Milyonerleri sığdıracak alanı kalmayan ülke

Yüzölçümü sadece 2 km kare; güneşli, sessiz sokakları ile vergisi olmayan bir ülke…

Milyonerleri sığdıracak alanı kalmayan ülke

İnsanlar eğlence olarak otomobil yarışları, yat gezileri düzenliyor. Bir yere gitmek için taksiye değil helikoptere biniyor.

Burada yaşayanların üçte biri milyoner. Ve deniz kıyısındaki bu dar alana taşınmak isteyen çok sayıda milyoner var.

Bu nedenle radikal bir adım atılarak denizde yapay bir ada inşasına başlandı.

İşte burası Monako prensliği. Nüfus başına milyoner sayısının en yüksek olduğu ülke.

Metrekaresi 100 bin dolar

Fransa'nın Akdeniz kıyıları boyunca kumsalların, selvi ağaçlarının arasından birden parlak beton binaların yükseldiğini görürseniz kumarhaneleriyle de ün yapmış Monako şehir-devletine vardınız demektir.

Burası dünyanın nüfus yoğunluğu en yüksek ülkesi. Süper zenginlerin bitmeyen talepleri yüzünden konut fiyatları sürekli artıyor.

Zenginler buraya sadece güneşli sahilleri için gelmiyor. Monako aynı zamanda vergi cenneti. Burada yaşayanlar ne gelir vergisi, ne de kurumlar vergisi ödüyor.

NÜFUS 38 BİN

Monako'da 38.000 kişi yaşıyor; bunların yüzde 30'u milyoner. Ardından Cenevre ve Zürih geliyor.

Önümüzdeki 10 yılda 16 bin milyonerin daha Monako'ya yerleşmesi bekleniyor. Ancak yer olmadığı için bunların hemen taşınması mümkün değil.

Monako'daki konutlar dünyanın en pahalı konutları; metre kare fiyatı 53 bin ila 100 bin dolar arasında değişiyor.

Vatikan'ın ardından Monako dünyanın en küçük ülkesi. İnşaat yapılacak alan çoktan tükenmiş durumda. Dağların yamaçları bile oyularak binalar yapılmış. Bu binalar ayrıca yüksek olduğu gibi yer altındaki tüm olanakları da zorluyor.

Yeni süper zenginlerin taleplerini karşılayabilmek için Monako Prensi 2. Albert büyük bir projeye onay verdi.

HÜRRİYET

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al