Mutsuzsanız bir nedeni bu

Yapılan bir araştırmaya göre kalabalık yerlerde yaşayanlar, sakin bölgelerde yaşayanlardan daha mutsuz.

Mutsuzsanız bir nedeni bu

Şehir merkezinde yaşamanın iyi bir şey olduğunu düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre kalabalık yerlerde yaşayanlar, sakin bölgelerde yaşayanlardan daha mutsuz. Eğer IQ'nuz da ortalamanın üstündeyse durum sizin için daha can sıkıcı bir hal alıyor. Sosyal ilişkiler ömrü uzatsa dahi IQ'su yüksek olanlar arkadaşlarıyla daha nadir görüşmeyi tercih ediyor ve bu şekilde ilişki kurmaktan daha çok tatmin oluyor.

London School of Economics ve Singapore Management Üniversitesi'nden evrim psikologları Satoshi Kanazawa ve Norman Li tarafından yapılan bir araştırma, zeki insanların mutlu olmak için daha az arkadaşa ihtiyaç duyduğunu ortaya koydu.

SOSYAL İLİŞKİLER ARTTIKÇA İNSANLAR DAHA MUTLU

Satoshi Kanazawa ve Norman Li, “Hayatı insanlar için ne daha yaşanılır kılıyor” sorusuna yanıt bulmak amacıyla 18-28 yaş aralığındaki 15 bin kişiyle araştırma yaptı. Sonuçları psikoloji dergisi “British Journal of Psychology“ de yayımlanan araştırma iki önemli bulguyu ortaya koydu. Nüfus yoğunluğu az olan yerlerde yaşayan insanlar, kalabalık yerlerde yaşayanlara oranla daha mutlu. Diğer bir sonuç ise, sosyal ilişkiler arttıkça insanlar kendilerini daha mutlu hissediyor.

AFPEtiketler: mutsuz olmak çok mutsuz olmak mutsuzluk


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Madde bağımlılığının diğerlerinden farkı nedir?
  19 Mart 2019, 11:30
 • Jackson efsanesinin sonu mu?
  18 Mart 2019, 09:17
 • Sporda doğru bilinen yanlışlar!
  18 Mart 2019, 09:07
 • Parkinson yaşlılık hastalığı değil!
  15 Mart 2019, 09:06