Öfkemizi söndürmeliyiz

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Vergi Dairesi çalışanlarıyla bir araya geldi.

Öfkemizi söndürmeliyiz

Maliye Bakanlığı İstanbul Vergi Daire Başkanlığı’nın 29. Vergi haftası dolayısıyla Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlediği programda, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘stres yönetimi ve liderlik’ konulu konferans verdi.

Tarhan: Günlük yaşantımızda her an stresle karşı karşıyayız

Tarhan, İstanbul Vergi Dairesi personeli olan yaklaşık 800’ye iş hayatında stres, stresi azaltan etkenler ve öfke kontrolü konularında bilgilerini paylaştı.

Kapitalizm önce hasta ediyor sonra tedavi ediyor diyen Tarhan “günlük yaşantımızda her an stresle karşı karşıyayız. Stres yönetiminde kadın yönetimi ile erkek yönetimi farklılıklar gösterir” dedi.

İş yerinde stresi anlamada alkol-sigara kullanımı, kolay heyecana kapılma, huzursuzluk, ani davranış ve gereksiz risk alma gibi etkilerin gözlendiğini belirten Tarhan, “bu durumların gözlendiği insanların stresli insanlar olarak düşünmeliyiz” dedi.

Stresin azaltıcı yollarından bahseden Tarhan, stresin temel sebebinin problem çözme eksikliği olduğunu söyledi. Tarhan, “stresi azaltma yollarında, dua ve müzik gibi etmenlerin stresi azaltacağını, sıradan şeylerden mutlu olmayı başaran insan, stresi azaltır” dedi.

Problemlerle karşılaştığımızda problemi doğuran nedenleri iyi analiz etmeli muhtemel çözüm yollarına cevap aramamız gerektiğini vurgulayan Tarhan, Sorunun çözümü varsa üzülmeye değmez. Sorunun çözümü yoksa üzülsen de sonuç değişmeyeceği için yine üzülmeye değmez” şeklinde konuştu.

Aksilikleri hiçbir zaman kötü olarak görmemek gereken Tarhan, riskin arkasında her zaman bir tehlike olsa da fırsat da olabileceğinin altını çizdi.

Öfkemizi söndürmeliyiz

Öfke kontrolü konusuna değinen Tarhan, “öfkede itfaiyeci modelini kullanmalıyız. Nasıl ki itfaiyeci yangını söndürmeden nedenini araştırmıyorsa bizde öfkelendiğimizde önce öfkemizi söndürmeliyiz, öfkenin başında nedenini araştırırsak öfkeyi patlatırız” dedi.

Soru ve cevap bölümünden sonra programa katılımlarından dolayı Tarhan’a çiçek takdim edildi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • Randevu Al