"Önceki ilişkimin izlerini silemiyorum"

"Ben yaklaşık 2 yıl önce eski erkek arkadaşımdan ayrıldığımdan beri uykularımda büyük problemler yaşıyorum. Şu anda başka biriyle bir ilişkim var ve çok mutluyum fakat gece önceki kötü ilişkimin izlerini silemiyorum"

"Önceki ilişkimin izlerini silemiyorum"

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

 SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN

ayrilikSORU Kendimi ne işime, ne de başka bir şeye verebiliyorum ve aşırı unutkanlık var. Bu durum beni ve hayatımı olumsuz etkiliyor. Bana ne önerirsiniz? CEVAP Dikkati yoğunlaştıramama veya dikkatin kolayca dağılması ile unutkanlık birbiriyle ilişkili belirtilerdir. Belirtiler kişiyi rahatsız ettiğinde ve yaşamını olumsuz olarak etkilediğinde, bu belirtilerin bir rahatsızlıkla ilgili olduğu kabul edilir. Bu belirtiler depresyon, anksiyete bozuklukları ve bunamada görülen ilk belirtilerden olabilir. Depresyon veya bir başka ruhsal bozuklukta bunlara ek olarak tanı koymaya yarayan başka belirtilerin de olması gerekir. Bunama açısından yaş önemlidir. En az 45 yaşından büyüklerde muayene sonucunda ruhsal bir bozukluk saptanamazsa, bunamayla ilgili tetkiklerin yapılması uygun olur. Tüm bunlar için bir ruh hekimi tarafından muayene ve uygun görülen tetkiklerin yapılması gerekir. SORU Önem derecesine göre çoğu olay karşısında çok çabuk sinirleniyorum. Karşımdakini incitebiliyorum. Hele emeğimin görülmemesi, bana nankörlük yapılması, iyi niyetimin yanlış anlaşılması, haksız yere suçlanmak beni adeta çıldırtıyor ve hiç bir şekilde sakin kalamıyorum ve kafama çok takıyorum. CEVAP Burada belirtilen durumlara gösterilen tepkilerin çoğunu herkes gösterebilir. İnsanlar arasındaki fark tepkinin şiddetiyle ilgilidir. Bu tür ve şiddetteki tepkiler öncelikle kişilik yapısıyla yakından ilgilidir. Özellikle obsesif (titiz) kişilik yapısında daha sık görülür. Kafaya takma da bu kişilik yapısında ve obsesif kompulsif bozuklukta görülür. İlk olarak bu özelliklerin kişilik yapısına mı, bozukluğa mı bağlı olduğunun ayrımının yapılması gerekir. Bunun için psikiyatri bölümünde muayene olmak gerekir. Belirlenen duruma göre bir tedavi planı yapılır ve uygulanır. SORU Ben yaklaşık 2 yıl önce eski erkek arkadaşımdan ayrıldığımdan beri uykularımda büyük problemler yaşıyorum. Şu anda başka biriyle bir ilişkim var ve çok mutluyum, fakat gece önceki kötü ilişkimin izlerini silemiyorum, uykumu düzgün alamadığımdan sürekli olarak baş ağrısı çekiyorum. Gece rüyalarımdan uyandığımda kendimi ağlarken ve kasılmış olarak buluyorum. CEVAP Değer verilen, sevilen birinden ayrılmak tüm insanları olumsuz yönde etkiler. Bu etkilenme ilişkinin niteliğine, o kişiye ve ilişkiye verilen değere göre değişir. Ayrılıktan sonraki bir süre bazı belirtilerin görülmesi normaldir ve yeni duruma uyum sağlamak için zaman gerekebilir. İki yıllık bir süre bu etkiler sürüyorsa, bu ilişki fiilen bitmiş olsa bile, gerçekte (beyinde ve yürekte) bitmemiş olduğu düşünülür. İnsanın enerjisini ve zamanını günlük yaşama, yeni arkadaşlık ilişkisine, hobilerine ayırması unutmayı kolaylaştırabilir. Bu kadar uzun süren bir durum nedeniyle psikiyatrik muayene yapılması, uyku veya (varsa) depresyon gibi  durumlar için ilaç ve psikoterapi uygulanması gerekebilir.

ÖNCEKİ İLİŞKİMİN İZLERİNİ SİLEMİYORUM

1 YAŞINDAKİ KIZIM ÇOK SİNİRLİ

 OĞLUM ALTINI ISLATIYOR

EŞİMLE CİNSEL SORUNLARIMIZ VAR

NİŞANLIMI ÇOK KISKANIYORUM

KENDİMİ ÇOK YALNIZ HİSSEDİYORUM

HİÇBİRŞEY YAPMAK İSTEMİYORUM

KORKULARIMLA DİLEKLERİMİ KARIŞTIRIYORUM

 OKULA GİTMEK İSTEMİYOR

 ŞİDDETLİ BAŞ AĞRILARIM VAR

EVİM BENİ BOĞUYOR SANKİ

İLAÇLAR BAĞIMLILIK YAPARMI

 KENDİMİ ÇARESİZ HİSSEDİYORUM

HER TÜRLÜ KOKUDAN RAHATSIZ OLUYORUM

DİĞER SORU-CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...6. BÖLÜM

DİĞER SORU-CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLATIN...5.BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...4. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜMEtiketler: ayrılığı unutamamak ayrılık acısı


ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Beyin tümörlerine nasıl müdahale edilmeli?
  15 Aralık 2017, 13:07
 • İslam İşbirliği Teşkilatının sonuç raporu neyi ifade ediyor?
  14 Aralık 2017, 08:44
 • Aile içi şiddet çocukların gelişimini nasıl etkiliyor?
  14 Aralık 2017, 08:37
 • Trump'ın Kudüs kararı Ortadoğu'daki dengeleri nasıl etkileyecek?
  13 Aralık 2017, 09:02