ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ YARATIYOR

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ YARATIYOR

A.A

Yetersiz beslenenlerin dikkatlerinin kısaldığı,  algılamalarının azaldığı ve davranış bozuklukları çektikleri açıklandı.

 


Sağlık Bakanlığı,  yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı,  algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri,  okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğunun  belirlendiği uyarısında bulundu. Çocukluk döneminde mutlaka dört besin grubundan  yeterli miktarda tüketilmesi gerektiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel  Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre yetkililer, yeterli ve dengeli beslenen  çocukların okul başarılarının, yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklara göre daha  yüksek olduğunu vurguladı.

Çocukların okulda daha başarılı olmaları ve girdikleri sınavlarda daha  iyi sonuçlar elde edebilmeleri için yeterli ve dengeli beslenmenin “elzem”  olduğu uyarısında bulunuyor.

Okul çağının, çocukların beslenme alışkanlıklarının geliştiği, ev dışında  arkadaşlarıyla yemek yemeye başladıkları, fiziksel, zihinsel ve sosyal büyüme ve  gelişmenin hızlandığı, yetişkinlikte sağlıklı olabilmenin temellerinin atıldığı  önemli bir dönem olduğunu belirten yetkililer, bu dönemlerdeki beslenme biçimine  özen gösterilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Yetkililer, yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen  öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede  güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin  uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğunun ortaya konulduğuna işaret ediyor.
        
YETERSİZ BESLENME, KRONİK HASTALIĞA ZEMİN HAZIRLIYOR
        
Kimi zaman hareketsiz ve spordan uzak bir yaşam tarzına bağlı olarak  şişmanlığın sıkça gözlenmeye başlaması, kimi zaman da medyanın hatalı  yönlendirmesi ile daha zayıf görünmek için yapılan hatalı diyetler, kazanılan  yanlış beslenme alışkanlıkları, kahvaltı yapmadan okula gitme, halen büyüme  çağında olan bu dönemdeki çocukların sağlığını olumsuz etkilediği belirtiliyor.  Okul çağı çocuklarının enerji ve besin ögeleri alımındaki yetersizlik,  büyüme-gelişmelerini ve okul başarılarını olumsuz yönde etkiliyor. Dengesiz  beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite de bunlara eklendiğinde obezite, kalp  damar hastalıkları, kanser ve diabet gibi birçok kronik hastalığa zemin  hazırlanıyor.

Fast-food, cips, şekerli yiyecek ve içeceklerin tüketiminin hızla artması  ve buna televizyon ve bilgisayar başında geçirilen hareketsiz saatlerin eklenmesi  ile şişmanlık, okul çağı çocuklar için önemli bir sorun haline geliyor.
        
KAHVALTIDA HAŞLANMIŞ YUMURTA SIK TÜKETİLMELİ
        
Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin grubunda bulunan  besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli şekilde tüketmeleri gerekiyor.

Süt grubunda yer alan süt ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk,  yumurta, kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubuna giren ekmek,  bulgur, makarna, pirinç gibi besinlerin her öğünde yeterli miktarlarda  tüketilmesine özen gösterilmesi isteniyor.

Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için imkanlar dahilinde günde  2-3 su bardağı süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmeleri  sağlanması ayrıca, hastalıklara karşı daha dirençli olmaları ve sağlıklı büyüme  ve gelişmeleri için her gün en az 5 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmelerine  dikkat edilmesi gerekiyor.

Bütün gece süren açlıktan sonra vücudun ve beynin güne başlamak için  enerjiye gereksinim duyduğu için güne kahvaltı ile başlanmasını öneren  yetkililer, şöyle devam etti:

“Kahvaltı yapılmadığında, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve  zihinsel performansta azalma olacağı unutulmamalı. Bu nedenle çocukların her  sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmeli.  Kahvaltının, peynir, taze meyve veya meyve suları, birkaç dilim ekmek, 1 bardak  sütün yeterli olduğu bilinmeli. Özellikle kaliteli protein, zengin vitamin ve  mineral içeriğinden dolayı haşlanmış yumurtanın sık tüketilmeye çalışılmalı.

Gün boyu fiziksel ve zihinsel performansın en üst düzeyde tutulabilmesi  için düzenli  ara ve ana öğünler tüketilmeli, öğün atlanmamalı. Tüketilecek  besinler, 3 ana, 2 ara öğünde alınmalı.”
        
HERHANGİ BİR SPOR DALI İLE İLGİLENMELERİ TEŞVİK EDİLMELİ
        
Okulda veya evde dinlenirken ve ders çalışırken açlık hissedildiğinde  tüketilen besinlere dikkat edilmesini isteyen yetkililer, örneğin, şeker ve  şekerli besinler, cips gibi yağlı ve tuzlu besinler veya gazlı içecekler yerine  süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları ile  kuru yemişler ve kuru meyveler tercih edilmesini istedi.

Sigarasız bir ortamın sağlanması gerektiğini dile getiren yetkililer,  vücudun düzenli çalışması, tüketilen besinlerin vücuda yararlılığının  artırılması, çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkı  sağlamaları açısından fiziksel aktivitenin artırılmasını önerdi.

“Bu nedenle, uzun süreli televizyon seyretme, bilgisayar kullanımından  kaçınılmalı, çocukların gerek okul yönetimi ve gerekse ebeveynleri tarafından  sevdikleri herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri teşvik edilmeli” diyen  yetkililer, sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama  alışkanlığının kazandırılmasını söyledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al