Obsesif Ruh Hali

Toplum mühendisliğini veya başkasını yönetmeyi çok seven sevdiğinin ruhunu bile kontrol etmek isteyen bu kişilik özelliklerini önce kendimiz sonra yakın çevremiz için değerlendirelim

Titiz, mükemmeliyetçi,kusursuzluk meraklısı, esnek olmayan, hep kızgın gözüken, gergin, sinirli, sonuna kadar dürüst, duygularını bastıran, işkolik, kararsız özellikleri taşıyan bu ruh halindeki insanların ortak özellikleri baskıcı ve ısrarcı olmalarıdır.

Kişiliklerini işleten arka planı düşünce hata yapma korkusudur. Yanlış yaptıklarında kendilerini savunmasız hissederler. Varoluşlar için savaşmak zorundadırlar.

Silahları daha çok çalışmak, ayrıntılara önem vermek, kurallara bağlılıktır. Mutlu olmayı sürekli ertelerler.

Eğer egoları güçlü, ben merkezci iseler herkese hükmetmek ve kontrol etmek isterler. Alçak gönüllü olmayı başarabilirlerse başarılı bir ikinci adam olurlar. Çalışkan, güvenilir, özel hayatları düzenli, tatsız işleri halleden bu kişilere ihtiyacımız vardır. Egosu büyük baskıcı ruh halindeki kişiyle beraber yaşıyorsanız enselendiniz demektir. Size peygamber sabrı gerekir. Çünkü sizi kendisi gibi yapmak için çabalayacak yapamazsa sürekli gerilim,tartışma çıkaracaktır.

Obsesif baskıcı kişilerin ruh hali şuna benzer: Masanız, not defteriniz, evdeki düzeniniz hepsi onlarca yapılması gereken işler var. Daha bunlar bitmeden yeni işler bekliyor, çocuklarınız bir şeyler istiyor. Siz bu haldeyken çevredeki insanlar gülüp eğleniyorlar. Çevredeki en işe yarar insan sizsiniz, başkaları ciddiyetsiz, sorumsuz. Ne kadar kendinizi yalnız hissedersiniz. İşte Obsesif baskıcılar bu haldedir.

Çalışma tutkunudurlar

Bir filozof “çalışmanın uşağı olmadan başarının efendisi olamazsınız” diyor. Gerçekten de zorlanmadan, emek vermeden, çabalamadan güzel şeyler elde edilmiyor. İnsan güzel yaşamak istiyorsa biraz obsesif olmasında fayda vardır. Daha bütün ve iyi düzenlenmiş dünya anlam kazanır. Başarılı kişi çok çalışan kişi değildir, Doğru çalışan kişidir. Obsesif baskıcı kişi eğlenmek yerine çalışmayı koymuştur. Bunun için kendisine psikolojik şiddet uygular. Korku, suçluluk, cezalanma tehdidi ile  kendisine baskı yapar. Eğer bu baskı amaca yönelikse olağanüstü başarılar çıkarır. İlimle uğraşırken uyumamak için saçlarını tavana bağlayan veya arkasına çivi koyan filozoflar gibi.

Şehveti çalışmak olan, çalışmaktan uyuşturucu kullanır gibi zevk alan bu kişiler kendilerini yalnızlığa iterler. Gerektiği için değil, zevk aldıkları için çalışan bu kişiler sadomazohistikler. Acı çekmek ve çektirmek onlara zevk verir.

Kusursuzluk meraklısı olmak

Mükemmeliyetçiliği amaç edinen bu kişiler bir şeyin ne olduğundan çok nasıl yapılacağına önem verirler. İş yaparken önemi ve ne için yapıldığı ve başka insanların duygularını pek düşünmezler. Herşeyin tam yapılması onların aşkıdır. Bunun için deli gibi çalışırlar. Kazandıkları parayı son kuruşuna kadar hak ederler. 100 üzerinden 97 aldığı için ağlayan kişiler bunlardır.

Ayrıntıcıdırlar

Olaya kuşbakışı bakmakta zorlanırlar. Ağaçlarla uğraşmaktan ormanı görmemeleri ile ünlüdürler. Amaca yönelik olmayan ayrıntıyla uğraşırlarsa işi bitiremezler. Onlara göre başarı ayrıntıdadır. Ayrıntı aşkı ile bütünü göremiyorlarsa onlar için şeytan ayrıntıda saklanmıştır.

Tutucudurlar

Hayat stratejileri kazanmak ve gelişmek değil kayıbı azaltmak olduğu için statükocu olurlar. Eski şeyleri atmak istemezler. Her kararlarında mevcudu koruma stratejisi ön plandadır.

Esnek olamazlar

Ya siyah ya beyaz griyi kabul etmezler. Her şeyi köşeli düşünürler. İnatçılıkları meşhurdur. İnatçılıktan zevk alan bu kişilerle yaşayanlar köprünün üzerindeki iki keçi gibi olurlar.İkisi de kaybederler veya güçlü olan taraf kazanır ama gizli bir öfke, zayıf anında öç almak için fırsat kollama başlar. Toplumda ailedeki kavgalarda ideolojik kutuplaşmalarda inatçı kişilerin katılığı önemli rol oynamaktadır. Eğer bir lider bu kişiliğe sahipse dünyaya düzen vermek, belirsizliği silmek için çok kimsenin canını yakacaktır. Adalet ölçüsü olmayan, doğrularda sabırlı olmaya yönelmemiş inatçılık kavga sebebidir.

İnatçı kişi ile yaşamak zorunda olan onun inatçılığına inatçılıkla cevap verirse zevk almasını arttırmış olur. İnatlaşmadan onları egolarını tatmin edecek başka bir inatçılık alanına yönlendirmeyi başaramazsanız sizi çıldırtabilirler.

Dürüsttürler

Sözünün eri olan, sapına kadar dürüst olan bu kişilerin sözleri yazılı anlaşma kadar sağlamdır. Kılı kırk yarar, adaleti terazi ile dağıtırlar. Yasaları satırlarına öyle takılırlar ki ruhunu unuturlar. Bunun için kalıbın dışında düşünemezler. İçtihat yapamazlar. Çok çalışır ama özü bulamazlar. Yorum zorlukları nedeniyle dürüstlükleri boşa gidebilir.

Kararsızdırlar

Ayrıntıcı, mükemmelliyetçi yapıları nedeniyle “Sıfır hata” peşindedirler. Sıfır hatayı bulamadıkları için kararı ertelerler. Basit iş saatlerce sürdüğü gibi bir alışveriş işkenceye dönüşebilir.

Düşmanlık duyguları fazladır

Egoları kabarmış obsesif baskıcılar kendileri gibi çalışmayan, zorluklara göğüs germeyen insanlara kızarlar, öfkelenirler. Yakınları ise içerlerler. Kendilerinden başka herkesi kusurlu, beceriksiz, sorumsuz, ciddiyetsiz görürler. Eli ağır, zorlukları sevmeyen insanların kasten yaptıklarını düşünmeye başlarlarsa düşman görmeye de başlarlar. Böyle kişileri sinirlendirmekten özel zevk alırlar. Karşı tarafın tepkisi düşmanlık duygusunu arttıracak kadar onu aşağılayıcı ise kavga çıkar. Böylece kendilerini daha haklı görürler.

Duygusal kabızdırlar

Duygularını denetlemekte çok ustadırlar. Dünyalarında tek izin verdikleri şey mantıksız düşünceye sinirlenmektir. Duygularını bastırmak onlar için zevk veren bir olgudur. Bu durumdan son derece keyif alırlar. Aşık olan kişileri anlayamazlar.

Suçlayıcı ve yargılayıcıdırlar

Evet demeyi sevmezler, her şeyin olumsuz yönünü düşünme eğilimi ve kusursuzluk meraklılığı nedeniyle olayın sorumluluğunu üzerlerine almaktan kaçarlar. Sorumluluk alırlarsa taşıyamayacaklarını düşünüyorlarsa hep savunma halindedirler. Çıkış yolunu topu başkalarına atmakta bulurlar. Eleştiricilikleri başkalarını çıldırtır.

Olumsuz senaryo yazarlar

Kusursuzluk meraklılığı nedeniyle ve sıfır hata beklentisi nedeniyle sürekli eksik, noksan kusurları görürler. Kendilerini rahatlatan yanı görmeyi suç ve tembellik gibi algılarlar.

Maalesef erken yaşta kalp krizi, mide kanaması geçirenler bu kişilerden çıkıyor.

SAVAŞ STRATEJİSİ

Obsesif baskıcıların ellerinde oyuncak olmamak onların açtıkları savaşta yenik düşmemek için neler yapmalıyız

1- Birinci şart onları tanımaktır.

2- Sıkıntılarını size bulaştırmasına izin vermeyin. Bunun için ne yapacağınızı ne zaman yapacağınızı söyler ve yaparsanız o canını yakacak başka birine yönelir. Aksi takdirde sürekli üzerinize gelir. Kontrol etmek ister. Açık ve dürüst olmak ikinci şarttır.

3- Kutsal kitaplardaki bağışlama, merhametli olma tavsiyelerini unuturlar. Bunları sık sık hatırlayıp bu kişilere hatırlatmalısınız.

4- Eleştiriye eleştiri ile karşılık vermeyin; iki taraf da kaybeder. Önce övgüyle yaklaşın. Fakat övgünüz yalan ve abartılı olmamalı. Zaten olumlu özellikleri fazla olan kişilerdir övülerek yön bulursunuz. Çok çalıştıkları, çok iş yaptıklarını fark etmeniz onları rahatlatır. Kendilerine güvenleri artar. Bu özelliklerine dikkat ettiğinizi hep vurgulayın.

5- Sizin iyiliğiniz için size acı çektirmelerine izin vermeyin. Onlar gibi yapmazsanız ve düşünmezseniz felaket olacağı duygusunu taşırlar. Acı çektiğinizi ve incindiğinizi açıkça ifade edin. Sevgisiz değillerse üzüleceklerdir. Eğer inatlaşarak kasten acı ve ızdırap verdiğini ona söylerseniz ve ikna etmeye çalışırsanız çok öfkelenebilirler, sizi çiğ çiğ yiyebilirler. Çünkü niyetleri öyle değildir, iyi niyetle farkında olmadan acı verirler. Anlaşılamadıkları için köpürürler.

6- Hukuk edebiyatı yapın. Dürüstlüğe önem verdikleri için sizin de önem verdiğinizi bilmeleri onları rahatlatır. Bu konulara bolca girin.

7- Ölümcül hata riskini hatırlatın. İyi niyetlidirler, iyi işler yapmaya çalışırlar fakat kullandıkları yöntem yanlıştır. Yanlış adımlarla doğru hedefe gidilemeyeceğini, cehennemin bazı duvarlarının iyi niyet taşlarından örüldüğünü onlara kibarca anlatın. Sonuca ikna olurlarsa riske girebilirler.

8- Kendilerini keşfetmenin önemini vurgulayın. İnsanlar dünyayı değil kendilerini değiştirirlerse gerçek mutluluğu bulacaklarına dair kutsal metinleri beraberce okuyun.

9- Tartışmak yerine soru sorun. Onun stratejisi ile ona karşılık verirseniz kavga çıkar. Onun size soru sormasına fırsat vermeden siz ona sorular sorup onu anlamaya çalıştığınızı belli edin. “ Ne yapmamı istiyorsun, neden anlatıyorsun?” gibi sorularla kendisi ile yüzleştirmeye çalışın.

10- Tek silahları bağırma ve abartılı eleştirilerdir. Bu silahlarını ciddiye alırsanız yandınız demektir. Kim olduğunuzu biliyorsanız sizi incitemez. “Ben kim olduğumu biliyorum” diyebilmelisiniz. Gülerken bile ısırabilirler. Kendilerini ahlaklı ve cüretkar olarak algılarlar. Siz onları övün ama onlardan övgü beklemeyin. Onların onayına ihtiyacınız varsa işiniz zordur. Onların onayı olmadan mutlu olmanın yolunu aramalısınız.

11- Sizi yönetmelerine izin vermeyin. Size yardımcı olsunlar yol göstersinler ama kontrol etmesinler. Kontrol duygularını başka şeyi yönetmeye çevirmelerine fırsat verin. Eve, eşyaya, resme yönelebilirler. Teslim olup sınırları çizmesine izin verirseniz kişiliğiniz paspas olur.

SİZ BASKICI OBSESİFSENİZ?

1- Yargılayıcı ve suçlayıcı düşündüğünüzde hemen onun iyi iki özelliğini düşünün. Siz iyi yön göremiyorsanız birisinin anlatmasına izin verin. Yargılayan yargılanır, unutmayın.

2- İçinizdeki sansürle dalga geçin. Rahatlamaya ayırdığınız zamanın başarınızı kolaylaştıracağını bilin.

3- Hedef piramidinizi iyi belirleyin. En önemli konular en üste, ikinci ve üçüncü dereceyi aşağıya doğru koyun. Hedef piramidi tepesinde : Mezar taşınızda neyin yazılmasını istediğiniz olmalıdır. Her işe başlarken birinci özelliğiniz bu olmalıdır.

4- Kendinize hata yapma hakkı tanıyın. Büyük mağazalarda bile % 10 hırsız payı vardır.

5- Herkesin içinde eleştiri ve yanlışı hiç olmazsa günde bir defa kabul edin. Yoksa egonuz yanlışı avukat gibi savunacaktır.

6- Sonucu düşünün. Alıştırmaları mükemmel yapan ama hiçbir şey öğrenemeyen öğrenci gibi olmamak için olaylara kuşbakışı bakma talimatını kendinize verin.

 

BASKICI OBSESİF RUH HALİ TESTİ

                                                         Doğru                   Yanlış

Kararsızdır veya zorlukla karar verir                                       

İnatçıdır Nuh der peygamber demez

Eleştiricidir, kolay beğenmez

Alışverişte müşkülpesenttir

Kendisini rahatlatmakta zorluk çeker

Kendi işini kendi yapmayı sever, işi delege edemez

Kontrollüdür ama kabul etmez

Kızdığı kişiyi düşmanca test eder

Rutin iş aksarsa sinirlenir

Tuttuğunu koparır, ısrarcıdır

Çalışmaktan keyif alır, ama belli etmez

İşleri yetiştirmekte zorlanır

Sıklıkla geç kalır

Sözü uzatır, amaca geç gelir

Dürüstlüğe çok önem verir

Ahlak, iyi kötü vurgusu çok yapar

Biriktirmekten zevk alır, hesapçıdır

Hataları abartır

Temiz ve düzenlidir

Hayır kelimesini evet ten daha çok kullanır

 

Beşten fazla soruya cevap "evet" ise dikkatli olun. On soruya cevap "evet" ise Derviş veya filozof olmaya hazır olun.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yardımlaşma hem insani hem toplumsal anlamda çok önemli ve çok da gerekli. Kadim kültürümüzün önemli bir değeri olan yardımlaşma kavramı, dünyada da y
  • Dördüncü doz aşısını olmuş bir sağlık çalışanıyım. Tıp doktoru ve öğretim üyesiyim. Mesleğimde salt bilimsel verilere göre hareket etmeye çalıştım. An
  • Bir insanın en büyük projesi kendisidir. Kendisine hedef koyması, kendisini yönetmesidir. Kendisini yöneten kimse işini yönetebildiği gibi başarılı ve
  • Öfke, insanın en temel duygularından biridir. Tehlikelerden korunmak için ortaya çıkan fizyolojik bir duygudur.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, üniversite adaylarının bu günlerde önemli bir heyecan yaşadıklarını söyledi.
  • Geniş aile kültürümüz önemli çözümler sunuyor Toplumumuz için çok kıymetli olan günleri yaşıyoruz.
  • Randevu Al