Multiple Skleroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Multiple Skleroz hakkında her şeyi biliyor musunuz? 9-10 Kasım İzmir Büyük Efes Oteli'nde 4. Multiple Skleroz Kognisyon sempozyumu gerçekleşti. Sempozyumda, Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Klinik Psikolog İnci Birincioğlu Multiple Skleroz hastalığını anlattı.

Multiple Skleroz  Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sempozyumda konuşmacı olarak yer alan, Klinik Psikolog İnci Birincioğlu, MS’te yürütücü işlevlerin değerlendirilmesi hakkında bilgiler verirken,  Multiple Skleroz hastalığının beden savunma sisteminin düzenini bozarak sinir sistemimizdeki nöronlara saldırması ile ortaya çıkan bir hastalık olduğunu belirtirken sözlerini şöyle sürdürdü:

'Kendi bağışıklık sistemimiz sinir hücrelerimize hasar vererek onların işlevlerini bozar. Alevlenme ve iyileşme dönemleri ile seyreden, en sık 20-40 yaş arası kadınlarda rastlanan bu nörolojik hastalığın sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sistemi hangi nöron grubuna saldırırsa o sinir hücrelerinin gerçekleştirmekten sorumlu olduğu zihinsel ve motor işlevlerde bozukluklar ortaya çıkar. En sık rastlanan nörolojik bulgular görme kusurları, motor beceri ve denge problemleri, bilgi işleme ve dikkat güçlükleri, akıl yürütme, planlama ve esnek olma gibi zihinsel işlev bozulmalarıdır. Hem sinir sisteminin biricikliği hem de hastalığın belirsiz seyri nedeniyle her hasta hastalığı birbirinden farklı işlev yitimleriyle yaşar. Bu sebeple kişiye özgü nöropsikolojik ve nörolojik tetkikler tanı ve tedavi açısından çok önemlidir. '

Sempozyumun çalıştaylarından biri de; meslektaşlarla hastalık tipi ve gidişine uygun ve güncel nöropsikolojik tetkiklerin tartışılması adına yürütülen ‘Bana Ölçmeyi Öğret’ isimli paneldi. Bu oturumda uzman nöropsikologlar bilgi işleme hızı, çalışma belleği, sözel ve görsel bellek, planlama, zihinsel esneklik, sözel akıcılık, görsel ve mekânsal işlevler hakkında bildirilerde bulundu ve güncel ölçme metotlarını tanıttı.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Stephen Hawking'in de 50 sene mücadele ettiği bir hastalık...
  • Denize ya da havuza balıklama atlamayı çok seviyor olabilirsiniz ama balıklama atlamaktan vazgeçin!
  • Almanya’nın Köln kentinde, Üsküdar Üniversitesi ve NP (nöropsikiyatri) İstanbul Hastanesi bir merkez açtı.
  • Kekemelerde, akıcı konuşmadan sorumlu motorik merkez beynin sol değil, sağ tarafında yer alıyor.
  • 21 yaşında iken motor nöron hastalığı tanısı konan ünlü fizikçi Stephen Hawking, beklentilerin aksine yarım yüzyıl daha yaşadı. Hawking Amyotrofik La
  • Randevu Al