Oruçluyken öfkenize hâkim olun

Uzun günlere denk gelen Ramazan’da öfke kontrol sorunları yaşanabiliyor.

Oruçluyken öfkenize hâkim olun

Özellikle akşam saatlerine doğru susuzluğun etkisiyle hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü)  oluştuğuna bunun da öfke, tahammülsüzlük, tartışma, bağırma-çağırma, trafikte yol verme kavgalarına yol açtığını belirten Psikiyatrist Uzm. Dr. Mahir Yeşildal, “Ramazan ayında biri sizi tahrik ederse sakince durup onlara ‘Ben oruçluyum’ şeklinde cevap verin” dedi.

Oruçluyken öfkenize hâkim olunÜsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Psikiyatrist Uzm. Dr. Mahir Yeşildal, Ramazan ayında susuzluğa bağlı olarak tansiyon düşüklüğü yaşandığını ve açlığa bağlı olarak da hipoglisemi (düşük kan şekeri) oluştuğunu vurguladı.

Yaşanan faktörlere bağlı olarak özellikle trafikte bir tahammülsüzlük meydana gelebileceğini söyleyen Yeşildal, dolasıyla bu faktörler bir araya geldiğinde öfke, tahammülsüzlük, evdekilere bağırma –çağırma ve tartışmaların yaşanabileceğini söyledi.

Uzm. Dr. Mahir Yeşildal şunları kaydetti: “Oruç tutmak dini açıdan sabahtan akşama kadar aç kalmak değil, diyet yapan insanlar da bunu yapıyor. Oruç tutmanın en önemli özelliği nefsin bu tüp yönlerine gem vurabilmek. Örneğin; Hz Muhammed’in çok güzel bir hadisi var: ‘Oruçluyken biri size hakaret ederse, üstünüze gelirse tahrik ederse sakin durup onlara ben oruçluyum deyin’ diyor. Bu gibi durumlarda oruçlu olduğunuzu hiçbir zaman unutmamanız gerekir. Birine bağırmanın ya da eşinize yemeği zamanında hazırlamadı diye bağırıp kalbini kırmanın alacağınız sevaptan çok daha büyük günaha neden olabileceğini unutmamak gerekir.”

FİZYOLOJİK ETKENLER GÖZ ARDI EDİLMEMELİ

Ramazan ayında insanların fizyolojik ihtiyaçlarına dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Psikiyatrist Uzm. Dr. Mahir Yeşildal,  sıvı alımına çok dikkat etmek gerektiğini kaydetti. Yeşildal, “Gün içerisinde kan şekerini dengelemek adına özellikle protein ağırlıklı beslenmek gerekiyor. İftardan hemen sonra yemeğe hemen abanmamak gerekiyor. Yemeğe ara verip daha sonra yemek gerekiyor. Çay kahve gibi içeceklerden uzak durmak gerekmekte çünkü bu içecekler vücuttaki su miktarını azaltan içeceklerdir. Bu fizyolojik etkenlere de dikkat edilirse, öfke kontrolü bir ibadet hükmüne bile geçebilir” diye konuştu.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Borsada yatırım yapan pek çok kişinin kararları, aldıkları olumlu ya da olumsuz haberler ve edindikleri bilgiler karşısında şekillenebiliyor.
  • Tükenmişlik sendromu ve değersizlik hissi, sessiz istifaya yol açabiliyor.
  • Randevu Al