Milli hafızamızı canlandıran ilahi bir köprü

Türkler dini inançları, milli duyguları ve aile bağları güçlü bir toplum. Peki ne değişti de bayramlar tatil ile özdeşleşti? Prof. Dr. Nevzat Tarhan geleneksel ritüellerimize dikkat çekti: Bayram ziyaretleri bireyler, nesiller ve İslam ülkeleri için hayati öneme sahip.

Milli hafızamızı canlandıran ilahi bir köprü

 

Her geçen gün daha da bencilleşen bizler bayramlarda bir arada olmak yerine yalnızlığı tercih eder olduk. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan aile bağlarının güçlendiği bayramların toplum ve bireyin ruh sağlığına etkilerini değerlendirdi.

SEVGİNİN DİLİ TEKTİR!

Bayramlar aile bağlarını güçlendirildiği dönemlerdir. Her şeyi yolunda giden orta yaş grubundan ziyade çocuklar ve yaşlılar için daha önemlidir. Orta yaş grubu onları da mutlu edecek hareket ve davranışlarda bulunmalı. Bayramlarda duygu paylaşımı olur. O nedenle sevgi dilinin kullanılması çok önemli. Bu hediyeleşmek, takdir, onay ya da tebessüm dolu bir ifade ile olabilir.

Bayramları duygusal ziyaret bayramı olarak görmeliyiz. Bu dönemde sevgi cömerti olmalıyız her birimiz. Kendi kültür ve değerlerimizin çocuklara aktarılması çok önemli. Böylece milli kimliğimiz ve değerlerimizin aktarıldığı bayramları korumuş oluruz. Eğer çocuklar bayramda ailelerinin yanında olamayacak zorundalarsa büyüklerinin gönüllerini almalılar. Bir yaşlıya verilecek en büyük hediye ona danışılmasıdır. 

Bayramda iyi ki varsınız diyebilmek çok önemli. Bu davranış aslında geri dönüşümlü bir yatırım. Çünkü senin çocuğun da aynı davranışta sana bulunacaktır. Bu noktada hassas olunmalı. Yaşlılarla empati yapılmalı. Bayramın eğlence yanı var tabii ki ama fedakârlık yanı da unutulmamalı. Bu sorumluluğumuzu unutmamalıyız. Sorumluluk yerine getirilmeli.”

STAR

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Evlilikte stres yaratan konular arasında ‘kayınvalide sendromu’ ayrı bir yer tutar. İşte çiftlere öneriler.
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Başarı, özgürlük, barış, dostluk, sevilmek ve mutluluk... Ama bir bedeli var... Bu ve benzeri değerleri şüphesiz ki hemen herkes hayatında görmek ve
  • Antidepresanlar duygudurum bozukluklarında, majör depresif bozukluk tek epizot ve majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarında kullanılıyor. A
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Tenzile Erdoğan İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen Instagram canlı yayı
  • Soruları cevaplayın, eşinizi ne kadar tanıdığınızı görün.
  • Randevu Al