Müzikterapi kimlere daha uygundur?

Müzikterapide ilk prensip kişiyle temasın ve karşılıklı etkileşimin başarılabilmesidir. Müzik kişinin bilinçdışının derinliklerine ulaşmamızı ve kendisini rahatsız eden çatışmaları tespit etmemize aracı olmaktadır. 

Müzikterapi kimlere daha uygundur?

Müzikal eğilimi güçlü olanlar, işitsel zekası iyi olanlar, fiziksel ve zihinsel kapasitesi sınırlı olanlar, diğer terapi yöntemlerine uygun olmayanlar, uyum problemi yaşayanlar, duygu ve düşüncelerini ifade etmede zorlananlar, iletişim sorunu bulunanlar ve trafik, iş stresi, kalabalık, yoğunluk nedeniyle günlük stres riski yüksek olanlar müzikle tedaviye daha uygundur.

Çalgı çalmak, şarkı söylemek (koro ve solo), müzik dinlemek, dans etmek ve doğaçlama müzik yapmak müzikterapide kullanılan müzikal etkinliklerdir.  

Etkin müzikal aktiviteyi ve müziği belirlemede hoşlanma, kültürel özellikler, eğitim seviyesi, meslek türü, inanç durumu ve yetenek seviyesi gibi kişisel kıstaslar göz önünde bulundurulur.

Objektif kriterler ise beyin elektrosu (CEEG), beyin haritası, nörobiyofidbek yöntemiyle tespit edilen kas gerginliği, kalp hızı, solunum hızı, deri direnci, deri ısısı ve beyin dalgalarındaki değişimler, hormon, şeker gibi kan ölçümleri, beyin görüntüleme yöntemi olan  fonksiyonal MR ile tespit edilen metabolik ve fonksiyonel değerlerdir. (her bir kalem için bir görüntü, okurken boşluklu okunacak).

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılan musıkînin, bedensel hastalıklara da iyi geldiği savunuluyor. Musıkî ile tedavide, Rast makamının k
  • Randevu Al