Öğrenme ve çalışmanın zekâya etkisi var mı?

Öğrenme ve çalışmanın zekâya etkisi var mı? Üsküdar Üniversitesinde yapay zekâ ve robotik çalışmalar konuşuldu.

Öğrenme ve çalışmanın zekâya etkisi var mı?

Üsküdar Üniversitesi, tercih ve tanıtım günleri kapsamında düzenlediği tercih buluşmalarının üçüncüsü gerçekleşti. Aday öğrenci ve velileri, alanlarında uzman akademisyenler ile bir araya gelerek bilgisayar mühendisliği alanındaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi oldu.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Serhat Özekes ve Dr. Öğr.  Üyesi Ihab Elaff Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonunda Yapay Zekâ ve Robotik Çalışmaları konulu konferanslarını gerçekleştirdi.

Yapay zekânın gelişimi, temel dinamikler, yeni nesil robotlar ve programlar gibi konuların anlatıldığı konferansta, yakın geçmişte hayata geçirilmiş projelerden örnekler verilerek gelecekte gerçekleşmesi planlanan projelere değinildi.

ÖĞRENME VE ÇALIŞMANIN ZEKÂYA ETKİSİ VAR MI?

Yapay zekânın tanımını yapmadan önce zekâ tanımının ve türlerine değinen Doç. Dr. Serhat Özekes, araştırmaların sonucunda alışmanın ve yeni bilgilere ulaşmanın, bu bilgileri kendi benliğimize yerleştirmenin zekâ üzerinde pozitif yönde bir katkısı olduğunu ortaya çıktığını aktardı. Özekes, yapay zekâ için, “İnsanın düşünme yapısını anlamak ve bunun benzerini ortaya çıkartarak bilgisayarın işlem yapmasını sağlamayı amaçlayan bir bilim dalıdır” dedi. Yapay zekânın, bilgi edinme ve bu edindiği bilgiye göre belirli bir algılama ve görme işlemleri sonrasında karar verme aşamalarını içerdiğini söyleyen Özekes, bunları benimseyen ve bunları yapabilen bilgisayar ürünlerinin ortaya konmasını amaçladığını söyledi.

YAPAY ZEKÂ YAKLAŞIMLARI

Doç. Dr. Serhat Özekes, iki tür yapay zekâ yaklaşımı olduğunu, birinin zayıf yapay zekâ, diğerinin ise kuvvetli yapay zekâ yaklaşımı olduğunu belirtti. Özekes şunları söyledi: “Zayıf yapay zekâ yaklaşımında makinelerin hiçbir zaman insanlar gibi düşünerek zekice hareketler yapamayacağı öngörüsünden geliyor. Bu yaklaşıma göre makineler düşünemezler ancak yeterince doğru bir şekilde eğitilmeleri durumunda belirli bazı işlemleri çok iyi bir şekilde yapabilirler. Kuvvetli yapay zekâ yaklaşımında ise makinelerin düşünerek karar verebilecekleri, kendi kendilerine çevrelerinden öğrenebilecekleri ve kendi kendilerine insanlarla etkileşime girebilecekleri öngörülüyor.”

Yapay zekâ alanında çalışmalar yapan ünlü isimlerden de bahseden Doç. Dr. Serhat Özekes, devamında bu alanda geliştirilmiş uygulamaları ve robotları sunum içerisinde videolar ile örnekledi.

 “BU ALANI SEÇECEK ADAYLARI ZEVKLİ BİR İŞ HAYATI BEKLİYOR”

Üsküdar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği akademisyeni Dr. Öğr. Üyesi Ihab Elaff da “Gerçek bir dünya ürünü ortaya koymak düşünülenden oldukça zor bir mesele, gerçekten önemli olan bu” diyerek Üsküdar Üniversitesi olarak bu konuda yapılmış olan bazı çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

Bu branşı seçecek olan öğrenci adaylarının onları oldukça zevkli bir iş hayatının beklediğine değinen Özekes ise tüm öğrenciler için başarı dileğinde bulundu.

 Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • Randevu Al