Nasıl beyin cerrahı olunur

Cerrahinin en zorlu aynı zamanda en saygın dallarından biri olan beyin cerrahisi onarılması en güç sinir ve dokuların yer aldığı beyin bölgesi ile ilgilenir.

Nasıl beyin cerrahı olunur

Nasıl beyin cerrahı olunurBeyin ve sinir sistemi konusunda uzman olan beyin cerrahı beyin tümörleri, anevrizmalar, epilepsi, fıtıklar gibi birçok hastalığın tedavisini gerçekleştirir. Bu yazımızda beyin cerrahı olmak için nasıl bir yol izlenir beyin cerrahı nasıl olunur gibi soruları açıklayacağız.

Beyin cerrahı olmak için zorlu bir yoldan uzun bir zaman yürümek gerekiyor. Öncelikle tabi ki Tıp Fakültesini kazanmak ve altı yıllık eğitimi tamamlamak için çalışılıyor. Tıp fakültesini bitirdikten sonra bir beş yıl da beyin cerrahi alanında uzmanlaşma süreci oluyor. Bu süreçte pratik ve uygulama çalışmaları yapılıyor. Beş yıl bitiminde son bir sınava girerek beyin cerrahı olunuyor.

BEYİN CERRAHİSİNİN FARKI NEDİR

Tıbbın en çok dikkat, tecrübe ve yetenek gerektiren dalı sayılan beyin cerrahisi eğitimi oldukça zordur. Bu branşın cerrahi operasyonları 5-14 saat aralığına kadar sürebilir. Nörocerrahların sayısının az olması bu ünvanı almanın epey zorlu olmasındandır.

Beyin cerrahisinin uyguladığı cerrahi operasyonlarda beyin cerrahının milimetrik bir el titremesi bile hayati sorunlara yol açabilir. Tabi son yıllarda gelişen tıp teknolojisinin yardımı ile beyin cerrahisinin çok daha cazip hale geldiğini söyleyebiliriz. Beyin cerrahı nasıl olunur sorusunun cevabı yaklaşık 10-12 yıllık bir eğitim sürecini kapsamaktadır.

BEYİN CERRAHI NASIL BİR EĞİTİM ALIYOR

Beyin cerrahı olmak için tıp fakültesinde verilen tüm genel eğitimin üzerine beyin cerrahisi alanına özgü asistanlık eğitimine devam ediliyor. Beyin yapısının ve sisteminin her açıdan incelendiği eğitim sürecinde sinir sisteminin yapısı da inceleniyor. Beyin diğer organlar gibi homojen olmadığından karışık yapısını anlamaya çalışmak bu eğitimin önemli bir parçasıdır.

Beyin cerrahı olmak için zorlu ama keyifli bir yoldan gidildiğini söyleyebiliriz. Eskiden beyin cerrahlarının sayısı oldukça az iken günümüzde bu sayı oldukça artmıştır. Beyin cerrahı nasıl olunur sorusunu soran yüzlerce genç, beyin cerrahı olmak için adım atmaktadır. Beyin ameliyatları da artık çok daha fazla ve çok daha modern teknolojilerle yapılmaktadır.

 

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • sjsjsjsjsj yazdı:

    umarım büyüyünce olurum. En büyük hayalim.


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günlük yaşamda hayata katılacak bazı rutinlerle beyin ve hafızayı geliştirmenin mümkün olduğunu biliyor musunuz?
  • TMU yöntemiyle beyinde ihtiyaç duyulan alanlar harekete geçiriliyor.
  • Psikoterapi alanında kullanılan biofeedback ve nörofeedback yöntemlerinin bireye vücudun verdiği tepkileri somut şekilde gösterdiğini kaydeden Uzman K
  • Bağımlılık, şizofreni, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve diğer bazı psikiyatrik hastalıkların teda
  • İnmenin önlenmesi için damar darlıklarının tedavisi gerekiyor.
  • Demans, travmatik beyin hasarı, Parkinson, ALS ve inme gibi beyin hastalıkları sonucunda bilişsel, dilsel, iletişimsel güçlükler, konuşma bozuklukları
  • Randevu Al