Miyom korkulu rüya olmasın!

Üreme çağınızdaysanız, adet kanamalarınız aşırıysa ve ağrınız varsa jinekoloğa başvurmanızda fayda var. Çünkü bu tür şikayetlerin nedeni olan miyom, her 4 kadından birinde görülüyor.

Miyom korkulu rüya olmasın!

Bulunduğu yere göre bazen hiç zararı bulunmayan, ancak bazen kısırlığa bile yol açan miyomların başlıca tedavi yolu ameliyat. Bu ameliyatların, halk arasında anneliğe engel olduğuna yönelik yanlış bilgiler ise kadınları korkutuyor.

Eş, dost ve akrabalardan ya da internetteki kadın forumlarından sorularına cevap arayan kadınların, kulaktan dolma bilgilerden dolayı tedavide geç kaldıklarını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Çakar Kement, miyomların rahmin en sık görülen iyi huylu tümörleri olduğunu söyledi. Üreme çağındaki her 4 kadından birinde görülen miyomların bezelye tanesinden basket topuna kadar çeşitli boyutlarda olabildiğini vurgulayan Kement, “Miyomlar yerleşimlerine göre, rahim iç tabakasında, rahim dış yüzeyinde ve rahmin orta tabakasında yer alır” dedi.

DIŞ YÜZEY MİYOMLAR TEHLİKESİZ

Dış yüzey miyomlarının doğurganlıkla ilişkisinin olmadığını belirten Op. Dr. Çakar Kement, “Bu tür miyomların genellikle kısırlık, düşük ve erken doğum ile ilişkileri yoktur. Rahmin iç tabakası ile ortadaki kas tabakasında yerleşen miyomlar ise boyut ve yerleşim yerlerine göre kısırlık, düşük, erken doğum, rahim içindeki bebeğin ölümü, suyun erken gelmesi, rahim içindeki bebeğin duruş problemleri ve sezaryen sebebi olabilirler.

Doğurganlık yaşlarında miyomun ilaçla tedavisi yoktur. Rahim içindeki miyomların tedavisinde histereskopi tercih edilir. Rahmin orta tabakasındaki miyomlarda ise rahmin içine baskı yapmıyorsa ve 5 cm den büyükse laparoskopik veya açık operasyon ile miyomektomi yapılmalıdır. Rahmin dış yüzeyindeki miyomlarda tedaviye gerek yoktur” diye konuştu.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • HPV aşısının bir sonucu olarak genç kadınlar arasında serviks kanserinde çarpıcı azalmalar görülüyor. HPV, son yıllarda oranları artan anal, penil, va
  • Kanser türlerinin bazıları cinsiyet seçebiliyor. Kadınlar nelere dikkat etmeli? Kadın kanserlerinin belirtileri nelerdir?
  • Meme kanserinde hormon tedavisinin riski nelerdir? Meme kanserinde hormon tedavisinin riski sanılandan çok daha büyük ve uzun vadeli…
  • Kadınları tehdit eden sendrom (Sjögren nedir?)
  • Adet öncesi Regl dönemleri özellikle o günleri sert geçiren kadınlar için gerçek bir kâbustur. Adet Öncesi Sendromuna Karşı Önleminizi Alın...
  • Meme Kanseri ile ilgili yeni araştırma: Anastrozol: Meme kanseri riskini yüzde 50 azaltan ilacın etkisi yıllarca sürüyor.
  • Randevu Al