Migren Tedavisi

Baş bölgenizde ataklar şeklinde bir ağrı hissediyorsanız ve bu ağrı uzun süredir devam ediyorsa bu ağrılar migren ağrısı olarak nitelendirilebilir.

Migren Tedavisi

Migren ağrıları kişilerde bazen yılda 1-2 defa, bazı kişilerde ise 1 aylık süre içerisinde defalarca ortaya çıkabilen ağrılardır. Migren ağrıları genellikle oldukça şiddetli ağrılar olarak ortaya çıkmaktadır.

Migren ağrılarının normal baş ağrıları olmadığını anlayabilmek için ağrı ile birlikte ortaya çıkan bulantı, ses ve ışığa karşı duyarlılığa dikkat edilmelidir. Doğru migren tedavisi yöntemleri uygulandığı zaman ağrıların giderilmesi mümkündür.

MİGREN NEDEN OLUR

Migren oluşumunda ilk sırada genetik sebepler yer alır. Aile içerisinde bir kişide migren oluşumu var ise, hastalığa yakalanma riskiniz neredeyse %50 oranında artmaya başlar. Anne ve babasında migren olan kişilerde ise bu oranlar %80’e kadar yükselebilmektedir.

Migren hormonal değişimlerden dolayı da ortaya çıkar. Bu sebeple, migren rahatsızlıkları kadınlarda daha fazla görülür. Kadınlarda 3 kat daha fazla görülen migren rahatsızlıkları özellikle adet dönemlerinde kendisini şiddetli bir şekilde gösterir.

MİGREN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Migren tedavisi farklı süreçler eşliğinde uygulanır. İlk etapta hastaların şikayetleri doktorlar tarafından detaylı bir şekilde dinlenir. Beyne ait olan hastalıklardan şüphelenildiği zaman ilk önce bu şüphelerin ortadan kaldırılabilmesi için çalışmalar gerçekleştirilir.

Uygun migren tedavisi yöntemleri uygulandığı zaman hastalar migrenden kurtulabilirler. Migren tanısı konulduktan hemen sonra haftada 1-2 kez veya daha fazla atak görülüyor ise koruyucu tedaviler uygulanır.

Açlık, uykusuzluk ve hormon kullanımı gibi sorunları ortadan kaldırabilecek tedavilere başvurulur. Koruyucu tedaviler sayesinde bu tür sorunların etkileri ortadan kaldırılır.

Uzman doktor tarafından uygun görülen ilaçlar da tedavilerde son derece büyük bir rol üstlenir. Günde yalnızca 1 defa doktor kontrolünde alabileceğiniz ilaçlar sayesinde yıllar boyunca ağrısız bir yaşam elde edilebilmektedir.

Migren tedavisinin daha etkili olabilmesi için hayatınızdaki bazı rutinleri değiştirmeniz gerekmektedir. Gündelik yaşantınızı migren tedavisi ile planlamadığınız zaman tedaviden etkili sonuçlar elde edemezsiniz. Bunun için stres ile başa çıkmayı öğrenme, alkolden uzak durma ve düzenli uyku uyuma gibi noktalara dikkat etmelisiniz.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Migren öncesi “aura” uyarıları dikkate alınmalı. Görme bozukluğu, yüzde uyuşma ve konuşma zorluğu migren habercisi.
  • Hava değişiklikleri ile en ilişkili nörolojik hastalıkların içerisinde baş ağrıları olduğunu belirten uzmanlar, migrenin kısa süreli hava değişiklikle
  • Bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen migren ağrılarının kişide ruhsal sorunlara da yol açabileceğini belirten uzmanlar, migrenli bireylerde alın
  • Ataklar halinde gelen migren ağrısı migrene neden olan sorunların belirlenmesi ve ortadan kaldırılması ile geçebilir. Migren hastalığı nörolojik bir h
  • Migreni olanlar ağrı kesici içerken tekrar düşünsün. Aşırı ağrı kesici kullanımı migreni kötüleştirebiliyor.
  • Randevu Al