NEVZAT TARHAN TERÖRÜ VE TOPLUM PSİKOLOJİSİNİ YORUMLUYOR

  NEVZAT TARHAN TERÖRÜ VE TOPLUM PSİKOLOJİSİNİ YORUMLUYOR

NP GRUP

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan son günlerde yaşanan terör saldırılarını ve toplum psikolojisini, terörün sağlamak istediği algıyı ve neleri hedeflemiş olabileceğini ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.


Son günlerde artan terör saldırıları ile neler amaçlanıyor? Burada yapılmak istenen, toplumun vermesi istenen temel algı nedir? Terör bir yandan askerlerimize mayınlı tuzaklar kurarak, bir yandan da askeri noktalara ve karakollara saldırarak neleri amaçlamış olabilir. Terörden hedeflenen nasıl bir sonuçtur? Terörün neden son bulmadığı sorunun artık yüksek sesle sorulmaya başlanması ne anlama gelmektedir? Psikolojik Savaş, Toplum Psikolojisi ve Asimetrik Savaş gibi kitapların yazarı Psikiyatri Uzmanı Prof. Tarhan bugün Uğur Canbolat'a artan terör olaylarının toplumsal etkilerini yorumluyor. Tarhan, basının terör saldırılarını veriş biçimini de değerlendirilecek burada ne gibi algı sorunlarının yaşanabileceğini değerlendirecek. Yetki ve sorumluluk sahiplerinin sorgulandığı ve topluma hesap vermesinin istendiği bir nokta siyasilerin konuyu tartıştıkları dilin toplumsal psikoloji açıdan ne gibi tehlikeler içerdiğine de değinecek olan Tarhan toplum psikolojisi açısından da halkımıza bazı önerilerde bulunacak.

Programın diğer bölümünde 'Alkole bağlı Anksiyete Bozuklukları konuşulacak. Kaygı nedir? Kaygıya yatkın kişilikler hangilerdir? Kaygıyı hangi duygu ve düşünceler körükler? Kaygıdan kaçarakalkole sığınan kişilerin yaşadıkları sorunlar nelerdir? Alkol kullanımı kaygılı kişilerde kendini nasıl gösterir, ne gibi sorunlara yol açar? Alkole bağlı kaygı bozukluklarına eşlik eden diğer psikiyatrik hastalıklar nelerdir? Kaygılı kişinin iş ve aile yaşamı nasıl etkilenir? Kaygı tedavi edilmezse hangi korkular gelişir? Panik atak bu kişilerde görülür mü? Tedavisinde ve terapisinde neler gibi soruların cevabının aranacağı 'İyi Bak Kendine' programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman psikolog Yıldız Burkovik  ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Levent Tokuçoğlu olacaklar.

Alkole bağlı kaygı bozuklukları ne zaman başlar, yatkın kişilikler var mıdır, tedavide önem verilmesi gereken hususlar nelerdir gibi konular ele alınacak. Programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorular da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al