Öğrencilere sınav öncesi terapi

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde faaliyet gösteren Şehit Zafer İpek Anadolu Lisesi'nin öğrencileri, okula konulan iki akvaryumdaki balıklarla ilgilenerek, sınav stresiyle başa çıkmaya çalışıyor.

Öğrencilere sınav öncesi terapi

Bilecik'in  Bozüyük ilçesinde faaliyet gösteren Şehit Zafer İpek Anadolu Lisesi'nin  öğrencileri, okula konulan iki akvaryumdaki balıklarla ilgilenerek, sınav  stresiyle başa çıkmaya çalışıyor.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Okul Müdürü Murat Akgündüz, 9 yaşındaki kızının odasındaki  akvaryumdan esinlenerek öğrencileriyle “balık besleme” uygulaması  başlattıklarını söyledi. Öğrencilerin, sınav stresini üzerlerinden atması, teneffüslerde  akvaryumdaki balık ve bitkilerle ilgilenmelerine imkan sağlamak amacıyla bu  uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Akgündüz, Milli Eğitim Bakanlığı'nın  “değerler eğitimi” kapsamında öğrencilerin, hayvan ve bitki sevgisi sayesinde  “merhamet” duygusunu yerinde yaşayarak öğrendiğini bildirdi. Akgündüz, Okul Aile Birliği ve biyoloji öğretmeninin katkılarıyla  başlattıkları uygulamada, okuldaki iki akvaryumdan 10'ar kişilik öğrenci  gruplarının sorumlu olduğu bilgisini vererek, şöyle konuştu:

SINAV STRESİNİ KOLAYCA YENİN

“Öğrencilerimiz, hayvana merhamet ile insan ve doğaya yaklaşımlarını  geliştirdi. Bu yönden uygulamamızın çok etkisi oldu. Akvaryumların okula  getirilmesinin ardından öğrencilerimizdeki olumlu değişimi gözlemledik. Ayrıca,  öğrencilerimizin çoğunun evlerine akvaryum ve çeşitli hayvanlar alarak  beslediğini öğrendik. Ben ve öğretmen arkadaşlarım da kimi zaman bunaldığımızda  akvaryumun başında birer kahve içerek yorgunluk ve stresimizi atıyoruz. Umarım bu  uygulamamız diğer okullara örnek oluşturur.”

“ÇOCUĞA SORUMLULUK VERİLMESİ, ONLARI OKULA BAĞLAYABİLİR” Bozüyük Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde görevli Psikolog Nihal Aslan da  evcil hayvan beslemenin, öğrencilerin eğitim ve başarılarına olumlu yönde  etkileyebileceğine dikkati çekti.

Dünyada yapılan bazı araştırmalarla bu etkinin kanıtlandığını dile  getiren Aslan, öğrencilerin sınav stresi ve başarısızlık gibi bazı olumsuz  durumlardan dolayı kaygı içine girdiğini ve stresli ortamlarda eğitim aldığını  belirtti. Aslan, öğrencilerin stresli ortamlardan kurtulması için bazı okullarda  çeşitli uygulamalar geliştirildiğine işaret ederek, şunları kaydetti: “Bu uygulamayla öğrencilerin, evcil hayvanları yetiştirmek, onların  bakımlarıyla ilgilenmek gibi davranışlar kazanması sağlanırken, aynı zamanda  bunlarla vakit geçirerek aslında bir nebze de olsun bulundukları bütün stresli  durumdan sıyrıldıklarını söyleyebiliriz. Öte yandan, bu uygulamayla öğrenciler  sorumluluk alarak öz güven sahibi olabilecektir. Belki çocuk okula girmek  istemiyor ya da okula giderken kaygıyla gidiyor. Öğretmenlerle ilgili  diyaloglarda da bazı sorunlar yaşıyor olabilir. Çocuğa sorumluluk verilmesi, onu  okula bağlayabilir. Bununla birlikte çocuk evde bunu kurgulayıp, “yarın  akvaryumla ilgileneceğim, balığa yem vereceğim, bu sorumluluk bana verildi, o  hayvanın yaşamı bana bağlı” diye düşünebilir.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Çocuk için korku, bilinmeyene karşı verdiği duygusal tepkiyi ifade eder. Normal gelişim sürecinde çocukta korkular olması doğaldır. Savunma mekanizmal
  • Randevu Al