Deprem Travma Psikolojisi

Milli hafızamızı canlandıran ilahi bir köprü

Türkler dini inançları, milli duyguları ve aile bağları güçlü bir toplum. Peki ne değişti de bayramlar tatil ile özdeşleşti? Prof. Dr. Nevzat Tarhan geleneksel ritüellerimize dikkat çekti: Bayram ziyaretleri bireyler, nesiller ve İslam ülkeleri için hayati öneme sahip.

Milli hafızamızı canlandıran ilahi bir köprü

 

Her geçen gün daha da bencilleşen bizler bayramlarda bir arada olmak yerine yalnızlığı tercih eder olduk. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan aile bağlarının güçlendiği bayramların toplum ve bireyin ruh sağlığına etkilerini değerlendirdi.

SEVGİNİN DİLİ TEKTİR!

Bayramlar aile bağlarını güçlendirildiği dönemlerdir. Her şeyi yolunda giden orta yaş grubundan ziyade çocuklar ve yaşlılar için daha önemlidir. Orta yaş grubu onları da mutlu edecek hareket ve davranışlarda bulunmalı. Bayramlarda duygu paylaşımı olur. O nedenle sevgi dilinin kullanılması çok önemli. Bu hediyeleşmek, takdir, onay ya da tebessüm dolu bir ifade ile olabilir.

Bayramları duygusal ziyaret bayramı olarak görmeliyiz. Bu dönemde sevgi cömerti olmalıyız her birimiz. Kendi kültür ve değerlerimizin çocuklara aktarılması çok önemli. Böylece milli kimliğimiz ve değerlerimizin aktarıldığı bayramları korumuş oluruz. Eğer çocuklar bayramda ailelerinin yanında olamayacak zorundalarsa büyüklerinin gönüllerini almalılar. Bir yaşlıya verilecek en büyük hediye ona danışılmasıdır. 

Bayramda iyi ki varsınız diyebilmek çok önemli. Bu davranış aslında geri dönüşümlü bir yatırım. Çünkü senin çocuğun da aynı davranışta sana bulunacaktır. Bu noktada hassas olunmalı. Yaşlılarla empati yapılmalı. Bayramın eğlence yanı var tabii ki ama fedakârlık yanı da unutulmamalı. Bu sorumluluğumuzu unutmamalıyız. Sorumluluk yerine getirilmeli.”

STAR

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ailede adalet kavramına ilişkin değerlendirmede bulundu.
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldını
  • 13 yılık evliyim bayanım eşim çalışmıyor. Ben memurum eşimi sevmiyorum ama dışarıda özlüyorum evde sinir oluyorum 1 oğlum var bosanamam gözüm hep dışa
  • 17 sene evlilikten sonra boşandım. Kocam başka bir kadınla evlendi 4 sene oldu. Şimdi boşanıyorlar 2 çocuğum var yine bana dönmek istiyor. 2. bir şans
  • Randevu Al