ÖMÜR UZATAN KURAL 4X4

ÖMÜR UZATAN KURAL 4X4

Milliyet

Amerikan Health&Wellness dergisi, aralarında ünlü doktor Mehmet Öz’ün de olduğu 26 uzmana danışarak sağlıklı bir yaşam için pratik önerileri derledi

 


 İşte bazı tavsiyeler:
 
-  4x4 kuralını uygulayın. Günde 4 defa 400’er kalorilik öğünler tüketin. Böylece metabolizmanız daha az yıpranır.

-  En önem vererek hazırladığınız öğün kahvaltı olmalı. Bu saatte aldığınız enerji tüm gün zinde olmanızı sağlar.

-  Her sabah sıcak suya, limon, elma sirkesi ve bal ekleyerek için. Bu karışım vücutta detoks etkisi yaparak toksinleri temizleyecek.

-  Doğal kaynaklardan alınan Omega-3 ve D vitamini kanser riskini azaltır. Somon gibi yağlı balıklar ikisi açısından zengin.

-  Kırmızı, yeşil, turuncu gibi parlak renkli meyveler ve sebzeler tüketin. Bunların içindeki antioksidanlar kanserle savaşır.

-  Ağız sağlığınız kalp sağlığıyla birebir ilgili. Gündelik fırçalama ve diş ipi kullanımı ömrünüzü 6-7 yıl uzatabilir.

-  Düzenli uyuyun. Obez olma riski 6 saatten az uyuyanlarda yüzde 16, 9 saatten fazla uyuyanlarda ise yüzde 32 oranında artıyor.

-  Daha iyi bir uyku için televizyonu ve bilgisayarı yatak odanızdan çıkarın. Bunlar kapalıyken bile yaydıkları dalgalarla uyku kalitenizi düşürür.

-  Ev ile iş arası rutininize yeni şeyler ekleyin. Ofiste mola verip basit egzersizler yapın.

-  Düzenli olarak cilt, prostat kanseri testleri yaptırın. Yılda bir kez genel sağlık kontrolüne gidin.

-  İnsanlarla sosyal bağlarınızı güçlü tutun.

Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al