Mutlu evlilik nasıl olur

Günümüzde çok daha fazla yaşanan evlilik sorunları ve boşanmalar insanların mutlu evliliklere olan inancını da etkiliyor. Son yıllarda mutlu evlilik nasıl olur sorusu çok daha önemli bir soru haline geldi.

Mutlu evlilik nasıl olur

Mutlu evliliğin bir formülü var mı, ömür boyu süren mutlu evlilikler nasıl sürüyor gibi sorular tüm çiftlerin akıllarında dolaşan sorular.

Evlilik alanında, ilişkiler alanında uzmanlaşan psikiyatrlar sorunlu çiftlere yardımcı olacak terapiler uyguluyor. Mutlu evlilik tanımı da herkes için farklı olabileceği gibi herkesin evlilikten beklentileri de farklı olacaktır. Ama genel olarak mutlu bir evlilik için gereken çiftlerin karşılıklı anlayış, saygı, sevgiyi koruması herkes için geçerlidir.

MUTLU BİR EVLİLİK İÇİN NE YAPMALI

Evlilik bir anlamda birbirine hayat boyu sevgi duyulacağının, her zamanda yan yana olunacağının sözlerinin verilmesidir. Ama hayat uzun bir yoldur. Ve bu yolda insanlar kendi hikâyelerinde farklı duygular yaşayabilirler. Mutlu bir evlilik için birlikteyken yalnız olabilmeyi, hem çift hem de ayrı bireyler olabilmeyi başarmak gerekir.

Hayatın içinde mücadele ederken birbirine destek olmak çok önemlidir. Hayatın zorluklarını bir taraf yüklememelidir. Böyle olursa bir süre sonra o taraf yıkılır. Karşılıklı birbirini değerli hissettirmek için her zaman çaba gösterilmelidir. Evliliği sıkıcı bir tekrar gibi yaşamaktansa farklı güzelliklerle süslemek gerekir.

Herkes için mutlu evlilik nasıl olur sorusunun cevabı beklentilere göre değişse de genel olarak sevginin, aşkın, arkadaşlığın hep tazelenmesi etkili olmaktadır.

EVLİLİK TERAPİSİ FAYDALI OLUR MU

Evlilikte çiftlerin artık konuşamadığı, birbirini anlamadığı, dinlemediği dönemler yaşanabilir. Böyle dönemleri atlatmak ve beraber yola devam etmek için evlilik terapisi oldukça faydalı olacaktır. Evlilik terapisi ile aslında dipte yatan gerçek sorunlar keşfedilerek çiftlerin birbirini anlaması için gerekli zemin yaratılır.

Evlilik terapisine birlikte katılan çiftler hiç farkında olmadıkları, hep birbirlerini suçladıkları sorunların gerçek nedenlerini keşfedebilirler. Sorunlarla yüzleşmek onları aşarak evliliği kurtarmayı sağlayacaktır. Mutlu evlilik nasıl olur sorusuna da birlikte, ortan cevaplar bulabileceklerdir. Evliliklerde karşılıklı taraflar birbirlerinin yaşadıkları sorunları ve çıkmazları anlamak, sorunları birlikte çözmek için evlilik terapisine katılabilirler.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Mutlu evlilik var mıdır? Mutlu evlilik nasıl mümkün olabilir? Evlilikte bireylerin ruhsal, duygusal, cinsel ve sosyal ilişkileri içeren uyumun gerekli
  • Aile içinde iletişim çok büyük önem taşıyor. Sağlıklı bir aileniz olsun ister miydiniz? Sağlıklı aile için bu önerilere kulak verin…
  • Yapılan bazı araştırma sonuçlarına evli olan çiftlerin % 50’sinden fazla olan kısmının birbirlerini tanımadıklarını göstermekte. Mutlu evlilik testi a
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Evliliğin en büyük düşmanı inattır” dedi.
  • Bazen en sevdiklerimizi bile günlerce, hatta aylarca görmeden işlerimizin doluluğu, gönüllerimizin boşluğu içinde sağa sola çarpa çarpa yol almaya çal
  • Evliliğiniz ilk günkü gibi olsun ister misiniz? Evlilikte monotonluktan kurtulmanın yolları nelerdir?
  • Randevu Al