Nasıl beslenmeli, neler yiyip içmeliyiz?

Nasıl beslenmeliyiz, mevsim geçişlerinde nelere dikkat etmeliyiz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beslenme Uzmanı Dr. Gizem Köse anlattı...

Nasıl beslenmeli, neler yiyip içmeliyiz?

SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN NELER YEMELİ, NASIL TÜKETMELİYİZ?

Günlük beslenmemizde 4 besin grubundan da her ana öğünde tüketmemiz gerekiyor. Bu dört besin grubunun birincisi et grubu, ikincisi süt grubu, üçüncüsü tahıl grubu, dördüncüsü ise meyve sebze grubudur.

TEK TİP BESLENMEYİN

Türkiye sebze meyve grubundan oldukça zengin olduğu için her öğünde salata ya da sebze yemeğinin olması gerekiyor. Aynı zamanda et veya tahıl grubunun tek başına tüketilmemesi gerekiyor. Tek tip yemek yapılmasının uygun olmadığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiştir. Dolayısıyla da tek tip değil bir çok tipte yemeğin birlikte tüketilmesi gerekiyor.

Örnek bir öğün söylersek;

Et grubundan et, tavuk veya kurubaklagil hepsi aynı gruba girer. Bu üçünden yapılmış bir yemek, yanında tahıl grubundan pilav, ekmek veya makarna tüketilmesi, süt grubundan da süt, ayran veya yoğurt tüketilmesi gerekir. Son olarak da meyve grubundan ya bir meyve veya sebze yemeğinin aynı anda tüketilmesi gerekmektedir.

Porsiyonların birbirine yakın olması gerekir ki sağlıklı beslenme kurallarına uymuş olalım...

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE NASIL BESLENMELİYİZ?

Mevsim geçişlerinde özellikle C vitamininden yüksek besinler tüketilmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemimiz özellikle mevsim geçişlerinde çok fazla adapte olamayacağı için, adapte olmasına yardımcı olmak için C vitamininden yüksek meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir. Meyve suları değil meyvenin ve sebzenin kendisi tercih edilirse C vitaminine zarar vermeden tüketilmiş olur.

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE EN ÇOK HANGİ BESİNLERİ TÜKETMELİYİZ?

Mevsim geçişlerinde en yüksek alınması gereken vitamin C vitaminidir. C vitamininin en iyi bulunduğu sebze ve meyvelere bakarsak yeşil biber, maydanoz, ıspanak, semizotu, yeşil elma ve aynı zamanda da kış meyveleri olan portakal, mandalina ve limondur. Bu C vitaminlerinden mümkün oldukça gün içerisinde 2 porsiyon kadar tüketilmesi gerekir. 2 porsiyon dediğimizde ortalama 200 gr sebze veya meyveye denk gelmelidir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Borsada yatırım yapan pek çok kişinin kararları, aldıkları olumlu ya da olumsuz haberler ve edindikleri bilgiler karşısında şekillenebiliyor.
  • Tükenmişlik sendromu ve değersizlik hissi, sessiz istifaya yol açabiliyor.
  • Randevu Al