MS hastalarına egzersiz önerileri

İzmir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fadime Küçük, yürüyüş, yüzme, yoga ve klinik pilatesin MS hastaları için hayat konforu sağlayacak önemli egzersizler olduğunu söyledi.

MS hastalarına egzersiz önerileri
Paylaş:

İzmir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fadime Küçük, yürüyüş, yüzme, yoga ve klinik pilatesin MS hastaları için hayat konforu sağlayacak önemli egzersizler olduğunu söyledi.

mshastaİzmir Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fadime Küçük, Türkiye’de 40 bin tanı almış, 40 bin tane de tanısı henüz konmamış ancak Multipl Skleroz (MS) olduğu tahmin edilen hasta bulunduğunu, bu hastalar için egzersizin önemli bir tedavi destekleyicisi olduğunu söyledi. Fizik tedavinin, tanı koyulduğu andan itibaren önerildiğini hatırlatan Küçük, "Özellikle atak dönemlerinde solunum egzersizleri ve yatak içinde yapılan egzersizler önerilir. Bunun yanında vücut sıcaklığını arttırmayan su içi egzersizler de önerilebilir" dedi.Türkiye Multipl Skleroz Derneği’nin 25’inci yılı nedeni ile düzenlenen ve Dolunay Soysert, Özgür Ozan ve Ferdi Akarnur gibi sevilen oyuncuların skeçleri ile destek verdiği Gülümseten Turne’ye konuk olan Yrd. Doç. Dr. Küçük, sahnede Dolunay Soysert ile yapılabilecek egzersizlerden örnekler sundu. MS’in vücut sıcaklığının 0.5 derece artışından bile olumsuz etkilenebileceğini hatırlatan Küçük, "Vücut sıcaklığını artıracak sporlar kesinlikle önerilmez. Çünkü vücut sıcaklığı 0.5 sg. artsa bile sinir iletimi kesilir ve ilave semptomlar açığa çıkabilir. Diğer yandan futbol, basketbol gibi patlayıcı, sıçrayıcı kuvvet gerektiren sporlar kesinlikle önermiyoruz. Yürüyüş, kayak, yüzme önerilir. Bunun yanında yoga, klinik pilates de önerilebilir" dedi. MS’in en önemli semptomunun yorgunluk olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Küçük, yorgunlukla baş etmenin en güzel yolunun hücrelerin ve dokuların daha fazla oksijenlenmesi yani egzersiz olduğunu söyledi. Küçük, "Özellikle Klinik Pilatesle bu kasları kuvvetlendirmek ilk amaçtır. Bu açıdan Klinik Pilates hem düzgün duruşun devamının sağlanması, hem solunum kapasitelerini artırması açısından son derece uygundur. Diğer yandan yogada vücut farkındalığının artması, solunum ve genel gevşeme üzerindeki etkilerinden dolayı son derece uygundur" değerlendirmesinde bulundu. Bir bağışıklık sistemi hastalığı olan MS’te; uygulanan immunusuprosif tedaviler, yürüyememe ve denge problemleri nedeni ile kemik erimesinin görülebildiğini hatırlatan Küçük, "Uygun ve düzenli egzersiz yaparak kemiklerde kalsiyum depolanması artırılabilir. Gün içinde 15-20 dakikalık gün ışığı alınması da D vitamini eksiğini karşılayacaktır. Egzersiz yapmak da kaslarda kuvveti artırarak kemikler üzerinde olumlu yönde baskı yaratır ve bu da kemik erimesini engeller" dedi. DHA