Öfkemizi söndürmeliyiz

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Vergi Dairesi çalışanlarıyla bir araya geldi.

Öfkemizi söndürmeliyiz

Maliye Bakanlığı İstanbul Vergi Daire Başkanlığı’nın 29. Vergi haftası dolayısıyla Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlediği programda, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘stres yönetimi ve liderlik’ konulu konferans verdi.

Tarhan: Günlük yaşantımızda her an stresle karşı karşıyayız

Tarhan, İstanbul Vergi Dairesi personeli olan yaklaşık 800’ye iş hayatında stres, stresi azaltan etkenler ve öfke kontrolü konularında bilgilerini paylaştı.

Kapitalizm önce hasta ediyor sonra tedavi ediyor diyen Tarhan “günlük yaşantımızda her an stresle karşı karşıyayız. Stres yönetiminde kadın yönetimi ile erkek yönetimi farklılıklar gösterir” dedi.

İş yerinde stresi anlamada alkol-sigara kullanımı, kolay heyecana kapılma, huzursuzluk, ani davranış ve gereksiz risk alma gibi etkilerin gözlendiğini belirten Tarhan, “bu durumların gözlendiği insanların stresli insanlar olarak düşünmeliyiz” dedi.

Stresin azaltıcı yollarından bahseden Tarhan, stresin temel sebebinin problem çözme eksikliği olduğunu söyledi. Tarhan, “stresi azaltma yollarında, dua ve müzik gibi etmenlerin stresi azaltacağını, sıradan şeylerden mutlu olmayı başaran insan, stresi azaltır” dedi.

Problemlerle karşılaştığımızda problemi doğuran nedenleri iyi analiz etmeli muhtemel çözüm yollarına cevap aramamız gerektiğini vurgulayan Tarhan, Sorunun çözümü varsa üzülmeye değmez. Sorunun çözümü yoksa üzülsen de sonuç değişmeyeceği için yine üzülmeye değmez” şeklinde konuştu.

Aksilikleri hiçbir zaman kötü olarak görmemek gereken Tarhan, riskin arkasında her zaman bir tehlike olsa da fırsat da olabileceğinin altını çizdi.

Öfkemizi söndürmeliyiz

Öfke kontrolü konusuna değinen Tarhan, “öfkede itfaiyeci modelini kullanmalıyız. Nasıl ki itfaiyeci yangını söndürmeden nedenini araştırmıyorsa bizde öfkelendiğimizde önce öfkemizi söndürmeliyiz, öfkenin başında nedenini araştırırsak öfkeyi patlatırız” dedi.

Soru ve cevap bölümünden sonra programa katılımlarından dolayı Tarhan’a çiçek takdim edildi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Haydi Tut Elimi Derneği ve dünyadaki tüm çocukları kapsayacak şekilde projeler geliştiren ve problemlerine çözüm aramak amacıyla
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle, Üsküdar Üniversitesi bünyesinde 2010 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Haydi Tut Elimi Derneği ve Amasya
  • Üsküdar Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı açılışı, düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Ta
  • Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi bu yıl 17’incisi gerçekleştirilen EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS) kongresine katıldı.
  • Dünyanın 10 ülkesinden ve özerk bölgesinden Türk dilleri konuşan gönüllüler, 21-23 Ekim 2022 tarihinde Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleşen Wikidata İ
  • Van’da düzenlenen 6. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ne katılan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, metaverse’nin evrenin bir simü
  • Randevu Al