Deprem Travma Psikolojisi

Nezle tedavisinde yeni yöntem

İngiltere'de nezle tedavisinde yeni yöntem geliştirildi.

Nezle tedavisinde yeni yöntem

İngiliz uzmanlar, nezleyi tedavi etmek için yeni bir yöntem geliştirmiş olabileceklerine inanıyor. Yeni geliştirilen yöntemde, yüzlerce çeşidi olabilen nezle virüsü yerine, insan vücudunda yerleştiği ortam hedef alınıyor.

Yeni yöntemde, nezle virüslerinin normalde çoğalmak ve yayılmak için ele geçirdiği vücut hücrelerindeki bir protein bloke ediliyor.

Laboratuvar testlerinde, tedavinin yeterince erken uygulanması halinde nezle virüsünün durdurulabileceği tespit edildi.

Imperial College London'daki uzmanlar, yan etkileri azaltabilmek için yeni tedavinin solunum yoluyla alınabilecek bir versiyonunu yapmaya çalışıyor.

Bilim dergisi Nature Chemistry Journal'da yer alan araştırmada, akciğer hücrelerindeki NMT adlı proteine uygulanan tedavinin dakikalar içinde işe yaramaya başladığı görüldü.

Tüm nezle virüslerinin kendilerini kopyalayıp yayılabilmeleri için insan hücrelerindeki proteine ihtiyacı var.

Araştırma ekibinde Prof. Ed Tate "Burada fikir, virüs ilk bulaştığında kendisini kopyalamasını ve yayılmasını önlemek. Nezle tamamen yayıldığında bile semptomların etkisini azaltabilir. Tedavi, özellikle nezle olduklarında çok hastalanabilen, astım gibi rahatsızlıkları olanların çok işine yarayabilir" dedi.

Tate ayrıca, virüs yerine ev sahibini hedef almanın "biraz radikal" bir yöntem olduğunu söylemekle birlikte, virüsleri hedef almaktaki zorluklar nedeniyle yaklaşımlarının anlamlı olabileceğini kaydetti.

Nezle virüsleri çok çeşitli olmalarının yanı sıra, hızla evrim geçiriyorlar ve bu durum da ilaçlara kısa sürede direnç geliştirebilmeleri anlamına geliyor.

Testlerde, yeni ilacın birkaç virüs türünü insan hücrelerine hiç zarar vermeden durdurabildiği görüldü. Ancak, yeni ilacın insan vücuduna zararlı olmadığından emin olmak için yeni testler yapılması gerekiyor.

NEZLEYLE MÜCADELE

Nezle insandan insana kolayca geçebiliyor ve nezle virüsleri ellerde ve yüzeylerde 24 saat yaşayabiliyor.

Ağrı kesiciler ve nezle ilaçları sadece hastalığın belirtileriyle mücadele edebiliyor. Ancak enfeksiyonun kendisini durduracak herhangi bir tedavi yöntemi bulunmuyor.

Nezleye şu yollarla yakalanabiliyor :

- Nezle virüsü taşıyan küçük damlacıkları solumak- bu damlacıklar nezle olan birinin öksürüğü ya da hapşırığıyla ortaya çıkabiliyor

-Damlacık bulunan bir nesne ya da yüzeye dokunduktan sonra, ağıza, buruna ya da gözlere dokunmak

-Derisinde virüslü damlacıklar bulunan birinin tenine dokunmak ve daha sonra ağıza, buruna ya da gözlere dokunmak

REUTERS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kolon kanserinin günümüzde en çok karşılaşılan üçüncü kanser çeşidi olduğunu belirten uzmanlar, takip ve düzenli kontrolün önemine dikkat çekiyor. 45
  • Çocuklarda Süt dişleri kalıcı dişlerin rehberidir. Süt dişlerinin sanılanın aksine çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, en küçük bir çürükte bile he
  • Eğilerek iş yapan, egzersiz yapmayan ve kilolu kişilerde risk yüksek.
  • Lyme hastalığı, Borrelia burgdorferi adlı bir bakterinin bulaştığı bir kenenin ısırmasıyla bulaşan bir enfeksiyondur. Ancak kene ısırığı olan çoğu ins
  • Oranı yetişkinlerde ve çocuklarda farklı olmalı.
  • Gerek olmadıkça antienflamatuar ilaçlar kullanılmamalı.
  • Randevu Al