Narkolepsi nedir?

Narkolepsi; kadın ve erkek cinslerde eşit olarak sıklıkla 20’li yaşlarda ortaya çıkan ve ilk olarak gündüz artmış uykululuk ve dayanılmaz uyku atakları ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Narkolepsi nedir?

Hastalığın başlamasından aylar veya yıllar sonra halk arasında karabasan dediğimiz uyku paralizisi,uykuya dalarken veya uykudan uyanırken ortaya çıkabilen halüsinasyonlar ve katapleksi dediğimiz düşme atakları tabloya eklenebilmektedir.

Hastaların çoğunda bozulmuş gece uykusuda vardır. Narkolepsi’nin ortaya çıkmasında  genetiğin(ailesel geçiş) rolü çok fazladır. Bu hastalıkta hypocretin denen bir maddenin beynimizde eksik olduğu saptanmıştır. Beynimizde bulunan dopamin’in temel olarak uyanıklığın ortaya çıkmasını ve bunun sürdürülmesini sağladığı bilinmektedir.

Hastalıkta temel semptom gündüzleri genellikle bir saatten kısa süren uyku epizotlarıdır. Geçici bir tazelenme ve zindelik hissedilir. Bu uyku epizodları yemekte, konuşurken veya araç kullanma gibi en uygunsuz koşullarda ortaya çıkabilir. Uyanıklığın yeterli olmaması nedeniyle konsantrasyon güçlüğü ve bellek sorunları oluşur. Narkolepside uykuya dalma ve sürdürme bozukluğuna da sık rastlanmaktadır.

Narkolepsi teşhisinde klinik semptomlarla birlikte laboratuvar desteğinden yararlanılır. Polisomnografide sık uyanmalar ve kısalmış REM latansı dikkat çeker. Uyku laboratuvarında gündüz yapılan MSLT testi narkolepsi tanısında çok değerlidir. Bu testte hastaların uykuya 8 dakikadan önce dalmaları ve iki kez 15 dakika içinde REM evresine geçmeleri narkolepsi tanısını destekler. Hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi,eğitim,davranışsal ve destekleyi tedaviler uygulanmaktadır.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmani Dr. Celal Şalçini, halk arasında inme olarak bilinen primer profilaksi hakkında önemli
  • Geceleri oluşan şiddetli göz ağrısıyla kendini gösteren ve “göz migreni” diye adlandırılan ağrı, çoğunlukla erkeklerde görülüyor.
  • ALS’nin ilk evrelerinde hareketlerde güçlük ortaya çıkıyor. ALS’de doktor takibi önemli. Merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı bölgelerinde
  • Sürmenaj hastalığı Özellikle 20-40 yaş arası genç insanlarda iş verimini, hayat başarısını önemli derecede etkiler. Gazeteci Mithat Bereket'in hastalı
  • Denge problemi varsa kapsamlı işitme testi yaptırılmalı! Vertigo bir hastalık mı yoksa hastalık belirtisi mi? Kişiye etrafının döndüğünü hissettiren b
  • Nöropatik ağrılar artıyor! Kilo artışı, nöropatik ağrılara zemin hazırlıyor.
  • Randevu Al