Nasıl beslenmeli, neler yiyip içmeliyiz?

Nasıl beslenmeliyiz, mevsim geçişlerinde nelere dikkat etmeliyiz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beslenme Uzmanı Dr. Gizem Köse anlattı...

Nasıl beslenmeli, neler yiyip içmeliyiz?

SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN NELER YEMELİ, NASIL TÜKETMELİYİZ?

Günlük beslenmemizde 4 besin grubundan da her ana öğünde tüketmemiz gerekiyor. Bu dört besin grubunun birincisi et grubu, ikincisi süt grubu, üçüncüsü tahıl grubu, dördüncüsü ise meyve sebze grubudur.

TEK TİP BESLENMEYİN

Türkiye sebze meyve grubundan oldukça zengin olduğu için her öğünde salata ya da sebze yemeğinin olması gerekiyor. Aynı zamanda et veya tahıl grubunun tek başına tüketilmemesi gerekiyor. Tek tip yemek yapılmasının uygun olmadığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiştir. Dolayısıyla da tek tip değil bir çok tipte yemeğin birlikte tüketilmesi gerekiyor.

Örnek bir öğün söylersek;

Et grubundan et, tavuk veya kurubaklagil hepsi aynı gruba girer. Bu üçünden yapılmış bir yemek, yanında tahıl grubundan pilav, ekmek veya makarna tüketilmesi, süt grubundan da süt, ayran veya yoğurt tüketilmesi gerekir. Son olarak da meyve grubundan ya bir meyve veya sebze yemeğinin aynı anda tüketilmesi gerekmektedir.

Porsiyonların birbirine yakın olması gerekir ki sağlıklı beslenme kurallarına uymuş olalım...

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE NASIL BESLENMELİYİZ?

Mevsim geçişlerinde özellikle C vitamininden yüksek besinler tüketilmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemimiz özellikle mevsim geçişlerinde çok fazla adapte olamayacağı için, adapte olmasına yardımcı olmak için C vitamininden yüksek meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir. Meyve suları değil meyvenin ve sebzenin kendisi tercih edilirse C vitaminine zarar vermeden tüketilmiş olur.

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE EN ÇOK HANGİ BESİNLERİ TÜKETMELİYİZ?

Mevsim geçişlerinde en yüksek alınması gereken vitamin C vitaminidir. C vitamininin en iyi bulunduğu sebze ve meyvelere bakarsak yeşil biber, maydanoz, ıspanak, semizotu, yeşil elma ve aynı zamanda da kış meyveleri olan portakal, mandalina ve limondur. Bu C vitaminlerinden mümkün oldukça gün içerisinde 2 porsiyon kadar tüketilmesi gerekir. 2 porsiyon dediğimizde ortalama 200 gr sebze veya meyveye denk gelmelidir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Bedenimizi toksinlerden arındırmak için detoks yapmamız gerektiğini çok iyi öğrendik. Peki ya ruhumuz ve zihnimiz?
  • Kurban Bayramı'nda dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, et tüketiminde aşırıya kaçılmaması yönünde uyarıda bulunuyor.
  • Yaşaması için derinden bir nefes alması gerekir ki, bu esnada acı hisseder. O sırada duyduğu korku, hayatının ilk korkusudur.
  • Randevu Al