Omuz Osteoartriti Omuzun Dejeneratif Artriti Nedir

Omuz Osteoartriti Omuzun Dejeneratif Artriti; Dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen osteoartrit, eklem kıkırdağı olarak bilinen kemiklerin üstlerini kaplayan kıkırdak dejenere olduğunda veya yıprandığında ortaya çıkar.

Omuz Osteoartriti Omuzun Dejeneratif Artriti Nedir

Osteoartrit Nedir?

Omuz Osteoartriti Omuzun Dejeneratif Artriti Nedir;  Bu, iki kemiğin uçları birbirine sürtündüğünde şişmeye, ağrıya ve bazen osteofitlerin (kemik mahmuzlarının) gelişmesine neden olur.

Omuz Osteoartriti Nedir?

Omuz Osteoartrit, Omuz, akromiyoklaviküler (AC) eklem ve glenohumeral eklem olmak üzere iki eklemden oluşur. AC eklemi, köprücük kemiği veya klavikulanın, kürek kemiğinin ucu olan akromiyonla buluştuğu noktadır. Glenohumeral eklem, kol kemiğinin veya humerusun üst kısmının kürek kemiği veya kürek kemiği ile birleştiği noktadır. Osteoartrit, AC ekleminde daha sık bulunur.

Omuz Osteoartritinin Belirtileri Nelerdir?7

- Ağrılar

- Kol hareket ettirilirken ses gelmesi

- Kramplar

- Hareket zorluğu

Çoğu osteoartrit türünde olduğu gibi, ağrı önemli bir semptomdur. Omuz artriti olan bir kişinin omzunu hareket ettirirken ve omzunu hareket ettirdikten sonra ağrı çekmesi muhtemeldir. Kişi uyurken bile ağrı çekebilir.

Omuz Osteoartrit, Başka bir semptom, sınırlı bir hareket aralığı olabilir. Bu sınırlama, kolunuzu hareket ettirmeye çalıştığınızda görülebilir. Hareket aralığını değerlendirmek için birinin kolunuzu hareket ettirip ettirmediği de belli olabilir. Omzunun hareket ettirilmesi de bir tıkırtı veya gıcırdama sesi çıkarabilir.

Omuz Osteoartriti (Omuzun Dejeneratif Artriti) Kimlerde Görülür?

Omuz Osteoartrit, Ağrısı ve fiziksel kısıtlamaları olan omuz osteoartriti geliştirme riskiniz yaşla birlikte artar. Ancak çıkık omuz gibi bir yaralanma, genç insanlarda bile omuz osteoartritine yol açabilir. İşte omuz osteoartritinin nedenleri ve tedavileri hakkında bilgiler. Artritli bir omzun hareket alanınızı ve günlük işlerinizi yapma yeteneğinizi nasıl etkileyebileceğini öğrenmek ve durumu tedavi etmenin ve yönetmenin yollarını keşfetmek için okumaya devam edin.

Omuz Osteoartriti Kimlerde Görülür?

Osteoartrit en sık 50 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Genç insanlarda osteoartrit, kırık veya çıkık omuz gibi bir yaralanma veya travmadan kaynaklanabilir. Bu posttravmatik artrit olarak bilinir. Osteoartrit ayrıca kalıtsal olabilir.

Omuz Osteoartriti Nasıl Teşhis Edilir?

Omuz Osteoartrit; Omuz osteoartritini teşhis etmek için doktor, tıbbi bir öykü alacak ve ağrı, hassasiyet ve hareket kaybını değerlendirmek ve çevre dokularda başka belirtiler aramak için fizik muayene yapacaktır. Bu noktada doktor, eklem yakınındaki kasın kullanım eksikliğinden dolayı atrofi veya zayıflık belirtileri olup olmadığını anlayabilir.

Omuz osteoartritini teşhis etmek için istenebilecek testler şunları içerir:

- Röntgen
-  Esas olarak romatoid artrit aramak için kan testleri, aynı zamanda diğer hastalıkları dışlamak için
- Analiz için eklem astarındaki (sinovyum) kayganlaştırıcı sıvı olan sinovyal sıvının çıkarılması
- MRI taramaları

Omuz Osteoartriti Nasıl Tedavi Edilir?

Omuz osteoartriti de dahil olmak üzere osteoartrit için ilk tedaviler cerrahiyi içermez. Bu tedaviler şunları içerir:

Omuz Osteoartrit'inde, Omuz ekleminin dinlenmesi. Bu, artritli kişinin günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirirken kolunu hareket ettirme şeklini değiştirmesi gerektiği anlamına gelebilir. Örneğin, kişi başının üzerinden geçen giysiler yerine önü fermuarlı giysiler giyebilir. Veya kişi saç kurutma makinesini uzun süre tutmak yerine destekleyebilir.

- İbuprofen veya aspirin gibi tezgah üstü nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar almak. NSAIDS olarak da adlandırılan bu ilaçlar iltihabı ve ağrıyı azaltacaktır. Bu ilaçları güvenle alabileceğinizden emin olmak için doktorunuza danışın.

- Doktor tarafından verilen şekilde fizik tedavi uygulamak.
- Hareket açıklığı egzersizleri yapmak. Bu egzersizler esnekliği arttırma girişimi olarak kullanılır.
- Nemli ısı uygulamak.
- Omuza buz uygulamak. İltihabı ve ağrıyı azaltmak için günde iki veya üç kez 20 dakika buz uygulanır.
-  Doktor tarafından reçete edilen diğer ilaçları kullanmak. Bunlar, örneğin kortikosteroid enjeksiyonlarını içerebilir.
- Diyet takviyeleri glukozamin ve kondroitin alarak. Birçok insan bu takviyelerle rahatlama talep ediyor. Kanıtlar gerçekten yardımcı olup olmadıkları konusunda çelişkilidir. Takviyeler diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, bunları doktorunuzla kullanmalısınız.

Omuz Osteoartrit'inde, Ameliyatsız tedaviler etkili olmazsa, ameliyatlar mevcuttur. Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, enfeksiyon veya anestezi ile ilgili sorunlar dahil olmak üzere belirli riskler ve potansiyel komplikasyonlar vardır. Cerrahi tedaviler şunları içerir:

Omuz Osteoartriti'NDE CERRAHİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

- Omuz eklemi replasmanı (toplam omuz artroplastisi). Tüm omzun yapay bir eklemle değiştirilmesi genellikle glenohumeral eklemin artritini tedavi etmek için yapılır.

- Humerus başının veya üst kol kemiğinin değiştirilmesi (hemiartroplasti). Bu seçenek de glenohumeral eklemin artritini tedavi etmek için kullanılır.

-Omuz Osteoartrit'inde, Köprücük kemiğinin ucundan küçük bir parçanın alınması (rezeksiyon artroplastisi). Bu seçenek, AC ekleminin artriti ve buna bağlı rotator manşet sorunlarının tedavisi için en yaygın ameliyattır. Kemiğin ucunun çıkarılmasından sonra boşluk skar dokusu ile dolar.

WEBMD

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kol ve Omuz çıkmasında; Şiddetli çıkık omuz vakalarında, omuz eklemi çevresindeki doku ve sinirler zarar görür. Omzunuzu yerinden çıkarmaya devam eder
  • Tabanlık ayağa binen yükü dağıtıyor. Düztaban, taban yüksekliği, içe veya dışa basma, topuk dikeni, sinir sıkışmaları ve nasırların ayakta görülebilen
  • Hareketsizlik çocuklarda bel ve sırt ağrılarına yol açıyor. Sakatlıktan kaçınmak için basit hareketler uygulanmalı.
  • Menisküs ileri yaş hastalığı değil. Erken yaşta görülen menisküs yırtıkları tamir edilmeli.
  • Balıklama atlamanın zararları büyük! Balıklama atlama çok ciddi yaralanmalara yol açabilir.
  • Randevu Al