E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Nakit ödeme ortadan kalkacak mı?

İsveç'ten Hindistan'a kadar bazı ülkelerde para kullanımı giderek azalıyor. Dijital ödeme sistemi neden yaygınlaşıyor, herkes ayak uydurabiliyor mu?

Nakit ödeme ortadan kalkacak mı?

İsveç son birkaç yıldır para kullanımını minimuma indirdi; para neredeyse ortadan kalkmak üzere. Mağazalarda yapılan alışverişlerin sadece beşte birinde nakit para kullanılıyor. Yani, beş yıl öncesine kıyasla yarı yarıya azalmış. Otobüslerde ve birçok turistik merkezde kağıt ve bozuk para kullanımına son verilmiş.

Yasalara göre, mağazalar nakit parayı kabul etmeme hakkına sahip. Bu nedenle birçok dükkanda "nakit para kabul edilmez" levhaları asılı. Bu değişime ayak uydurmak istemeyenler için hayat giderek zorlaşıyor.

Özellikle yaşlılar yeni duruma ayak uydurmakta zorluk çekiyor. Mağazalar nakit parayı reddettiği gibi Stockholm'de bankamatikler de eskisi kadar yaygın değil.

Ödeme sistemleri konusunda uzman profesör Niklas Arvidsson, yaşlıların bu gelişmelerin gerisinde kaldığını kabul ediyor.

"Ayrıca kırsal bölgelerdeki küçük dükkanlar da Telekom sistemlerinin çalışmaması nedeniyle sorun yaşayabiliyor," diyor.

Peki bu gelişmeler İsveç'in yararına mı? Arvidsson öyle olduğunu söylüyor.

"Elektronik işlemler daha hızlı ve daha az maliyetli olduğundan daha etkili bir ödeme sistemidir… Ayrıca vergi kaçırmayı ve hırsızlığı da zorlaştırıyor."

Peki, bu ödeme sistemlerini ellerinde tutan bir avuç özel şirkete bağlı olmak risk oluşturmuyor mu?

Arvidsson böyle bir riskin olduğunu kabul ediyor. "Ancak, teknoloji şirketlerinin bunlar karşısında ayrı bir güç oluşturup bankalarla rekabet edecek bir servis geliştirmeleri yoluyla piyasada bu alanda kârın oligopoller elinde toplanması ve tüm gücün az sayıda kurum elinde olması engellenebilir."

A.ABu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: