Öksürürken ya da hapşırırken odadan çıkmalı mı?

Öksürürken ya da hapşırırken odadan çıkmalı mı? Pek çok kişi hapşırırken ve öksürürken ağız bölgesinin kapatılması gerektiğini düşünüyor. Ya siz?

Öksürürken ya da hapşırırken odadan çıkmalı mı?

ABD Başkanı Donald Trump, Oval Ofis'te bir toplantıda öksüren Beyaz Saray Özel Kalem Vekili Mick Mulvaney'den odadan çıkmasını istemişti. Trump, "Eğer öksüreceksen lütfen odadan çık. Lafımın ortasında öksüremezsin. Bundan hoşlanmıyorum" demişti.

Donald Trump'ın tepkisine sosyal medyada #MulvaneyÖksürüğü etiketi altında farklı tepkiler geldi. Kimisi Trump'ı haklı bulurken kimisi onun ne kadar duyarsız bir Başkan olduğundan söz etti.

Trump bir temizlik hastası olabilir ve bu hassasiyeti konusunda yalnız değil. Pek çok kişi hapşırırken ve öksürürken ağız bölgesinin kapatılması gerektiğini düşünüyor.

Peki insanlar içinde hapşırma ya da öksürmenin en iyi yolu hangisi?

Washington'da Etiket Ensitüsü Direktörü Crystal L. Bailey, "Hapşırmak ya da öksürmek zorundaysanız mümkün olduğunca diğer insanlardan uzak yapmanız iyi olur. Eskiden mendil kullanırdık. Ama bir kağıt mendile ya da dirseğinizin içine hapşırmanız gerekli. Ayrıca çevrenizdeki insanlardan başınızı çevirmelisiniz" diyor.

Ancak hapşırık ya da öksürüğün sinema ya da tiyatroda geldiğini hissediyorsunuz salonu terk etmek en iyi seçenek olabilir.

Sakız yaklaşımı

Crystal L. Bailey ayrıca hastaysanız el sıkışmamanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyor. Ancak biri bu kurallara uymuyorsa Bailey sakız yaklaşımını öneriyor.

"Belki hapşıran kişiye bir kağıt mendil uzatmak ya da dezenfektan kullanarak sinyal verebilirsiniz. Bu ağzı kokan birine sakız önermek gibi bir şey" dedi.

George Washington Üniversitesi'nden Dr. Tenagne Haile-Mariam, bulaşıcılığı engellemenin en iyi yolunun atılabilir bir şeyin içinde yapmak olduğunu söylüyor.

Dr. Tenagne Haile-Mariam, "En iyi yol mendil gibi bir şeyin içine hapşırmak ya da öksürmek sonra da onu alıp atmak" diyor. Hasta insanın vücut sıvılarıyla temasa geçmek hastalık kapmanın en yaygın yolu.

Hasta biri yanınıza gelip burnuna ya da yüzüne değdikten sonra artık koruma altında değilsiniz. Virüs gibi ufak partiküller hapşırınca ya da öksürünce 1,8 metre uzağa yolculuk edebiliyorlar.

Ancak daha büyük damlacıklar 1 metreden az ilerliyor. Ama biri eline ya da boşluğa öksürürse bu partiküller başkalarının değebileceği yerlere iniyor. Dr. Haile-Mariam hasta olmak için bakteri ve viral partiküller için bir eşik miktarı gerektiğini söylüyor ve ekliyor:

"Pek çok kirleticilerin bulunduğu dünyada yaşıyoruz. Vücudumuz aşırı düzeyde değilse bunlarla savaşabiliyor. En iyi çözüm hasta olmasanız bile sık sık ellerinizi yıkamanız."

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sonbahar geldi. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklar artıyor. Sonbaharı sağlıklı geçirmeniz için 3 kolay yol var.
  • Lenf bezleri bağışıklık sistemimizin yapı taşları gibidir. Vücudumuzun enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlamaya yardımcı olurlar. Lenf bezleri
  • Guatr nedir; Guatr Belirtileri Nelerdir; Guatr, tiroid bezinizin büyümesidir. Boynunuzun ön tarafında, Adem elmasının hemen altında bulunan bezdir. T
  • Karaciğeriniz için en faydalı ve en zararlı gıdaları biliyor musunuz?
  • Tiroid bezi nefes borusunun ön kısmında yer alan kelebek şeklinde bir salgı bezi. Bu bezden salgılanan T3 ve T4 hormonları, yeni doğan döneminden yaş
  • Yeni bir çalışma, belirli tansiyon ilaçlarını kullanan yaşlı yetişkinlerin, yaşlandıkça hafıza becerilerinin daha fazlasını koruyabileceğini öne sürüy
  • Randevu Al