Mutlu Evlilik İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir

Günümüzde herşey çok hızlı tüketilmektedir. Bu tüketim çılgınlığı içerisinde evlilikler ve ilişkilerde payını almaktadır. Artık uzun süreli birliktelikler veya evlilikler daha az görülmekte ve boşanma sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Mutlu Evlilik İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir

Hayatımızda sevdiklerimizle geçireceğimiz kaliteli zamanları daha arttırmak için yani mutlu evlilik için yapılması gerekenler, özveriler, paylaşımlar bulunaktadır. Bunara dikkat edildiği zaman huzurlu ve mutlu birlikteliklerin olması doğal bir sonuç olacaktır

Kısaca mutlu bir evlilik için yapılması gerekenlere göz atarsak;

Doğru ve net bir iletişim

Her birliktelikte olduğu gibi evliliklerde de dürüstlük temeline dayalı net ve doğru bir iletişim olması önemlidir. Karşımızdakini tanımak, empati kurmak, anlamak ve gerektiğinde de özveride bulunmak mutlu bir birliktelik için ana kurallardan biridir.

Sorumlulukların paylaşılması

Mutlu evlilik için yapılması gerekenler arasında çiftlerin sorumlulukları paylaşması da önemli bir kuraldır. Çünkü ilişkinin yükünün tek tarafta olması zamanla yıpratıcı olacak ve ilişkiler kadar sevgide yıpranacaktır.

Birbirinize zaman ayırın

Günümüz sorunlarından biri olan zaman, ilişkiler için yıpratıcı bir unsur olabilmektedir. Gittikçe uzaklaşan birbiri ile vakit geçirmeyen çiftlerin evlilik ya da ilişkileri de zamanla biter. Çünkü paylaşımın olmadığı yerde yabancılaşma başlar.

Gerektiğinde yalnız bırakmayı da bilin

İlişkilerde birlikte zaman geçirmek ne kadar önemli ise gerektiği zaman çiftlerin birbirlerinden ayrı zaman geçirmeleri de önemlidir. Kişilerin kendi arkadaşları veya hobileri ile vakit geçirmesi, kendilerine zaman ayırması ilişkilerini de taze tutmalarını sağlayacaktır.

Özel zamanlarınızı değerlendirin

Çiftlerin ilişkilerini yıpratan bir diğer sorunlardan biri de eşlerin özel zamanlara gereken özeni göstermemeleridir. İlişkinizde sadece özel zamanlara önem göstermeyin gerektiğinde siz özel zamanlar yaratın. Romantizm ilişkiyi besleyen önemli bir faktördür.

Birbirinize sevdiğinizi söyleyin

Mutlu evlilik için yapılması gerekenler arasında “seni seviyorum” demek de çok önemlidir. Sevginizi davranışlarınız ile gösterdiğiniz kadar sözleriniz ile de göstermeye özen gösterin.

Gerektiğinde destek alın

İlişkinizde sorunlar ortaya çıktığı zaman ve kendi aranızda çözemediğinizde bir uzmandan destek almaktan çekinmeyin. Uzmanlar sizin göremediğiniz sorunları veya noktaları daha kolay teşhis edebileceklerdir.

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi olarak mutlu ailelerin iyi bir toplumun temeli olduğunun bilinci ile hizmetlerimize başarı ile devam ediyoruz.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doğru eş seçiminde en önemli noktanın kişinin önce kendini iyi tanıması olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Kişinin kişisel farkı
  • İlişkilerde birçok sorun, farklı sorunları da dolaylı olarak temsil edebiliyor.
  • Evliliği güvenli bir sığınak haline getirmek için ilgi, gayret ve yatırım gerekiyor. Toplumun temel taşı olan ailenin huzuru ve sağlıklı bir şekilde d
  • Evlilikte tarafların hep karşı tarafın özelliklerine ve beklentilerine odaklandığını kaydeden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, karşı taraftan bek
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Evliliklerde çiftlerin ekonomik, sosyal ve eğitim açıdan dengeli bir seviyede olmalarının önemine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ak
  • Randevu Al