsüzlük, tartışma, bağırma-çağırma, trafikte yol verme kavgalarına yol açtığını belirten Psikiyatrist Uzm. Dr. Mahir Yeşildal, “Ramazan ayında biri sizi tahrik ederse sakince durup onlara ‘Ben oruçluyum’ şeklinde cevap verin” dedi.

Oruçluyken öfkenize hâkim olunÜsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Psikiyatrist Uzm. Dr. Mahir Yeşildal, Ramazan ayında susuzluğa bağlı olarak tansiyon düşüklüğü yaşandığını ve açlığa bağlı olarak da hipoglisemi (düşük kan şekeri) oluştuğunu vurguladı.

Yaşanan faktörlere bağlı olarak özellikle trafikte bir tahammülsüzlük meydana gelebileceğini söyleyen Yeşildal, dolasıyla bu faktörler bir araya geldiğinde öfke, tahammülsüzlük, evdekilere bağırma –çağırma ve tartışmaların yaşanabileceğini söyledi.

Uzm. Dr. Mahir Yeşildal şunları kaydetti: “Oruç tutmak dini açıdan sabahtan akşama kadar aç kalmak değil, diyet yapan insanlar da bunu yapıyor. Oruç tutmanın en önemli özelliği nefsin bu tüp yönlerine gem vurabilmek. Örneğin; Hz Muhammed’in çok güzel bir hadisi var: ‘Oruçluyken biri size hakaret ederse, üstünüze gelirse tahrik ederse sakin durup onlara ben oruçluyum deyin’ diyor. Bu gibi durumlarda oruçlu olduğunuzu hiçbir zaman unutmamanız gerekir. Birine bağırmanın ya da eşinize yemeği zamanında hazırlamadı diye bağırıp kalbini kırmanın alacağınız sevaptan çok daha büyük günaha neden olabileceğini unutmamak gerekir.”

FİZYOLOJİK ETKENLER GÖZ ARDI EDİLMEMELİ

Ramazan ayında insanların fizyolojik ihtiyaçlarına dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Psikiyatrist Uzm. Dr. Mahir Yeşildal,  sıvı alımına çok dikkat etmek gerektiğini kaydetti. Yeşildal, “Gün içerisinde kan şekerini dengelemek adına özellikle protein ağırlıklı beslenmek gerekiyor. İftardan hemen sonra yemeğe hemen abanmamak gerekiyor. Yemeğe ara verip daha sonra yemek gerekiyor. Çay kahve gibi içeceklerden uzak durmak gerekmekte çünkü bu içecekler vücuttaki su miktarını azaltan içeceklerdir. Bu fizyolojik etkenlere de dikkat edilirse, öfke kontrolü bir ibadet hükmüne bile geçebilir” diye konuştu.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Harvard psikolog Dr. Martha Stout, Yanı Başınızdaki Sosyopat isimli kitabında bir sosyopatİ ele veren 10 işareti açıkladı. Sosyopat insanlar başkalar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Tükenmişlik sendromunda zihinsel bloklama yaşanıyor. Takdir, onay, övgü tükenmişliği azaltıyor." dedi.
  • Sarılma ve kucaklaşmanın hem psikolojik hem biyolojik boyutu olduğunu belirten uzmanlar, insanların mutlu ya da mutsuz bazı anları yaşadıkları zaman s
  • Gebelik döneminde depresyon ve anksiyete bozukluklarının sık görüldüğünü belirten uzmanlar, anne adayındaki ruhsal hastalığın tedavi edilmemesinin ann
  • “Mutluluk bilimi” olarak da adlandırılan pozitif psikoloji, son yıllarda dünya çapında ilgi görüyor. Üsküdar Üniversitesi’nin 2013 yılından itibaren z
  • Yeni yılı mutlu geçirmek için pozitif düşünün! Yeni başlangıçlar için pozitif düşünün.
  • Randevu Al