Çabuk heyecanlanıyorum

Çabuk heyecanlananlar ne yapmalı nasıl davranmalı? "Ben çok çabuk heyecanlanıyorum, daha önce böyle bir problemim yoktu. Heyecanlandığım zaman içten sanki bir titreme hissediyorum"

Çabuk heyecanlanıyorum
Paylaş:

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

TAKINTILARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN..

SORU Babama *organik psikoz* teşhisi konuldu,bu nedir? sürekli altına kaçırıyor ama istediğinde WC'ye de gidebiliyor. Konuşmak istemiyor,tüm gün yatıyor, uyuyor hayati ihtiyaçlarını karşılamak dışında yataktan çıkmıyor bazı ilaçlar da kullanıyor. Nasıl davranmamız,neler yapmamız konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim. CEVAP Organik psikoz tanısı, klinik durumun nedeninin açık bir organik neden olduğu saptanınca konur. Diğer psikozlarda da gerçekte organik bir neden vardır, fakat bunlar daha çok moleküler düzeyde veya işlevsel bozukluklardır. Organik psikozun nedenleri konusunda fikir vermek için bazılarını yazıyorum: Beyin uru, beyin kanaması, beyin enfeksiyonları, bazı kalp hastalıkları, kronik obstruktif akciğer hastalığı, karaciğer veya böbrek yetmezliği, hipo veya hiperglisemi, ilaçlar... Böyle durumlarda temel yaklaşım nedene yönelik tedavidir. Psikiyatrik belirtiler diğer psikozlarda görülen belirtiler gibidir. Tedavi hem organik nedene, hem de psikiyatrik belirtilere göre düzenlenirse, yararı olur. Bunları yapmanın en iyi ortamı hastanedir. SORU Ben çok çabuk heyecanlanıyorum, daha önce böyle bir problemim yoktu. Heyecanlandığım zaman içten sanki bir titreme hissediyorum, kalp atışlarım hızlanıyor tabiki bu arada, sınavım vardı ondan olduğunu düşünmüştüm ama sınavdan sonra da geçmedi. Bu durumun sağlığımı etkilemesinden endişedeniyorum. CEVAP "İç titremesi", kalp atışlarının hızlanması gibi belirtiler anksiyetenin bedensel belirtileridir. Heyecan duygusu belli durumlarda herkeste görülebilen normal bir duygu olabilir. Fakat diğer belirtilerle birlikte görüldüğünde ve uzun sürdüğünde önemlidir. Bu belirtilerin süresi, şiddeti, günlük yaşamı aksatıp aksatmaması gibi özelliklerin bilinmesi tanı ve tedavi yaklaşımları açısından önemlidir. Bu belirtiler sizi olumsuz etkiliyor ve işlevlerinizi bozuyorsa, bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur. SORU 51 yaşındaki annem 2005 yılında panik atak (çarpıntı,bağırma isteği) teşhisi ile 15 gün hastanede yattı. 1 yıl süre ile kullandı ve doktor kararı dozajı düşürülerek bıraktı. Hastalığı birkaç kez daha tekrar etti. Acaba annem bu ilacı kesince hastalığı tekrarlar mı. CEVAP Panik bozukluğu olan kişiler tedaviden yarar görmekle birlikte, bu bozukluk tekrarlayabilir. İlaçlar belirtileri yatıştırır, uzun süre ilaç kullanmak tekrarlama olasılığını düşürür. Bozukluğun ne zaman tekrarlayacağını önceden bilmek mümkün değildişr. Tekrarlamayı önlemede ilaçlar yararlı olmakla birlikte, bilişsel-davranışçı tedavinin uygulanması tekrarlamanın önlenmesinde daha çok yarar sağlamaktadır. Annenizin ilacı uzun süre kullandıktan sonra hastalığının tekrarlayıp tekrarlamayacağını söylemek güçtür.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN...

ÇOK ÇABUK HEYECANLANIYORUM

CESARETİMİ TOPLAYIP ARABA KULLANAMIYORUM

NEREDEN GELDİM DİYE SORGULUYORUM

KURDUĞUM HAYALLERLE YAŞIYORUM

SÜREKLİ AĞLIYORUM

ÇOK ZOR ALGILIYORUM

EŞİM SÜREKLİ YALAN SÖYLÜYOR

İNSANLARLA İLETİŞİM KURAMIYORUM

EŞİMİ SEVİYORUM AMA HEYECANLANMIYORUM

ÇOCUĞUM HİÇ SÖZ DİNLEMİYOR

EŞİM BENİ ALDATMAYI DÜŞÜNMÜŞ

ÇOCUĞUM ÇOK SİNİRLİ VE SAYGISIZ

EŞİM BENİMLE CİNSEL TEMASA GEÇMİYOR

KARDEŞİMİ İSTEMİYORUM

SAÇLARIMI YOLUYORUM

ÇOK ALINGANIM

BEŞ YAŞINDAKİ OĞLUM BENİMLE YATIYOR

EŞİME KARŞI UTANÇ DUYUYORUM

EŞİM ÇOK UNUTKAN VE DALGIN

ÇOK ÇABUK SİNİRLENİYORUM

EVLİ BİRİ ADAMA AŞIK OLDUM

MUTSUZ OLUNCA BAŞKA ARAYIŞLARA GİRİYORUM

EŞİM İNTİHAR ETTİ

KARDEŞLERİM BANA KÖTÜ DAVRANIYOR

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..2. BÖLÜM