Migren Başlangıcı

Migren hastalığının başlangıç aşaması genellikle çok ağır geçmez. Bu süreç içerisinde başı ağrımayan ve herhangi bir belirti hissetmeyen pek çok farklı insan vardır.

Migren Başlangıcı
Paylaş:

Migren başlangıcı sürecine girildiği zaman bazı ufak tefek noktaların dikkate alınması tedavi sürecinin başlaması için son derece önemlidir.

MİGREN BAŞLANGICI VE DÖNEMLERİ

UYARI DÖNEMİ

Uyarı dönemi olarak adlandırılan ve hastalığın ilk evresi olan bu dönemde ortaya çıkan belirtiler birkaç saat süre ile birkaç güne kadar farklı şekillerde kendisini gösterir. Vücutta yorgunluk, esneme ve halsizlik gibi belirtiler de uyarı döneminde çok fazla yaşanır.

Uyarı dönemine giren kişilerin ruh halleri sürekli değişken bir hale geçiş yapar. Başlangıç dönemi olarak da adlandırılan bu dönemde kişilerin psikolojik olarak da etkilendikleri bir dönemdir.

Dış mekânlardan gelen ısı, aşırı derece ışığa hassasiyet ve sese maruz kalındığı zaman rahatsız olma gibi belirtiler bu dönemde ortaya çıkar.

AURA DÖNEMİ

Baş ağrılarının meydana gelmesinden önceki 1 saat içerisinde yaşanan belirtilerin ortaya çıktığı bir dönemdir. Bu döneme girildiği zaman görme duyusu ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşanır. Göz önünden geçen çizgiler, bulanık görmeler ve aksaklıklar bu dönemin en belirgin özellikleridir.

Renkleri ayırt edememe ve genel olarak griye yakın tonlarda görüntüler görmek de pek çok kişi tarafından yaşanan sorunlar arasındadır. Bu belirtiler dışında yüz bölgesinde karıncalanma hissetmek ve zihindeki bulanıklık hissi de baş ağrısından hemen önce yaşanan belirtiler arasındadır.

BAŞ AĞRISI DÖNEMİ

Aura döneminden sonra migrenin baş ağrısı dönemleri başlar. Hastaların en fazla zorlandığı dönem bu dönemdir. Vücudu zorlayabilecek olan işlerin yapıldığı esnada, daha etkili bir şekilde ortaya çıkan baş ağrıları gündelik hayatın sekteye uğramasına yol açabilir. Şiddetli baş ağrılarının yaşandığı bu dönemde kişilerin sese ve ışığa ekstra hassasiyeti söz konusu olur.

Migren başlangıcı hastalarının belirli bir kesiminde iştahsızlık sorunları da ortaya çıkmaya başlar. Sık sık idrara çıkma ve karın ağrıları ile birlikte mide bulantıları da bu dönemde kişilerde ortaya çıkar. Terleme, burun akıntısı ve vücudun belirli yerlerinde ortaya çıkan ağrılar da migrenin baş ağrısına geçiş yaptığı süreç içerisinde karşılaşılabilecek belirtileri arasındadır.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: