Obsesif Kompülsif Bozukluk Testi

Belli başlı davranışların takıntı boyutunda sergilenmesi ile ortaya çıkan obsesif kompülsif bozukluğu, ne yazık ki hayat kalitesini düşürmektedir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Testi
Paylaş:

Dünya üzerinde birçok kişinin yaşadığı hastalık, doğrudan psikolojiyi etkiler. Rahatsız edici düşüncelerin arttığı ve onların zihinden uzaklaştırmada zorlanıldığı gözlemlenir. Kişiye uzman doktor kontrolünde belli başlı sorular sorulur ve buna göre hastalık adına fikir edinilir.

Obsesif kompülsif bozukluk testi, hastalığın teşhisinde önemli bir yere sahiptir. Kişiye birden fazla soruların sorulduğu ve test benzeri bir ilerlemenin kaydedildiği obsesif kompülsif bozukluk testinde amaç, hastalığı anlayabilmektir. Test sonuçları ve doktor kontrolü sonrasında obsesif kompülsif bozukluğu hakkında kesin teşhis konulabilir. Ayrıca hastanın kontrol esnasındaki davranışları da incelenebilir.

OBSESİF KOMPÜLSİF BOZUKLUK TESTİ NEDİR

Kişinin davranışlarını gözlemlemeye dayanan obsesif kompülsif bozukluk testi, doğrudan kişiye sorular sormaya dayanır. Genellikle evet ve hayır cevaplarından oluşan test soruları, hastalığın teşhisini bir hayli kolaylaştırmaktadır. Uzun yıllardan beri uygulanan testte eğer kişinin cevapları çoğunlukla evet yönünde ise belli başlı takıntılardan söz edilebilir.

Günde kaç defa ellerinizi yıkıyorsunuz, rahatsız edici düşünceler ve onları uzaklaştırmada zorluk yaşıyor musunuz ve çok fazla sabun kullanıp kullanmadığınız gibi tüm sorular, testte yer alıyor. Genellikle hijyene dayalı soruların bulunduğu testte belirli nesneleri sürekli olarak sayma gibi sorular da yer alır.

OBSESİF KOMPÜLSİF BOZUKLUĞU TEHLİKELİ Mİ

Gündelik hayatı doğrudan etkileyen obsesif kompülsif bozukluğu, hayati tehlike teşkil etmez. Ancak hastalığın ileriki boyutlara ulaşması ve beraberinde depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların gözlemlenmesi sebebiyle müdahale gerektirir. Yaşanılan herhangi bir duygu değişikliği, hastalığın şiddetlenmesine yol açar. Ayrıca çevresel etkileşimler ve meydana gelen şok edici olaylar, yine hastalığı tetikleyen ve tehlikeli duruma sokan bozukluk testi sonrasında hangi tedavi yönteminin izleneceğine karar verilir. İlaç desteğine ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuz belirleyecektir. Bazı durumlarda terapi, tek başına büyük bir ilerleme kaydetmeyi sağlar.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: