Online terapi tavsiye ve tercih edenlerin sayısı artıyor

Geçmişten günümüze devam eden pek çok uygulama, çağın yenilikleri ile buluşarak farklı alternatiflerin yolunu açıyor.

Online terapi tavsiye ve tercih edenlerin sayısı artıyor

Danışmanlık hizmetleri de internet ile buluşarak, insanlara daha geniş bir yelpazeden yardım alma imkanı sunuyor. Online terapiye başvuran kişi sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Online terapi tavsiye edilebilecek konular arasında uyku bozuklukları, fobiler, anksiyete, öfke kontrolü, okul problemleri, ailevi sorunlar, iletişim sorunları gibi durumlar yer alıyor. Online terapiye her problem uygun olmayabiliyor. Başkalarına veya kendisine zarar verme gibi durumların olduğu kriz anlarında ve 18 yaş altı bireylerde, bu yöntem tavsiye edilmiyor.

Farklı ülkede yaşayan ancak kendi ülkesinden yardım almak isteyen, anonim olmayı tercih eden, internete hâkim, çeşitli engellerden dolayı evinden ayrılamayan kişiler için ideal bir alternatif oluşturuyor.

ONLİNE TERAPİNİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Çok sayıda konuda olduğu gibi online terapinin de avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Zamanda esneklik sunması, bireysel terapistinden ayrılan kişilerin aynı terapiste devam etme imkânı sağlaması, anonim kalmak isteyenlere fırsat olması, ana dilinden yardım almak isteyenlere imkân sunması gibi avantajları bulunuyor. Doğru uzman seçimi ile yüz yüze terapiden daha başarılı sonuçlara ulaşmayı sağlayabilir.

Online terapi aynı zamanda dezavantajları konusunda dikkat edilmeyi gerektiriyor. Göz temasını imkân sunmaması, yeni yeni uygulanmaya başlamış olduğu için araştırmaların yetersi oluşu, terapistin yetkinliğinden emin olamama, danışanın vücut dilinin gözlemlenmesinin güçleşmesi, güven inşa etmenin daha zor olması gibi sıkıntılı durumları da bulunuyor.

Avantajları ve dezavantajları ile online terapide en önemli kısım, danışmanın özenle seçilmesi oluyor. Online terapi tavsiye sitelerini incelemek, daha önce faydalanmış kişilerin fikirlerini okumak ve çevreden bilgi edinmek faydalı olabilir.

ONLİNE TERAPİ TAVSİYE VE SEÇENEKLERİ

Online terapi yöntemleri, özellikle altyapısını tamamlamış İngilizce tabanlı online sitelerde yürütülüyor. Ülkemizde de online terapi hizmeti sunan danışmanlara internetten ulaşabilmek mümkün. Online terapiye ulaşabileceğiniz çok sayıda imkân bulunuyor. Size uygun olan danışmanı, yeterli ve detaylı araştırma sonucunda bulabilirsiniz.

Önemli olan, sizin sağlığınız ve doğru yardımı almanız. Bu yüzden ulaşacağınız danışman ile doğru iletişimi kuramadığınızdan eminseniz, değiştirmekten çekinmeyin. Online terapi tavsiye, online terapi ve daha fazlası için sitemizdeki diğer yazıları inceleyebilirsiniz.Etiketler: online terapi online terapi nedir


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20