Obezite Nedir?

Doktorlar size obez olduğunu söylediklerinde, size kendinizi kötü hissettirmeye çalışmıyorlar. Kilonuz hakkında sizinle konuşmak için belirli bir tıbbi terim - obezite - kullanıyorlar.

Obezite Nedir?

"Obezite" sözcüğü vücutta çok fazla  yağ anlamına gelir. Genellikle BMI hesap makinesini kullanarak kontrol edebileceğiniz vücut kitle indeksine (BMI) dayanmaktadır. BMI, kilonuzu boyunuzla karşılaştırarak bunun sonucunda elde edilen rakamlar üzerinden kilo durumunuzu yorumlar.

BMI'nız 25 ila 29.9 ise, fazla kilonuz vardır ancak obez değilsinizdir. Obezite 30 veya daha fazla olan bir BMI ile değerlendirilir.

Obezite Sağlığınızı Nasıl Etkileyebilir?

Obezite, aşağıdakiler gibi bazı durumları açıklamaya yardımcı olabilir:

- Yüksek tansiyon
- Kalp hastalığı ve felç
- Tip 2 diyabet
- Yüksek kolesterol
- Ekstra ağırlıktan kaynaklanan genel problemler
- Uyku apnesi , uykudayken kısa süreli nefes almayı bıraktığınız sorun
- Safra taşları

Küçük Değişiklikler Hayatınızı Değiştirmenize Yardımcı Olabilir

İyi haber şu ki kilo vermek için gerekli adımları atabilirsiniz. Ve biraz kilo vermek bile sağlığınız ve hissettiğiniz şey için büyük bir fark yaratabilir. Sağlıksal anlamda  yararlarını görmeye başlamak için düşündüğünüz kadar kilo kaybetmeniz gerekmeyebilir.

Başlangıç olarak, haftada 1-2 kilo vermeyi hedefleyin. Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsüne göre, fazla kilolu veya şişman olan yetişkinler, 6 ay boyunca mevcut kilosunun% 5 ila% 10'unu kaybetmeye çalışmalıdır.

Zayıflama programına başlamak için hazırsanız, doktorunuzdan kişisel hedefler belirlemenize yardımcı olacak, size ipuçları verebilecek ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek diğer profesyonellere yönlendirecek şekilde yardım etmesini isteyin. Örneğin, bir beslenme uzmanı size bir yemek planında yardımcı olabilir. Ayrıca bir fizyoterapist veya eğitmen daha fazla hareket etmenize yardımcı olabilir.

Zaman ve istikrarlı bir programla  uzun vadede siz de kendiniz için işe yarayan yaşam tarzı değişiklikleri yapmak isteyeceksiniz. Bu şekilde kilo vermeye başlayabilir ve daha iyi hissedebilirsiniz.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Obezite Nedir? Obezite tipleri nelerdir? Obezite kaça ayrılır? Obezite hakkında her şeyi Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Beslenme
  • Obezite tedavisi nasıldır? Obezite tedavisi nasıl uygulanır? Obezite tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken 5 Maddeyi biliyor musunuz? İşte Obezite
  • Uzmanlar açıkladı. Göbeği kalın olanın beyin kabuğu ince oluyor. Sağlıklı katılımcıların MR verilerin analizi sağ ventromedial prefrontal korteks kort
  • Yeni bir çalışmaya göre, bebeklerin doğum kilosu gibi birçok faktör, 10 yaşından itibaren çocukların obez olup olmayacağını tahmin etmekte yardımcı ol
  • Obezite: Vücut kitle indeksi yüksek olanların hastalık ve ölüm riski artırıyor.
  • Randevu Al