Obsesif Kompülsif Bozukluğun Tedavisi

Obsesif kompülsif bozukluk en basit tabir ile fikri veya fiili bir eylemin rahatsız edecek şekilde tekrarlanması, takıntı durumuna gelmesi halidir. Obsesif kelimesi obsesyondan geliyor. Obsesyon ise takıntı bulunduran düşünce ve dürtülerdir.

Obsesif Kompülsif Bozukluğun Tedavisi
Paylaş:

Kompülsif ise kompulsiyondan gelmekte ve yineleyici her türlü eylemi ifade etmektedir. Obsesif kompülsif bozukluk ruhsal bir hastalık olarak kabul ediliyor. Kişinin engel olamadığı bu durum bu iki kelimeden de anlaşılacağı gibi daha zor durumlara sokmaktadır. Dürtülerin yinelenerek gerçekleşmesi sonucu hastalık kendini belli ediyor. Obsesif kompülsif bozukluk tedavisi mümkün olan ruhsal bir hastalıktır.

İnsanın kısıtlanmasına yol açan bu hastalık ilerleyen zamanlar ile birlikte de yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Kronikleşme ihtimali çok yüksek olduğundan dolayı da tedavi önem arz etmektedir. Tedavisinde birden çok yöntem kullanılıyor.

Yöntemler şu şekildedir; ilaç tedavisi, bilişsel – davranışçı tedavi ve alıştırma tedavileri gibi uygulamalar yapılıyor. İlaç tedavileri olumlu sonuç alınması gözlemlendiği takdirde en az iki yıl devam ettirilir. Gerekli mekanizmaları uyandıran ve takıntıyı kırmaya çalışan ilaç tedavisi etkili olabilmektedir. Çoğu obsesif – kompülsif hastalığından kaçmaya çalışmaktadır.  Yapılan en büyük hatalardan biri de budur çünkü bu hastalığı daha da tetikleyebilir. Bunun için bilişsel ve alıştırma tedavi yöntemleri ile hastanın durumundan kaçmasını engellemeye çalışarak tam tersi karşı karşıya getirmek isteniyor. Böylece hastanın kısır bir döngü içerisine girmesi engelleniyor. Doğru kişilerce obsesif kompülsif bozukluk tedavisi gerçekleştirilir ve hasta istekli olur ise tedavi elbet mümkündür.

Obsesif Kompülsif Bozukluğuna Ne Sebep Olur

Herhangi bir kesinlik olmamak ile birlikte birkaç varsayım mevcuttur. Bunlardan başlıcaları; genetik nedenler, beyin işlevinde bozulma ve serotonin etkisi, çocukluğunda oluşan travmalar ve kişilik özellikleridir. Obsesif kompülsif bozukluk tedavisi için en büyük engellerden biri kişinin kendisi olabilmektedir. Bunun için hasta her türlü tedaviye açık olmalıdır.

Takıntılıyım Yoksa Obsesif Kompülsif Miyim

Böyle bir şeyin kişi tarafından tespiti oldukça güç bir durumdur. Bu ruhsal hastalığın belirtilerinin gözlemlenmesi ve kabul edilmesi kişi açısından zor bir durumdur. Daha çok çevredeki kişiler net olarak farkına varabilirler. Her takıntısı olduğunu düşünenin bu hastalığa sahip olduğu manasına gelmez. Bunun ile birlikte günümüzde obsesif hasta sayısı artmaktadır. Eğer obsesif kompülsif belirtileri gözleniyorsa ve bu başkaları tarafından da belirtiliyor ise obsesif kompülsif bozukluk tedavisi için psikiyatri uzmanına başvurmak çok iyi olacaktır.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: