Online Terapi nasıl yapılır

Günlük hayata ilişkin pek çok uğraş internet üzerinden kolaylıkla halledilebiliyor. Bu uygulamalar arasında online terapi imkanı da yer alıyor.

Online Terapi nasıl yapılır

Yüz yüze terapi yöntemine bir alternatif oluşturduğu için sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle terapiye yaşadığı yerde kolaylıkla ulaşamayan veya fiziksel imkansızlıkları bulunan bireyler için ideal bir yöntem oluyor. Aynı zamanda cesaret edemeyen ve çekingen olan kişiler için de anonim bir şekilde yardım almayı mümkün kılıyor.

Alanında uzman psikolojik danışmanlar ve psikologlar tarafından uygulanan yöntem, kimi çevrelerce uygun bulunurken kimileri tarafından şüphe ile karşılanıyor. Doğru uzmanlar tarafından uygulanan doğru yöntemler ile başarılı sonuçlara ulaşılıyor. Peki online terapi nasıl yapılır?

ONLİNE TERAPİ NASIL YAPILIR VE YAPILABİLDİĞİ PLATFORMLAR

Online terapi, adından da anlaşıldığı üzere internet aracılığı ile gerçekleşiyor. Bu terapi yöntemine ulaşmak isteyen bireyler için bilgisayar ve internet bağlantısı yeterli oluyor. Aynı şekilde akıllı telefonlar üzerinden de terapiye ulaşılabiliyor. Burada önemli olan nokta, yardım alınacak kişinin online terapiye ve alanına hakim olması oluyor.

Online terapi nasıl yapılır sorusuna gelirsek, bunun için kullanılabilecek bazı aracılar bulunuyor. E-posta, acil yardım numaraları, metin yazma programları, video konferans veya sohbet ortamları, çizim programları ile sanat terapisi şeklinde geniş bir yelpaze bulunuyor.

Fiziki olarak imkânsızlığı olanlar için skype gibi video konferans ortamları ideal bir seçenek oluyor. Anonim olarak yardım almak isteyenlerin ise yazı aracılığı ile danışmana ulaşılabilecek yöntemleri seçmeleri daha yararlı olabilir.

DESTEK ALMAK İÇİN GECİKMEYİN

Her bireyin hayatında yaşanan büyük acılar, kaldırılamayan zorluklar ve geçmişten kalan travmalar olabiliyor. Bu dönemlerde yardım almaktan çekinmemek çok önemli. Yardım almak için önünüzde pek çok seçenek bulunuyor. İster yüz yüze ister online olsun, bir danışmana ulaşmak ve yardım almak her zaman mümkün.

Paylaşmaktan yana çekinceleriniz varsa anonim olarak da sıkıntılarınızı paylaşabileceğinizi unutmayın. Online terapi almaya karar verdiyseniz seçeceğiniz yöntemi ve uzmanı, internet üzerinden detaylıca araştırmayı unutmayın. Ruhsal sağlığınız, fiziksel sağlığınızdan daha önemsiz değil. Sağlık bir bütündür, ihmal etmeyin. Online terapi nasıl yapılır ve daha fazlası için sitemizdeki diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

 

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • wsiok yazdı:

    Psikolojik destek ve yardıma terapi yoluyla gereksinim duyduğumu düşünüyorum. Boşanmıştım. Şuan %51 ( beyin ve sinir cerrahisi, nörolojik, ortopedik olarak) engelliyim. Kızım var o da engelli ( dürtüsellik ağırlıklı dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile özgül öğrenme güçlüğü) O' na bakıyorum. Ekonomik sorunlarım var. Evden İş arıyorum. Bu süreçte parasal olarak dolandırıldım. Çok sarsıldım. Toparlamaya çalıştım başardığımı sandım çok sabrettim ama yine de bu üzücü durumu tamamen aşmamış olabileceğimi düşünüyorum. Bu arada iş arıyorum. Tekrar aynı veya benzer veya daha olumsuz şeylerin başıma ve başımıza gelmesinden korkuyor, çekiniyorum. Kızımı bu süreçte kaybetme kaygım da oluştu aşmaya çalışıyorum ama bu zaman zaman rahatsız ediyor. Takıntı yapıyorum bazen Örneğin Ellerimi bazen biraz fazla defa yıkayıp yürüme bozukluğu bir ileri iki geri gibi yapabiliyorum çok olmasa da... Dua ediyorum çok çok, iyi geliyor. Meditasyon yapmaya çalışıyorum. Egzersiz yapmaya gayret ediyorum. Nefes egzersizi de yapmaya çalışıyorum fırsat buldukça. Bunlar iyi geliyor genelde ama bir rutin haline dönüştürmüş değilim henüz. Bunu başarmak istiyorum. Genelde yoğun işleirm oluyor çocuğumla , evle ve annem babamla ilgili ve bi yandan evden çalışıp yapabileceğim bir iş arıyorum. Üniveriste mezunuyum. Yıllar önce bitirdim. Pek fazla iş deneyimim olmadı. Evlendim sonraayrıldım, çocuğum doğdu sonra boşandık. Aileme ve hastalara bakmakla uğraştım. Çok ama aşırı çok fedakardım. Bu beni incitti çünki takdir edilmedim yeterince. Hatta sağlığım gitti kötüye bu yönde. En sonunda ben de birçok açıdan hasta oldum. Şuanda çocuğuma uzun bir süredir odaklandım. Çok fazla ilgili bir anneyim. Ve daha iyi bir yaşam ve gelecek için evden iş arıyorum. Yabancı dil bilgim iyi düzeydedir. Online Eğitmenlik yaparım en çok bu şekilde iş arıyorum zaten. Daha önce de ders verdim. Bu konuda yardım etmek isteyenler de olabiliyor çeşitli sanal önerilerde bulunanlar oluyor. Ama riske girip tekrar dolandırılmaktan, aldatılmaktan çok sakınmaya çalışıyorum, şüpheyle bakmaya yavaş yavaş başladım çoğu kişiye. Bu konuda bir parça korku ve kimi zaman yükselen düzeyde kaygılarım olduğunu fark ettim ve düşünüyorum. Yine de umut varsa hayat vardır. Hayata dair güçlü umutlarım vardı benim gene öyle hep olsun istiyorum ve bunun için çabalıyorum. Bu durumda ücretsiz online terapi kapsamında psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğumu düşünüyorum. Teşekkür ederim, iyi çalışmalar, kolaylıklar diliyorum.


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Online terapide mekânsal farklılık olsa da yüz yüze terapi açısından herhangi bir fark yoktur.
  • Online Terapi Nedir? Online Terapi Nasıl Yapılır? Online Terapi Faydaları Ve Avantajları Nelerdir? Online Terapi Kimler İçin Uygun? Online Psikolojik
  • Koronavirüs sürecinde psikiyatri tedavilerine online destek. Online terapi ile tedavi aksamayacak.
  • Alışveriş, eğitim, araştırma, bankacılık işlemleri, eğlence dünyası derken artık hepimiz her şeyi ‘online’ olarak yapmaya alıştık.
  • Online Terapi İle Ulaşımı Yahut Yoğun İşleri Bahane Etmekten Artık Söz Edilemeyecek!
  • Randevu Al