Mutasyonlu Virüsün Belirtileri

Delta (B.1.617.2). Bu varyant, önceki varyantlardan neredeyse iki kat daha bulaşıcıdır. Omikron (B.1.1.529). Bu varyant, delta dahil diğer varyantlardan daha kolay yayılabilir. En sık bildirilen semptomlar yorgunluk, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş veya tat ve koku kaybıdır.

Mutasyonlu Virüsün Belirtileri

Virüsler mutasyon yoluyla sürekli değişir. Bir virüs bir veya daha fazla yeni mutasyona sahip olduğunda, orijinal virüsün bir varyantı olarak adlandırılır. Şu anda, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, endişe verici varyantlar olarak 2019 koronavirüs hastalığına (COVID-19) neden olan virüsün (SARS-CoV-2) iki varyantını tanımladı.

Delta (B.1.617.2). Bu varyant, önceki varyantlardan neredeyse iki kat daha bulaşıcıdır ve daha ciddi hastalığa neden olabilir. En büyük bulaşma riski aşılanmamış kişilerdir. Tam aşılı kişiler aşı atılım enfeksiyonlarına yakalanabilir ve virüsü başkalarına bulaştırabilir. Bununla birlikte, aşılı kişilerin COVID-19'u aşısız insanlardan daha kısa bir süre yaydığı görülmektedir. Araştırmalar, COVID-19 aşılarının delta varyantına karşı biraz daha az etkili olduğunu öne sürse de, Pfizer-BioNTech, Moderna ve Janssen/Johnson & Johnson COVID-19 aşılarının hala şiddetli COVID-19'a karşı koruma sağladığı görülüyor.

Omikron (B.1.1.529). Bu varyant, delta dahil diğer varyantlardan daha kolay yayılabilir. Ancak omicron'un daha şiddetli hastalığa neden olup olmadığı henüz belli değil. Tam olarak aşılanmış kişilerin büyük olasılıkla yeni enfeksiyonlara yakalanması ve virüsü başkalarına bulaştırması bekleniyor. Bununla birlikte, COVID-19 aşılarının ciddi hastalıkları önlemede etkili olması bekleniyor. Bu varyant ayrıca bazı monoklonal antikor tedavilerinin etkinliğini azaltabilir.

Delta ve Omicron Varyantı Belirtileri: Yeni COVID Varyantı Önceki Vakalardan Ne Kadar Farklı Olabilir?

Bilim adamları ve uzmanlar, yeni omikron COVID varyantını çevreleyen birçok cevaplanmamış soruya hala cevap bulmaya çalışırken, Güney Afrika'da vakaları tedavi eden bazı doktorlar, semptomların, delta varyantı ile birçok kişinin beklediğinden farklı göründüğünü söyledi.

Yeni COVID varyantı omicron'un ortaya çıkması ABD seyahatini kısıtlamaya başladığından ve artan yeniden enfeksiyon riski nedeniyle küresel endişeleri artırdığından, bilim adamları ve doktorlar bu varyantın nasıl ve neden diğerlerinden farklı davrandığına dair veri toplamak için çalışıyor.

Omicron COVID varyant belirtileri

Omicron varyantıyla bağlantılı COVID semptomları, yeni suş üzerinde alarmı ilk kez yükselten Güney Afrika'daki doktorlar tarafından "son derece hafif" olarak tanımlandı. Güney Afrika'daki yeni vakaların çoğu 20'li ve 30'lu yaşlardaki insanlar arasındaydı ve doktorlar, yaş grubunun genellikle her durumda daha hafif COVID-19 semptomlarına sahip olduğunu belirtiyor.

Yeni varyantın bulaştığı yaşlı insanların daha şiddetli semptomlara sahip olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Omicron Varyantı: CDC Neden Şimdi COVID Güçlendirici Atış Yapmanız Gerektiğini Söylüyor?

“Son 10 günde vakalarda keskin bir artış gördük. Şimdiye kadar çoğunlukla çok hafif vakalar oldu ve hastalarda grip benzeri semptomlar görüldü: kuru öksürük, ateş, gece terlemesi, çok fazla vücut ağrısı," dedi Gauteng eyaletinde pratisyen hekim olan Dr. Unben Pillay. yeni vakalar bildirilmiştir.

Hastanın boğaz ağrısı olmadığını, ancak daha çok "boğazı cızırtısı" olduğunu, ancak öksürük veya tat veya koku kaybı olmadığını söyledi - önceki koronavirüs suşlarıyla ilişkili semptomlar.

Coetzee, erkek hastayı COVID için test ettiğini ve ailesi gibi onun da pozitif olduğunu ve ardından o gün delta varyantından farklı olan aynı tür semptomlarla başvuran daha fazla hasta gördüğünü söyledi.

Omicron varyantı ile şimdiye kadar gördüğü diğer hastalar da "son derece hafif" olarak tanımladığı semptomlar yaşadı ve meslektaşlarının benzer vakaları kaydettiğini ekledi.

"Güney Afrika'da klinik olarak gördüğümüz şey ve uyguladığım yerin merkez üssünde olduğumu unutmayın - bizim için son derece hafif, [bunlar] hafif vakalar. Kimseyi kabul etmedik, konuştum. diğer meslektaşlarıma da aynı resmi veriyorlar."

DELTA COVID VARYANT BELİRTİLERİ

Delta COVID varyantının semptomları, alfa COVID suşuna (B.1.1.7) benzer, ancak daha çok soğuk algınlığı benzeri semptomlara neden olduğu bulundu.

Yale Medicine'deki bilim adamlarına göre, delta varyantı alfa COVID varyantından %50 daha bulaşıcıdır, yani her bir COVID pozitif birey tarafından potansiyel olarak enfekte olabilecek insan sayısı önemli ölçüde daha yüksektir.

Uzmanlar, omikron varyantının yayılma kabiliyeti açısından nasıl karşılaştırıldığının belirsizliğini koruyor.

Alfa COVID varyant belirtileri

Johns Hopkins Medicine'e göre, tespit edilen ilk COVID varyantı olan B.1.1.7'den en sık bildirilen semptomlar yorgunluk, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş veya tat ve koku kaybıdır.

Ancak COVID, kişiye bağlı olarak sayısız biçimde ortaya çıkabilir ve ateş, yorgunluk ve solunum sorunları gibi semptomların, ilk başlangıcın ardından günler ve haftalarca - genellikle 'uzun COVID' olarak adlandırılan - oyalanıp durduğu bildirilmiştir. Uzmanlara göre virüsün

CDC'ye göre COVID-19 semptomlarının tam listesi nedir?

Bulaşıcı Hastalık Uzmanı Dr. Emily Landon, "Grip başlangıcından itibaren [omicron COVID varyantı] ile kış aylarındaki soğuk algınlığımızın çoğu arasındaki farkı söyleyemeyeceksiniz" dedi. Chicago Üniversitesi.

"Sadece semptomlarınıza bakarsanız, bunlar arasındaki farkı bilemezsiniz. Birçok insan için bu semptomlar örtüşür. Sadece özellikle bir hastalığın başlangıcında, ne tür bir hastalık olduğunuzu bilemezsiniz. var -- test yaptırmanız gerekiyor."

Genel olarak, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, COVID-19'lu kişiler hafiften şiddetliye kadar çok çeşitli semptomlar bildirmiştir.

Belirtiler virüse maruz kaldıktan iki ila 14 gün sonra ortaya çıkabilir ve şunları içerebilir:

- Ateş veya titreme

- Öksürük

- Nefes darlığı veya nefes almada zorluk

- Tükenmişlik

- Kas veya vücut ağrıları

- Baş ağrısı

- Yeni tat veya koku kaybı

- Boğaz ağrısı

- Tıkanıklık veya burun akıntısı

- Mide bulantısı ya da kusma

- İshal

DSÖ Sağlık Acil Durumlar Programı COVID-19 Teknik Lideri Dr. Maria Van Kerkhove, omikron ile ilgili erken kanıtların, varyantın çok sayıda mutasyona sahip olduğunu gösterdiğini ve bunların bazılarının ilgili özelliklere sahip olduğunu ve diğer yüksek oranda bulaşıcı varyantlara kıyasla yeniden enfeksiyon riskinin artması dahil olduğunu söyledi. .

Bu, COVID'e yakalanan ve iyileşen kişilerin bu varyantla onu tekrar yakalamaya daha fazla maruz kalabileceği anlamına gelir.

Endişe verici bir varyant, "bulaşabilirlikte bir artış, daha ciddi hastalık (örneğin, hastaneye yatışlar veya ölümlerde artış), önceki enfeksiyon veya aşılama sırasında üretilen antikorlar tarafından nötralizasyonda önemli bir azalma, tedavilerin veya aşıların etkinliğinin azalması, veya teşhis algılama hataları", CDC'ye göre.

Aşılar her bir COVID varyantına karşı ne kadar etkilidir?

Çalışmalar, COVID-19 aşılarının hem alfa varyantına hem de delta varyantına karşı etkili olduğunu göstermiştir. Ancak bilim adamları, Kuzey Amerika'da tespit edilen ancak henüz Amerika Birleşik Devletleri'nde olmayan yeni omicron COVID varyantına karşı aşıların ne kadar etkili olduğunu henüz bilmiyorlar.

Yeni formülasyonlara ihtiyaç olup olmayacağı veya mevcut COVID aşılarının dünyaya yayılmaya başlayan yeni varyanta karşı koruma sağlayıp sağlayamayacağı belli değil.

BBC'nin "Andrew Marr Show" programında Burton, "Mevcut aşının önümüzdeki birkaç hafta içinde koruma sağlama yeteneğini bilmeliyiz, ancak mRNA aşıları ile ilgili dikkat çekici olan Moderna platformu, çok hızlı hareket edebilmemizdir" dedi. "

Moderna şefi, "Yepyeni bir aşı yapmamız gerekiyorsa, bunun gerçekten büyük miktarlarda bulunabilmesi için 2022'nin başlarında olacağını düşünüyorum." dedi.

Virüsler mutasyon yoluyla sürekli değişir. Bir virüs bir veya daha fazla yeni mutasyona sahip olduğunda, orijinal virüsün bir varyantı olarak adlandırılır. Şu anda, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, endişe verici varyantlar olarak 2019 koronavirüs hastalığına (COVID-19) neden olan virüsün (SARS-CoV-2) iki varyantını tanımladı.

Alfa, gama ve beta varyantları izlenmeye devam ediyor ancak ABD'de çok daha düşük seviyelerde yayılıyor. mu varyantı da izleniyor. COVID-19'a ve dolaşımdaki varyantlara karşı korumayı güçlendirmek için CDC, belirli durumlarda COVID-19 aşılarının ek dozlarını ve güçlendirici dozlarını önerir:

Ek doz. CDC, organ nakli geçirmiş olanlar gibi bağışıklık sistemi zayıf olan bazı kişiler için üçüncü doz bir mRNA COVID-19 aşısı önermektedir. Zayıflamış bağışıklık sistemine sahip kişiler, iki doz mRNA COVID-19 aşısı ile aşılamadan sonra yeterli bağışıklık geliştirmeyebilir. Ek bir doz, COVID-19'a karşı korumalarını artırabilir.

Üçüncü doz, bir mRNA COVID-19 aşısının ikinci dozundan en az 28 gün sonra verilmelidir. Ek doz, size verilen diğer iki mRNA COVID-19 aşı dozu ile aynı marka olmalıdır. Verilen marka bilinmiyorsa, her iki marka da mRNA COVID-19 aşısı üçüncü doz olarak verilebilir.

Güçlendirici doz. CDC, tam olarak aşılanmış ve bağışıklık tepkisi zamanla zayıflamış bazı kişiler için bir destek dozu önermektedir. 18 yaşında veya daha büyükseniz, size Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısının veya Moderna COVID-19 aşısının her iki dozu da verildiyse ve en az 6 ay olduysa, tek bir rapel doz alabilirsiniz.

Yeni COVID-19 mutasyonuna sahip misiniz? İşte bilmeniz gerekenler

Darren Mareiniss kısa süre önce COVID-19 mutasyonuna sahip olup olmadığınızı nasıl anlayacağınızı açıkladı.

Uzmanlar, yeni mutasyonun mevcut olandan farklı olup olmadığını ve COVID-19 aşısının nasıl etkilenebileceğini sorgulamaya başladı. Şimdiye kadar uzmanlar, yeni mutasyonun aşı tarafından durdurulacağını öne sürdüler. Hala daha fazla araştırma yapılıyor.

Ancak, yeni virüs mutasyonuna sahip olmanın nasıl bir şey olabileceği de dahil olmak üzere, sorular hala oyalanıyor.

Yeni COVID-19 varyantının belirtileri nelerdir?

Sidney Kimmel Tıp Koleji'nde (Thomas Jefferson Üniversitesi) acil tıp alanında yardımcı doçent olan Dr. Darren Mareiniss, kısa süre önce Bunu Yiyin, O Değil! yeni varyantın semptomlarının orijinal türden o kadar farklı olmadığını.

Birden fazla araştırmacı CNN'ye, koronavirüsün yeni İngiltere türünün Kasım ayı ortalarında Amerika Birleşik Devletleri'ne ulaştığını ve bunun da yüzlerce insanın zaten enfekte olabileceği anlamına geldiğini söyledi. Anthony Fauci, Amerikalıların Birleşik Krallık'ta bulunan yeni koronavirüs varyantının Amerika Birleşik Devletleri'nde olduğunu varsaymaları gerektiğini söyledi.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al