MÜZİĞİN OTONOM SİNİR SİSTEMİNE ETKİSİ

MÜZİĞİN OTONOM SİNİR SİSTEMİNE ETKİSİ

MÜZİĞİN OTONOM SİNİR SİSTEMİNE ETKİSİOtonom sinir sistemi, vücudumuzda isteğimiz dışında çalışan organların işleyişini idare eden sistemdir.

Parasempatik ve sempatik sistem olarak ikiye ayrılır. Aşırı kaygı, stres gibi durumlarda sempatik sistem aktifleşirken, aşırı rahat durumlarda parasempatik sistem devreye girer. Mesela sempatik sistem harekete geçtiğinde adrenalin denen madde açığa çıkmakta ve kalp hızı artması, kan basıncı yükselmesi, solunumda, idrar yollarında ve bağırsakta hızlanma, ter bezlerinde aşırı çalışma, kaslarda gerilme yaşanmaktadır. Parasempatik sistem harekete geçtiğinde ise bu belirtilerin tam tersi ortaya çıkmaktadır. Bedenin müziğe verdiği fiziksel cevapları inceleyen bilim adamları, müziğin her halükarda bazı mekanizmaları harekete geçirdiğini keşfetmişlerdir. Bununla birlikte farklı müzik türlerine farklı cevapların oluşabileceğini de tespit etmişlerdir. Buna göre müziğe verilen bedensel cevap, kişiden kişiye değişmektedir. Mesela, Beethoven’ın 5. Senfonisine herkes kalp hızında artma şeklinde cevap vermez. Yine, herkes Brahms’ın Lullaby eserine de kalp hızında yavaşlama şeklinde cevap vermez. Hatta bir müzik eserinin aynı kişi üzerinde farklı zamanlarda, farklı etkilere sebep olduğu da bilimsel bir tespittir. Yani müziğin oluşturduğu fiziksel tepki; çevresel faktörler, kişinin duygu durumu, zaman, mekân gibi kavramlardan etkilenir ve bunlara bağlı olarak değişiklik gösterir.

Geçmiş yıllarda araştırmacılar çalışmalarında farklı tipte müzikler kullandıklarından farklı tip sonuçlar elde etmişlerdir. Her insan korkulu, hüzünlü veya mutlu bir duruma, tam olarak aynı fiziksel cevabı vermez. Müziğin de içinde olduğu birçok tip uyarıya karşı çok farklı bireysel tepkiler oluşur. Ayrıca müzik dakikalar içinde değişebilen kompleks bir uyarıdır ve kişiden kişiye farklı algılanır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al