MEMURUN 'UYARI EYLEMİ' VE ÇİFTE DEPRESYONUN TEDAVİSİ

MEMURUN 'UYARI EYLEMİ' VE ÇİFTE DEPRESYONUN TEDAVİSİ
Paylaş:

NP Grup

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan Memur Konfederasyonları'nın eylemini yorumluyor. Tarhan, KESK eylemlerinin nasıl bir hak arama yöntemi olduğunu ve yaşananların psikolojik analizini ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

Bugün Memur Konfederasyonları eylemleri gündemde… Uyarı Grevi olarak adlandırılan bu eylemlerde İstanbul'da banliyö trenleri çalışmadı, Sakarya Arifiye garında Fatih Ekspresi, Anadolu, Ankara, Güneydoğu ekspresi ve İç Anadolu mavi treni seferlerini durdurdu. Memurların 1 günlük iş bırakma eylemi yüzlerce vatandaşı mağdur etti. Makinistlerin iş bırakması sebebiyle demiryolu ulaşımı durdu. Çok sayıda çevik kuvvet polisi de garda önlem alırken yolcular ile görevliler arasındaki tartışma zaman zaman arbedeye dönüştü. Gerginliğin artması üzerine polis, trenlerin önünde barikat kurdu. Bazı yolcular kendi imkanlarıyla yollarına devam etmek için otobüs bulmaya çalışırken bazıları da trende oturarak gelişmeleri izledi. Eylemden en çok hastalar, yaşlılar ve çocuklu aileler etkilendi. Hastanelerde acil servisler dışında hizmet verilmedi. Öğretmenler derse girmedi. Ankara Kızılay'da polis biber gazı ile olaylara müdahale etti. İstanbul'da gergin sahneler yaşandı. Ünlü psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan Türkiye'de hayatın durmasına neden olan eylemi hak arama psikolojisi açısından Uğur Canbolat'a yorumluyor. Bu çağda şiddet içermeyen ve vatandaşı mağdur etmeyen eylemler nasıl yapılmalı? Hak arama bilincinin doğru gelişmesinin yolları nelerdir? Karşılıklı yapılan yanlışlar hak arama açısından nasıl sonuçlar verir. Güvenlik güçlerinin müdahalesinde hangi kriterler önemli, eylemcilerin zaman zaman taş atmaları bu tarz eylemlerin kışkırtılmaya müsait durumunu değerlendirmek isteyenler nasıl engellenebilir gibi konulara Prof. Tarhan psikolojik ve sosyal dinamikler açısından yorumlar getirecek.

Programın diğer bölümünde 'Çifte Depresyon ve Tedavisi' ele alınacak. Depresyon nedir, belirtileri nelerdir, daha çok kimlerde görülür, yatkın kişilikler hangileridir, çifte depresyon hangi durumlarda ortaya çıkar, çifte depresyon yaşayan kişiler hangi zorluklarla karşılaşırlar, çevrelerine ve kendilerine zarar verirler mi, tedavisinde neler yapılır, psikoterapinin yeri nedir gibi korkuları Uğur Canbolat  'İyi Bak Kendine' programında Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Uzman Psikolog Neşe Özkarslı irdeleyecek. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2020 yılında depresyon ilk 5 hastalık içinde yer alacak uyarısı dikkate alındığında bu konu daha da önem kazanmaktadır.

Tedavi edilebilen depresyon hangi aşamalar sonrasında 'Çifte Depresyon' durumuna dönüştüğünün ele alacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorular da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak.

Ayhan Pala'nın yönetmenliği ve Uğur Canbolat'ın sunumuyla ekrana gelen 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'da ÜLKE TV'de..