Modern psikiyatrik tıp İslam öğretisine çok şey borçlu’

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Modern psikiyatrik tıp referans vermese de İslam öğretisine çok şey borçlu.

Modern psikiyatrik tıp İslam öğretisine çok şey borçlu’

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘Uluslararası Tıp ve Bilim Tarihi Sempozyumu’ na katıldı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfının düzenlediği sempozyumda Tarhan, geçmişten günümüze psikiyatrik tedavi uygulamaları hakkında önemli bilgiler verdi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasında geçekleşen sempozyumda Tarhan, konuşmasına başlamadan önce Prof. Dr. Fuat Sezgin’ın tıp dünyasındaki önemine vurgu yaptı. Tarhan “Fuat Sezgin hocamız kamuya mal olmuş bir kimse. Onun adını kullanmak açısından kendisinden izin almadan Üsküdar Üniversitesindeki konferans salonlarından birine onun ismini verdik” dedi.

 “MEVLANA BİR HALK TERAPİSTİ”

Tarhan, 12. Yüzyıl Anadolu’sunda psikiyatrik tedavi uygulamalar konulu konuşmasında, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde akıl hastalarına verilen önemin Batı’dan daha gelişmiş olduğuna belirtti. Mesnevi’nin tedaviye etkisine değinen Tarhan, stresi yönetemeyen, travmalarını tedavi edemeyenlerin Mesnevi’den faydalandıklarını söyledi. Tarhan “Mevlana aslında bir halk terapisti. O dönemde psikoterapi, koruyucu ruh sağlığı hizmeti yapmıştır” şeklinde konuştu.

Batı’nın Mevlana’yı yeni keşfettiğini belirten Tarhan, “pozitif psikoloji altında Batı, Mevlana’yı bize pazarlıyor. Pozitif psikoloji şu anda Harvard Üniversitesinde çığır açan ders olarak, en çok tercih edilen dersler arasına girmiş durumda. Bütün dünyada mutluluk bilimi olarak okutulacak. Bunun referansı Mevlana’dır” dedi.

“OSMANLI DÖNEMİNDE KURAN-I KERİM REFERANS ALINARAK AKIL HASTALARI TEDAVİ EDİLİYORDU”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ortaçağ Hristiyanlık dünyasında akıl hastalıklarının azizlerin dokunuşu ile tedavi edilmeye çalışılırken, Osmanlı döneminde Kuran-ı Kerim’in referans alınarak akıl hastalıkları tedavi edildiğini vurguladı.

Tarhan, “ölümden başka her hastalığın tedavisi var” inancının İslam dünyasında tıp alanında çalışmaları teşvik ettiğini sözlerine ekledi. Abbasiler döneminde tıp alanındaki gelişmeleri de anlatan Tarhan, “ilk hastane ve eczane bu dönemde açılmıştır. Sultan Harun Reşit kitap hazırlayan bir kimseye ağırlığınca altın veriyordu. Bu da bilime verilen saygıyı gösteriyor” dedi.

İbn-i Sina’nın İslam tıp çizgisini yeniden parlattığını vurgulayan Tarhan, Da Vinci İtalyanlar için ne ise, Aristoteles Yunanlılar için ne ise, İbn-i Sina da Müslüman Türkler için o olmalıdır şeklinde konuştu.

 “ÇOCUKLARIMIZA KENDİ KÜLTÜRÜMÜZÜ KODLAMAMIZ GEREK”

 18. Yüzyıldan sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşüne de değinen Tarhan, şunları söyledi:

“Endüstri devriminde ve eğitimde geride kaldılar. Eğitim de akli bilimleri kaldırdılar. Sadece din dersleri okutuluyordu. Türkiye Taliban gibi olmamayı başardı. Fakat eksikliklerimiz var. Çocukları sadece pozitif bilimlerle yetiştiriyoruz. İki bilgi birlikte verilmeli. Din ilimleri ile pozitif bilimleri birlikte öğreten bir sistem gerekli. Bunu Japonlar keşfetti. Çocuklarına ilkokulda kültür şoku veriyorlar. Kendi kültürümüzü kodlamamız, öğretmemiz lazım. Yoksa çocuklarımız popüler kültürün çocuğu oluyor. 10 yıl sonra bir çok kültür yok olacak. Dünya’da tek hakim kültür Hollywood kültürü olacak” dedi.

MODERN PSİKİYATRİK TIP REFERANS VERMESE DE İSLAM ÖĞRETİSİNE ÇOK ŞEY BORÇLU

 Osmanlı döneminde hastalıkların tedavisi ile ilgili görseller üzerinde değerlendirmelerde bulunan Tarhan,  “akıl hastalarına demir ısıtıp kafasına tutuluyormuş biz bu tedaviyi şimdilerde manyetik uyarım tedavisi olarak uyguluyoruz. Modern psikiyatrik tıp referans vermese de İslam öğretisine çok şey borçlu. Bunu ortaya çıkaran Fuat hocayı da saygıyla anıyorum” şeklinde konuşarak sözlerine son verdi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al