MS'NİN ÇIKIŞ NEDENİ BULUNDU

MS'NİN ÇIKIŞ NEDENİ BULUNDU

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Multiple Skleroz (MS) hastalığının henüz kesin tedavisi yok. Son bulgudan sonra hastalığa bir çözüm bulunabilir...

 


Zürich Üniversitesinden bilimciler, hastalığın oluşumunda GM-CSF olarak isimlendirilen bir uyarı maddesinin diğer uyarı maddelerinin aksine, mutlaka gerekli olduğunu saptadı.

MS gibi otobağışıklık hastalıklarında bedenin savunma sistemi kendi organizmasına saldırır. Bu konuda aslında bedeni zararlı mikroorganizmalardan korumaları gereken yardımcı T-hücreleri önemli bir rol oynar. T-hücrelerinin farklı görevleri üstlenen çeşitli alt sınıfları vardır. Farelerle deneyler yapan bilimciler şimdi GM-CSF (Granülosit makrofaj koloni uyarıcı faktör) uyarıcı maddesinin MS hastalığında başlıca görevi üstlendiğini buldu.

Araştırmayı yöneten Burkhard Becher’e göre, GM-CSF olmadan MS benzeri bir hastalık gelişmiyor. Ayrıca MS hastası fareler, söz konusu uyarı maddesinin etkisizleştirilmesi halinde iyileşmişler de. Anlaşıldığı üzere GM-CSF, iltihap oluşumunda kesinlikle gerekli olan ilk T-hücresi sitokini, diyor Becher. Nature Immunology dergisindeki yazıya göre, T-hücreleri tarafından beyne iletilen GM-CSF, zararlı obur hücrelerin çoğalmasını tetiklediğini gösteriyor. Bu tür obur hücreler olmadan iltihap süreci harekete geçemiyor. Bu nedenle GM-CSF’nin etkisizleştirilmesi iltihap sürecini zayıflatabilir.

Şu sıralar romatoid artrit hastaları bu uyarı maddesine karşı geliştirilen antikorla tedavi edilmekte. 2011 sonunda ise MS hastalarıyla bir araştırma başlayacak. MS hastalığı dünyada yaklaşık 2,5 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 35.000 kişide görülmekte. Hastalık sırasında merkezi sinir sisteminde ve beyinde bozukluklar meydana geliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al