Neden terk edilmeyi atlatamıyoruz?

Bazı insanlar terkedilmeyi neden atlatamaz?

Neden terk edilmeyi atlatamıyoruz?
Paylaş:

Bazı insanlar terkedilmeyi neden atlatamaz?

Terk edilmeyi ya da sevdiği bir kişi tarafından reddedilmeyi bir türlü atlatamayan kişilerin hali hazırda depresyon hastası olabileceği ortaya çıktı. terkedilmeABD’deki Michigan Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştiridiği yeni bir araştırma terk edilmeyi ya da sevdiği bir kişi tarafından reddedilmeyi bir türlü atlatamayan kişilerin hali hazırda depresyon hastası olabileceğini ortaya çıkarttı. Araştırmacılar, yaptıkları deneylerde depresyon hastası olan kişilerin beyinlerinin “reddedilme duygusu” ile başetmelerini sağlayacak doğal opioidleri salgılamadığını gördüklerini belirtti. Deney kapsamında depresyon geçiren 17 ve sağlıklı 18 kişiye karşı cinsten bir grup insanın sosyal medya profillerini gösteren araştırmacılar “Tüm deneklerden en çekici buldukları kişiyi seçmeslerini” istedi.

ATLATAMAYANLARDA SAKİNLEŞTİRİCİ KİMYASALLAR EKSİK Deneklere “Seçtikleri kişinin kendilerini beğenmediğini” söyleyen araştırmacılar, yaptıkları testlerde depresyonda olmayan deneklerin beyinlerinin bu haberle başedebilmek için “doğal opioid” olarak anılan rahatlatıcı ve sakinleştirici kimyasalları salgıladığını, depresyondaki deneklerde ise böyle bir salgıya rastlanmadığını belirtti.

Uzmanlar bu keşfin gelecekte sosyal bozukluklar yaşayan kişilerin tedavisinde kullanılacak yeni ilaçlar geliştirilmesine imkan sağlayacağını söyledi. AFP