Migren Ne Demek

Şiddetli baş ağrısı olarak da nitelendirilebilen migren, nörolojik bir hastalıktır. Beyinde gerçekleşen rahatsızlık, ne yazık ki kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.

Migren Ne Demek

Günün herhangi bir anında meydana gelebilen şiddetli ağrılar, yapmakta olduğunuz işi yarım bırakmanıza dahi yol açabiliyor. Bu tarz durumlar adına önlem almanız ve yaşadığınız hastalığı tanımanız önem teşkil ediyor. Bunun için de öncelikli olarak migren ne demek sorusunun cevabını bilmelisiniz.

Standart baş ağrılarından ayrılan migren, koku hassasiyeti, ışığa karşı duyarlılık ve mide bulantısı gibi etkilerin oluşmasına yol açıyor. Beraberinde şiddetli baş ağrısının da yaşandığı hastalıkta kusma ve tansiyonun düşmesi de görülebiliyor. Bu tarz etkilerden uzak durmak ise kişinin kendisini tanımasından geçiyor.

MİGREN NE DEMEK VE MİGREN HASTALIĞINI TANIMAK

Son zamanlarda nasıl ortamlarda ve hangi koşullarda migren atakları yaşadığınızı gözlemlemeniz, hastalığınızı yakından tanımanızı sağlayacaktır. Eğer yüksek sesli ortamlara girdiğinizde sıklıkla baş ağrısı çekiyor ve akabinde bu ağrılar şiddetleniyor ise sessiz mekânlarda bulunmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun yanında hava kirliliği ve koku gibi faktörler de baş ağrısı yaşamanıza kaynaklık edebilir.

Mide bulantısı ile birlikte seyreden migren, kusmaya varan sonuçlar doğurabilir. Bazı hastalarda kusma sonrası rahatlama dahi gözlemlenebiliyor. Genellikle ışığa, sese ve kokulara karşı hassasiyetin meydana geldiği hastalıkta stres ve uykusuzluk da tetikleyici faktörler arasında bulunuyor. Yeterli miktarda uyumaya dikkat etmeniz ve stresten mümkün olduğunca uzak durmanız önem teşkil ediyor.

MİGREN HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Şiddetli baş ağrılarına ve ataklara neden olan durumları belirlemeniz, migren hastalığının tedavisi için son derece önemlidir. Önleyici bir tedavi yolunu izleyerek migren ataklarından uzak durabilirsiniz. Bunun için gerekirse hayatınızda köklü değişiklikler de yapabilirsiniz. İş değiştirmek, taşınmak ya da düzenli bir hayatı benimsemek, söz konusu değişiklikler arasında yer alıyor.

Migren tedavisi için çeşitli ilaçlar da tercih edilebilir. Uzman hekim kontrolünde alacağınız ilaçlar, yaşadığınız baş ağrılarının kısa sürede hafiflemesine etki ediyor. Böylelikle yaşam kalitenizi arttırmanız ve migrenden dolayı yapmakta olduğunuz işin etkilenmesini önlemeniz mümkün hale geliyor. İlaç kullanımında doktor kontrolünün önemli olduğu ve bilinçsiz ilaç kullanımının olumsuz sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen migren ağrılarının kişide ruhsal sorunlara da yol açabileceğini belirten uzmanlar, migrenli bireylerde alın
  • Ataklar halinde gelen migren ağrısı migrene neden olan sorunların belirlenmesi ve ortadan kaldırılması ile geçebilir. Migren hastalığı nörolojik bir h
  • Migreni olanlar ağrı kesici içerken tekrar düşünsün. Aşırı ağrı kesici kullanımı migreni kötüleştirebiliyor.
  • Ataklar halinde gelen baş ağrılarının yaşanmasına neden olan migren nörolojik bir hastalıktır. Migren nedir, sorusu elbette bu kadar basit cevaplayabi
  • Lohusalıkta migren tedavisi olur mu? Lohusalık döneminde migren tedavisi hakkında merak ettikleriniz…
  • Günümüzde en sık rastlanılan ağrıların başında yer alan migreni, hormonlardan, gıdalara ve çevresel faktörlere kadar pek çok etken tetikleyebiliyor.
  • Randevu Al