Mutlu çiftlerin tartışmaları bile farklı

Mutsuz ilişkilerde yaşanan tartışmalarda çiftler niçin daha fazla yara alıyor? Mutlu çiftlerin tartışmaları bile farklı.

Mutlu çiftlerin tartışmaları bile farklı

Amerikalı psikologların bu soruya bir yanıtları var: Mutsuz çiftlerde kavga sırasında iki taraf da her şeyden önce küskünlük, kızgınlık veya düş kırıklığı gibi negatif duygulara konsantre olurken mutlu çiftlerde bir denge oluşturuluyor. Mesela eşlerden biri olumsuz duygulara kapılınca diğeri pozitif bir çözüm bulmaya çalışıyor (Communication Monographs dergisi). Diğer ilginç bir sonuç: Kadınlar suçu eşine atmaya daha eğilimli.

Her ilişkide tartışmalar yaşanır. Fakat mutlu çiftler kısa bir süre sonra barışırken, mutsuz ilişkilerdeki tartışmalar genelde geride yaralar bırakır veya çiftler kin tutar. Mutlu ve mutsuz çiftlerin niçin farklı tartıştıklarını Texas Üniversitesi’nden Anita Vangelisti ve ekibi araştırdılar. Araştırmaya ortalama olarak üç yıldır (evlenmeden) birlikte olan yetmiş bir genç çift katılmış.

Bilim insanları ilk önce herkesle ayrı ayrı konuşarak, ilişkileri, duyguları ve ilişkiden memnun olma gibi durumlar hakkında bilgiler topladıktan sonra çiftlerden, daha önce tartışmaya neden olan bir konu hakkında chat üzerinden sohbet etmelerini istemiş. Ve bir chat programı çiftlerin diyaloglarını kaydetmiş. Tipik tartışma konuları para, birbirlerine az zaman ayırma, geçmişte kalan ilişkiler, eşlerden birinin alkol tüketimi veya eşlerden birine veya ilişkiye eleştirel yaklaşan arkadaşlar veya akrabalardı. Kendilerine on dakika verilen çiftlerin tartışmaları arasında gerçekten de farklılıklar söz konusu. İlişkilerini mutsuz olarak tanımlayan çiftler münakaşa sırasında negatif duygulara odaklanıyor ve kimin daha güçlü olduğu ve kimin daha fazla söz geçirdiği üzerine kafa yorarak, sağlıklı düşünemiyor. Oysa mutlu çiftlerde durum farklı. Eşlerden biri kızgınlık veya anlaşmazlık üzerinde yoğunlaşınca diğeri tartışmayı bitirmek için çözüm arıyor ya da eşini anlamak için çaba sarf ediyor. Bu farklı tutumlar tartışma sürecini etkileyebileceği gibi çiftlerin birbirlerine olan duyguları üzerinde de etkili olabilir.

BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al