MEME KANSERİNE KARŞI 3 TAVSİYE

MEME KANSERİNE KARŞI 3 TAVSİYE
Paylaş:

DHA

Balıkesir Devlet Hastanesi'nde, ‘Meme Kanserinde Son Güncel Gelişmeler’ konulu bir panel düzenlendi. Salih Tozan Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki panele İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Abdullah İğci ve Prof. Dr. Mahmut Müslümanoğlu konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. İğci ve Prof. Dr. Müslümanoğlu, meme kanseri ve tedavisindeki son gelişmeler, erken teşhisin önemi, kendi kendine meme muayenesi hakkında bilgiler verdi, panele katılanların sorularını yanıtladı.

Halk arasında meme kanseri konusunda bazı yanlış bilgilerin olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. İğci, en küçük bir şüphede mutlaka doktora başvurulması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. İğci, "Biopsi yapılmasının kanseri tetikleyeceği yanlış bilgisi nedeniyle, bazı kişiler dokmtora gitmeye çekiniyor. Biopsi yapıldığında, kısa süre içinde tedaviye de başlanıyor. Yaşamı boyunca kadının memesinde bir sertlik fark etmesi ya da ağrı gelişmesi sık rastlan bir durum. Memede fark edilen sertliklerin, kitlelerin ve değişikliklerin büyük bir çoğunluğu kanser değildir. Eğer kanser ise bile meme kanseri, en kolay taranabilen ve erken teşhisi hayat kurtaran bir türüdür" dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde meme kanseri ilerlemiş durumda hastaneye başvuranların oranı yüzde 70 iken Batı da ise bu oranın yüzde 17 olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. İğci, "Bu da kanser konusunda eğitimin ne kadar önemli olduğunu gösteriyorBu durum gösteriyor" dedi.

Memede görülen kitlelerin yüzde 90'nın iyi huylu olduğunu açıklayan Prof. Dr. İğci, kanserin engellenmesinde sağlıklı beslenmenin büyük rol oynadığını söyledi. ABD’de her 8 kadından birinin, Türkiye’de ise 12 kadından birinin meme kanseri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İğci, meme kanserinin önüne geçilmesi için "Sağlıklı beslenin, spor yapın, şişmanlamayın. Bu üç faktör kanserin engellenmesinde önemli rol oynar" diye konuştu. Prof. Dr. Mahmut Müslümanoğlu da, panele katılan doktor, sağlık personeli ve hastaların sorularını yanıtladı.