Migren için genetik risk faktörleri

Yetişkinlerin yaklaşık olarak yüzde on dördü migren ağrılarından şikâyetçiler. İşte migren için yeni genetik risk faktörleri.

Migren için genetik risk faktörleri
Paylaş:

Yetişkinlerin yaklaşık olarak yüzde on dördü migren ağrılarından şikâyetçiler. İşte migren için yeni genetik risk faktörleri.

migrenUluslararası bir araştırma ekibi yeni saptanan risk faktörleri sayesinde daha etkili tedavi yöntemlerinin geliştirilebilmesini umuyor. Bilim insanları hastalığın oluşumunda etkili olan beş yeni beyin bölgesi tespit ettiler. Araştırma sonuçları 100.000’i aşkın katılımcının incelenmesine dayanıyor. Yetişkinlerin yaklaşık olarak yüzde on dördü migren ağrılarından şikâyetçiler.

MİGREN HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Migren nöbetleri şiddetli bulantı ve kusmayla birlikte ortaya çıkabiliyor. Genlerin sinir uyarı maddelerinin çalıştırılmasında ve beyindeki sinirlerin uyarılmasında önemli işlevleri var diyor araştırmaya katılan bilim insanı Hartmut Göbel. Araştırmaya katılan yüz bilim insanı 22.285 migren hastası ve 95.425 kişilik kontrol grubuyla gerçekleştirilen 29 kalıtım araştırmasını incelemiş. Söz konusu araştırma migrenin genetik nedenlerini inceleyen gelmiş geçmiş en büyük çalışma. Daha önceleri belirlenen genetik nedenler migren riskinin yüzde 20-30’unu açıklıyor. Yeni bulunan beş bölgeyle birlikte, migren hastalarının kalıtımında hastalık riskinde etkili olan toplam on iki bölge biliniyor artık. Sekiz bölge, beyin devrelerinin kontrolünde önemli bir rol oynayan genlerin yakınlarında bulunmuş. İki bölge normalde beyin sinir hücresi fonksiyonlarının doğru işlemesinden sorumlu. Bu devrelerin çalıştırılması, migrenin genetik riski için önemli diyor araştırmacılar. Bundan sonra bu genetik malzemenin temelinde hangi moleküler mekanizmaların yattığını bulmak gibi zorlu bir görev var bilim insanlarının önlerinde. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ